25 אפריל 2017 כ"ט ניסן תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש השביעי

התפתחות שפה ותקשורת

תינוקכם גדל ולומד לבטא את עצמו ולהביע את רגשותיו. במהלך החודשים הבאים יחקה התינוק את מצבי הרוח שלכם, הוריו, ויחל להזדהות עם מצבכם הרגשי. אם ישמע בכי יתחיל לבכות גם הוא. 
זהו הזמן להתחיל לקבוע גבולות. הבהירו לתינוקכם שלא כל דבר הוא משחק ולא כל פעילות מותרת או רצויה. תינוקכם יתחיל לבחון את סמכותכם ההורית ולכן הבהירו לו מי 'הבוס'. הקפידו לאמר 'לא' באופן ברור והחלטי כשצריך. עם זאת יתכן שתדרשו לחזור שוב ושוב על הוראות וגבולות מאחר שהתינוק עודו קטן וזכרונו אינו מפותח. 
תינוקכם מתקשר עמכם היטב בדרכים שאינן מילוליות לרבות העוויות פנים, חיוכים והשמעת קולות ורצפי הברות (לדוגמה 'דה-דה-דה'). כשתקראו בשמו יסובב התינוק את ראשו לעבריכם. 
התינוק עלול להפוך חרד בנוכחות זרים או בסביבה שאינה מוכרת לו ואף עלול לפתח חרדת נטישה.  הוא עדיין אינו מסוגל להבין שאם יצאתם מהחדר למשך מספר דקות תחזרו בקרוב וכי אין משמעות הדבר כי ננטש לנפשו. מבחינתו אם אינו רואה אתכם, נעלמתם. כשאינכם בטווח ראייתו יקרא לכם התינוק וינסה למשוך את תשומת ליבכם באמצעות השמעת קולות או בכי. 
מאחר שחרדת הנטישה והפחד מזרים עלולים להמשך עד גיל שנתיים נסו להקל על התינוק כלל שתוכלו בזמן פרידה. הקפידו להיפרד בצורה מהירה ויעילה. השתדלו שהתינוק יהיה שבע ורגוע כשאתם יוצאים. גם אם יבכה לאחר שתעזבו במרבית המקרים יפסק הבכי תוך כמה דקות והתינוק ישוב במהרה לעניניו. 
שחקו עם התינוק 'מחבואים' או 'קוקו'. הסתירו צעצוע אהוב תחת שמיכה או חיתול בד ואז גלו את הצעצוע. חיזרו על המשחק עד שתינוקכם יבין שהצעצוע מתחבא מאחורי החיתול. עם הזמן ילמד התינוק להסיר בעצמו את החיתול כדי לחשוף את הצעצוע. 
תינוקכם עשוי לרצות לשחק שוב ושוב באותו משחק. הדבר מקנה לו תחושת בטחון. שתפו עמו פעולה, שחקו עמו והקריאו שוב ושוב את אותו סיפור אהוב. גם אם לכם נמאס תגלו עד מהרה שהתינוק מתלהב בכל פעם מחדש.