26 מרץ 2017 כ"ח אדר תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  12.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש הראשון

הורות

מזל טוב! כמאמר הפרסומת בכל רגע בו נולד תינוק, נולדת גם אמא (וגם אבא, כמובן). אין ספק כי רגע
הלידה
הוא רגע קסום ומיוחד אך כזה שנושא עמו אחריות כבדה ומחויבות לחיים.
היילוד
הרך תלוי בכם לגמרי לא רק לצורכי טיפול והזנה אלא גם, ובעיקר, לצרכים רגשיים, למגע חם, לליטוף ולאהבה.
מיומנות הטיפול בתינוק היא מיומנות נרכשת. אין לצפות שתדעו הכל מיד עם לידת תינוקכם ולכן כדאי לקחת נשימה עמוקה, להאט את הקצב ולהתחיל להתמודד עם השינוי הגדול בחיים לאט-לאט, שלב אחר שלב. קשר הוא דבר שנבנה. ככל שתלמדו להכיר זה את זה ילכו הדברים ויסתדרו מאליהם. למרות שהיילוד קטן ורך הוא עמיד יותר ממה שנדמה לכם, ואינו שביר (אם כי בשום מקרה אין לטלטל תינוקות!).

הנקה

חלב האם
מתמלא בשדיים כיומיים עד ארבעה לאחר הלידה ולכן את עלולה לחוש גודש בשדיים. השדיים עלולים להתקשות, להיות חמים מאד, אדומים, נפוחים וכואבים. על אף אי הנוחות תופעה זו בדרך כלל מסתדרת לאחר מספר ימים, כשהיילוד 'לומד' לינוק מהשד, ומנגנון הפרשת החלב מווסת בהתאם לצרכיו. אין לפרש את הגודש והכאב בשדיים כחוסר יכולת או התאמה
להנקה
.
כדי להקל על תחושת אי הנוחות מומלץ:
  • על אף
    הכאב
    , להניק מדי שעתיים שלוש, כדי לאפשר ריקון של השד. השתדלי להניק משני השדיים, אך אם תינוקך יונק אך ורק משד אחד, 'סמני' את השד ממנו ינק, והתחילי את ההנקה הבאה מהשד המלא.
  • לעשות מקלחת חמה.
  • להשתמש ברטיות חמות לפני תחילת ההנקה.
  • בסיום ההנקה, להניח רטיות קרות על השד.
  • ללבוש חזיית הנקה תומכת, לעתים אפילו בלילה, בזמן השינה.
  • לשתות הרבה נוזלים. ההנקה מצמיאה, וחשוב לצרוך מספיק נוזלים כדי לאפשר ייצור תקין של חלב האם.

קראי עוד על הנקת תינוקך >>

'הבייבי בלוז'

נכון, נולד לכם תינוק וזה זמן מרגש ומשמח אך כמחצית מהיולדות סובלות בכל זאת מדכדוך לאחר
לידה
, תופעה שידועה כ'בייבי בלוז'.
השבועות הראשונים עם היילוד הרך בבית מהווים תקופה לא קלה: חוסר שינה, התאוששות מהלידה עצמה (שלעתים היתה כרוכה באובדן דם,
חולשה
, תפרים ומכאובים אחרים), הטיפול המאומץ ביילוד, חוסר הנסיון ולעתים גם העדר עזרה או תמיכה מהסביבה עלולים להיות מלחיצים מאד ולגבות מחיר נפשי
כבד
.
התקופה לאחר הלידה מאופיינת בשינויים הורמונאליים קיצוניים שאף להם תרומה נכבדת לשינויים במצב הרוח. כיום מניחים כי נשים שטרם הלידה סבלו מתסמונת קדם וסתית (PMS, pre menstrual syndrome) נמצאות בסיכון מוגבר ללקות בבייבי בלוז.
שינויים במצב הרוח נחשבים תופעה תקינה ושכיחה לאחר לידה שתחלוף מאליה תוך מספר ימים עד שבועות. השתדלי לקבל כמה עזרה שרק תוכלי ומה שלא תספיקי, עזבי בצד לזמן אחר כשיהיו לך הן הכוחות הנפשיים והן הכוחות הגופניים להתמודד. נסי לפגוש נשים אחרות לאחר לידה וחלקי עימן את חוויותייך ותחושותייך כסוג של קבוצת תמיכה.
עם זאת אם תופעת הדכדוך נמשכת למעלה ממספר שבועות לאחר הלידה פני לקבלת עזרה. תוכלי לפנות לאחות טיפת החלב או לרופא המטפל. דכדוך שאינו מטופל במועד עלול להחמיר ולהפוך לדיכאון לאחר לידה.

הקשר עם היילוד

חרף צפיות הסביבה שנאהב את ילדנו מרגע לידתם מרבית ההורים הטריים מודים כי לוקח זמן לבנות את הקשר הרגשי עם היילוד וכי אין מדובר בהכרח באהבה ממבט ראשון. כבכל מערכת יחסים אחרת גם הקשר הרגשי עם היילוד יבנה לאורך זמן, ככל שתלמדו להכיר זה את זה, תירגעו ותחלו להנות אחד מהשני.
למרות שנשאת את היילוד בבטנך במשך תשעת החודשים האחרונים את לא באמת מכירה אותו, ואם את חשה רגשות מעורבים (לעתים עד כדי התנכרות), אלו תחושות מובנות שיחלפו מאליהן תוך זמן קצר. עד מהרה לא תזכרו כלל איך נראו החיים לפני הלידה והצטרפות היילוד למשפחה.
במידה שרגשי הניכור נמשכים מעבר לשבועות הראשונים לאחר הלידה ואת חשה בודדה במערכה מול היילוד הזר יתכן שאת סובלת מדיכאון לאחר לידה. כ- 10% מהנשים סובלות מדיכאון לאחר לידה במידה זו או אחרת, בעיקר עקב השינויים ההורמונאליים הקיצוניים שמתחוללים בגוף לאחר סיום
ההריון
והלידה.
סימפטומים אופייניים לדכאון לאחר לידה כוללים תחושת חרדה, קשיי שינה, שינויי תאבון (חוסר תאבון מחד או רצון לזלול מאידך) ולעתים אף למחשבות אובדניות לגבייך ולגבי היילוד. אם את סובלת מאחד או מיותר מהסימפטומים הללו, יתכן שאת סובלת מדיכאון לאחר הלידה. פני בהקדם לקבלת טיפול רפואי מתאים.