30 מרץ 2017 ג' ניסן תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש החמישי

הורות

פעילות גופנית

חלפו כ- 16 שבועות ממועד
הלידה
וגופך נכון לחזור לפעילות גופנית. חשוב להקפיד על חזרה מתונה מאחר שהמפרקים והרצועות עלולים להיות מעט רפויים בעקבות
ההריון
והלידה. פעילות גופנית אינה פוגעת בתפוקת החלב או בהרכבו ולכן גם אם את מניקה אין כל סיבה להמנע מפעילות גופנית. הקפידי על לבישת חזיה שתספק תמיכה טובה לשדייך בזמן הפעילות.
חלק מהאמהות בוחרות פעילות גופנית שמאפשרת שילוב של התינוק בזמן הפעילות כגון הליכה מהירה או ריצה עם עגלה מיוחדת, רכיבה על אופניים בעלי מנשא מתאים לתינוק או התעמלות על מזרן כשהתינוק מונח על בטן אמו. מרכזי ספורט גדולים וחדרי כושר מציעים שירותי שמרטף בחלק משעות היום על מנת לאפשר השתתפות אמהות בשיעורים. בררי סמוך למקום מגורייך מה הן האפשרויות ובחרי את זו שמתאימה ביותר עבורך.

שיתוף בן הזוג

במרבית המקרים אחד משני בני הזוג יהיה המטפל העיקרי בתינוק. חשוב לשתף גם את בן הזוג שאינו המטפל העיקרי בהתאם לזמינותו. הדבר ישחרר את המטפל העיקרי ויפנה עבורו מעט זמן אך גם יתרום לחיזוק הקשר בין התינוק להורה השני.
אמהות רבות מתקשות 'לשחרר' ולתת לבן זוגן לטפל בתינוק בטענה שאינו יודע, מסוגל או יכול באותה מידה כמותן. חשוב לתת לבן הזוג להתנסות ולבצע את הדברים בדרכו שלו. לעתים הדרך הטובה ביותר היא להשאיר את בן הזוג עם התינוק לבדו להתמודד ולפנות את השטח. בבחינת 'מה שלא רואים לא כואב'. כשאינך בסביבה בן זוגך עשוי לחוש פחות לחוץ ויתמודד בדרכו.

שאיבת
חלב אם

חלק מהאמהות ששבות לעבודה סמוך ללידת תינוקן בוחרות לשאוב חלב כדי שהתינוק ימשיך לאכול אך ורק חלב אם גם בהעדרן. שאיבת חלב במשך שעות העבודה תסייע לך לשמור על אספקת החלב בכמות שתספיק עבור תינוקך. עם זאת פעולת השאיבה עלולה להיות קשה בהתחלה ועלולה לדרוש אימון ונסיון.
מומלץ להתאמן על השאיבה בבית לפני שמתכוונים להתחיל לשאוב בעבודה. מעבר לשאיבה עצמה בעבודה חשוב להערך גם לשמירת החלב השאוב עד לחזרתך הביתה. אם אין מקרר זמין בו תוכלי לאחסן את החלב השאוב הצטיידי בצידנית קטנה ובקרחומים.
אם אין בנמצא במקום עבודתך חדר זמין בו תוכלי לשאוב התייעצי עם הממונים עליך באשר למקום המתאים ביותר בו תוכלי לשמור על פרטיותך ללא פגיעה בשגרת העבודה. קראי עוד על שאיבת חלב אם במדריך השלם
להנקה
.