28 מרץ 2017 א' ניסן תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש הרביעי

התפתחות תנועתית (מוטוריקה)

יכולות השימוש של התינוק בידיו הולכות ומשתפרות והוא מסוגל התינוק לאחוז בצעצוע קטן או ברעשן ולהעסיק את עצמו באמצעות ידיו ורגליו במשך מספר דקות בכל פעם. התינוק יושיט את ידיו וינסה לתפוס כמעט כל חפץ, צעצוע או שיער שימצאו בתחום ראייתו ובהישג ידיו. לכן כדאי לאסוף שיער ארוך ובמידת הצורך אף להסיר שרשראות או עגילים ארוכים כדי למנוע נסיונות משיכה ותלישה מכאיבים. 
כשהוא שוכב על בטנו מסוגל התינוק להרים היטב את ראשו בגיל זה ולתמוך בו כשהוא מתרומם על זרועותיו. חלק מהתינוקות אף יחלו להתהפך בחופשיות וינועו על משטח הפעילות. 
כל חפץ שיצליח התינוק לתפוס ולאחוז יגיע לפיו מאחר שבאמצעות הפה וחוש הטעם  חוקר התינוק את סביבתו. יש לאפשר לתינוק להכניס חפצים לפיו אך לוודא שאין בקרבתו כפתורים, מטבעות או חפצים קטנים שהוא עלול לבלוע ולהחנק. חפצים שקוטרם אינו עולה על זה של גליל הקרטון בנייר הטואלט קטנים מדי עבור תינוקכם בגיל זה. 
ככל שיכולת המשחק של תינוקכם תשתכלל תיווכחו כי הוא מסוגל להעסיק ולשעשע את עצמו במשך מספר דקות. התינוק יהנה מאד לחזור על אותן פעולות שוב ושוב. זוהי דרכו להתאמן ואף לחזק את בטחונו העצמי ביכולותיו. שחקו עם התינוק במשחקי 'קוקו'. כסו את פניו בחיתול או בגד רך ותנו לו לנסות להסירו באמצעות ידיו. תינוקכם יהנה לחשוף את פניו ולראות אתכם מולו.