29 מרץ 2017 ב' ניסן תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  12.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש השישי

הורות

הרגילו את התינוק לנוכחות זרים

חלק מהתינוקות, ובפרט אלו שצמודים לאמותיהן, עלולים לפתח חרדה קשה מנוכחותם של זרים ולעתים אף מנוכחותו של ההורה השני (אם זה אינו נוכח באופן תדיר). אף שחרדה מזרים ובהמשך חרדת נטישה הם שלבים מקובלים בהתפתחות חשוב לחשוף את התינוק לנוכחותם של זרים באופן הדרגתי ולפתח ככל שניתן את כישוריו החברתיים. 
עודדו את בן הזוג שאינו המטפל העיקרי לבלות עם התינוק, לשחק עימו ולבצע פעולות שגרה לרבות האכלה, החלפת חיתול או רחצה. לעתים כדאי שהאם או המטפל העיקרי יתרחקו כדי לאפשר לתינוק ליצור קשר עמוק ויציב עם בן הזוג. 
חשוב להרגיל את התינוק לנוכחותן של דמויות נוספות בחייו. חשפו אותו לסביבתם של שכנים, חברים ובני משפחה. ככל שתשדרו לו שהכל בסדר ושלא יאונה לו כל רע כך ירגע התינוק וילמד לקבל את נוכחותם של זרים בקלות רבה יותר. 

חיים ללא שינה

חוסר שינה לאורך זמן עלול לגרום לפגיעה תפקודית קשה בשגרת היומיום. מרבית התינוקות מסוגלים לישון כ- 5-6 שעות בלילה ברציפות. אם תינוקכם עדיין אינו ישן ברצף בררו אם יש סיבה לכך. נסו לשנות את הרגלי ההאכלה לקראת השינה ויצרו שגרת שינה שתכין את התינוק טוב יותר לקראת שנת הלילה. 
כדי שלא תיפלו מהרגליים נסו לישון בצהריים או תפסו תנומה קלה בשעות הערב (כשהתינוק ישן אף הוא). התאימו את שעות שנת הלילה שלכם לאלו של התינוק. כשהוא הולך לישון בערב או בלילה כנסו למיטה גם אתם גם אם הדבר כרוך בויתור על שעות צפייה בטלויזיה או קריאה בעתון. 
בלית ברירה קצרו ככל שתוכלו את שעות הערות במשך הלילה. הכינו מראש את הבקבוק ומחלק המנות בחדר התינוק והמנעו מהחלפת חיתולים במשך הלילה. כל עוד אין צואה בחיתול חכו עם ההחלפה עד ליקיצת הבוקר.