22 אוקטובר 2016 כ' תשרי תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש הרביעי

תזונת התינוק

בגיל ארבעה חודשים משקלו של התינוק כמעט כפול ממשקלו בלידה.
בהתאם להמלצות משרד הבריאות מדצמבר 2012, לאחר גיל 6 חודשים יש לשלב באופן מדורג מזונות מוצקים בתזונתו של התינוק (תוך המשך ההנקה או שתיית החלב), מאחר שהזנה בלעדית בחלב אם או בתרכובת מזון לתינוק אינה מספק עוד את כל צרכיו בגיל זה.
חשיפת התינוק למזונות מוצקים לפני גיל 6 חודשים תעשה בכמויות מזעריות בלבד, אך בכל מקרה, לא לפני גיל 4 חודשים. לאחר גיל חצי שנה יש להגדיל את כמות המזון המוצק בהדרגה, עד לכמות המהווה ארוחה מלאה.
מחקרים מראים כי מזון מוצק אינו ממלא את התינוק לאורך זמן בצורה טובה יותר בהשוואה
להנקה
או תרכובת מזון תינוקות ולכן אינו פיתרון לתינוקות שאינם ישנים במשך הלילה.
כדאי להתחיל לחשוף את התינוק למזונות מוצקים שמותאמים עבורו (מחיות או מזונות רכים) ולבחור מזונות שאינם אלרגנים. יש לחשוף את התינוק בכל פעם לסוג אחד בלבד של מזון מוצק כך שבמידה שתתפתח תגובה אלרגית תוכלו לבודד בקלות את הגורם האחראי.
מתום החודש השישי ממליץ משרד הבריאות על מתן מזונות משלימים בכמויות הולכות וגדלות. כמו כן, בהתאם להמלצות, סביב גיל 6 חודשים יש להתחיל לחשוף את התינוק לדייסות ודגנים המכילים
גלוטן
, בשילוב ההנקה, על מנת להקטין את הסיכון להתפתחות מחלת הצליאק. אין לחשוף את התינוק למזונות המכילים גלוטן לפני גיל 4 חודשים.
בהמשך להמלצות הקודמות של משרד הבריאות יש להתחיל מתן של
ברזל
מגיל ארבעה חודשים ועד גיל 18 חודשים (כולל). ניתן להפסיק את מתן תוסף הברזל בגיל 12 חודשים אם בוצעה בדיקת דם ונמצא כי התינוק אינו סובל מחסר בברזל.
יש להרגיל את התינוק בהדרגה להאכלה מכפית. חלק מהתינוקות ידחקו את הכפית החוצה עם לשונם מיד כשתנסו להכניסה לפיהם. ניתן להרגיל את התינוק לכפית בהדרגה. רצוי להשתמש בכפית פלסטיק רכה וארוכה אותה ניתן להכניס עמוק ולגובה החיך העליון של התינוק על מנת לאפשר לו לטעום את המזון לפני שיוכל לירוק אותו החוצה. אם התינוק אינו מסתדר עם הכפית המתינו שבוע או שבועיים ונסו שנית.