27 מרץ 2017 כ"ט אדר תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  12.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש השישי

תזונת התינוק

במהלך החודשים הראשונים לחייו הוסיף התינוק למשקלו בין 700 ל- 900 גרם מדי חודש. בגיל חצי שנה הכפיל התינוק את משקל לידתו. לאחר מכן קטן קצב העלייה במשקל לכחצי קילוגרם מדי חודש. כמו כן יוסיף התינוק לאורכו כ- 1.5 סנטימטרים כל חודש.
בהתאם להמלצות משרד הבריאות מדצמבר 2012, לאחר גיל 6 חודשים יש לשלב באופן מדורג מזונות משלימים בתזונתו של התינוק (תוך המשך ההנקה או תרכובת מזון לתינוקות), מאחר שהזנה בלעדית בחלב אם או בתרכובת מזון לתינוק אינה מספק עוד את כל צרכיו בגיל זה.
חשיפת התינוק למזונות משלימים לפני גיל 6 חודשים תעשה בכמויות מזעריות בלבד, אך בכל מקרה, לא לפני גיל 4 חודשים. לאחר גיל חצי שנה יש להגדיל את כמות המזון המשלים בהדרגה, עד לכמות המהווה ארוחה מלאה. תנו לו סוג אחד בלבד של ירק או פרי בכל פעם על מנת שתוכלו לבחון אם הוא אלרגי לסוג זה של מזון ומסוגל לעכל אותו כראוי. תגובה אלרגית עלולה לגרום לפריחה,
שלשול
או
הקאה
.
בסביבות גיל 9-8 חודשים אם הוא מסוגל לשבת במשך פרקי זמן קצרים הציעו לתינוק מזונות מוצקים שהוא יכול להחזיק בידיו ולהתנסות בעצמו. תנו לו לטעום מצלחתכם בזמן הארוחה.הניחו לפניו פיסות מזון קטנות שיוכל לתפוס ולהכניס בעצמו לפה. הקפידו שהתינוק יאכל מזונות מוצקים אך ורק בישיבה זקופה ולעולם לא בשכיבה כדי למנוע סכנת חנק.
מאחר שמרבית התינוקות עודם חסרי שיניים בגיל חצי שנה כדאי לבחור מזונות מוצקים רכים שניתן 'ללעוס' באמצעות החניכיים בלבד אם נדמה שהתינוק אינו אוהב מזון מסוים חכו מספר ימים ונסו שנית. טעמם של תינוקות בגילאים אלו משתנה במהירות.
בהתאם לשינויים בתזונה עשויים לחול שינויים ביציאותיו של התינוק. צואתו תשנה את צבעה וריחה ככל שתזונתו תכיל יותר מגוון מזונות. אם אתם סבורים שצואתו של התינוק קשה או יבשה הוסיפו פרי או ירק לארוחה.