27 מרץ 2017 כ"ט אדר תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  12.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש השני

התפתחות תנועתית (מוטוריקה)

תנועותיו של התינוק נעשות מתואמות, חלקות ומעוגלות יותר. התינוק זורק פחות את גפיו ומפגין יותר שליטה בתנועותיו. כדאי לפרוש שמיכה או שטיח על הרצפה כדי לאפשר לו מרחב פעילות ותנועה. ככל שהתינוק יתנועע ויפעיל את גפיו כך יחזק את שריריו. בשעות הערות רצוי להשכיב את התינוק על הבטן כדי שיחזק את שרירי הצואר וחגורת הכתפיים, ירים את ראשו ויתחיל לדחוף אחורנית עם רגליו כהכנה לתהליך הזחילה.
בגיל זה מוקסם התינוק מידיו ומבלה פרקי זמן בהתבוננות בתנועתן, בהכנסתן לפיו ובמציצת אגרופיו. כעת כפות ידיו של התינוק פרושות ופתוחות והוא מושיט אותן לעבר חפצים. אמנם התינוק אינו יכול לתפוס בעצמו חפצים אך אם חפץ קטן יוכנס לכף ידו הוא יוכל להחזיק בו במשך מספר דקות. בתגובה לגירוי יסובב התינוק את כל ראשו, ולא רק את עיניו.
התינוק חש וטועם את עולמו באמצעות פיו. שלב זה בהתפתחותו מכונה 'השלב האוראלי'.
בלוטות
הרוק של התינוק החלו להפריש רוק עוד ברחם אולם בסביבות גיל חודשיים מתחיל התינוק לרייר באופן משמעותי ולעתים אף מייצר יותר רוק מכפי שהוא מסוגל לבלוע.
ריור זה אינו מסמן כי שיניו של התינוק עומדות לבקוע (אצל מרבית התינוקות תהליך בקיעת השיניים יתרחש בגילאי 4-7 חודשים) אלא מעיד על תפקודן התקין של בלוטות הרוק. הרוק של התינוק עשיר בחלבונים שמונעים הדבקה במחלות ולכן חשוב לציפוי החפצים שהתינוק דוחף לפיו.