31 מרץ 2017 ד' ניסן תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש התשיעי

התפתחות תנועתית (מוטוריקה)

מרבית התינוקות זוחלים היטב בגיל תשעה חודשים וחלקם אף מסוגלים להתקדם באמצעות יד אחת בלבד (ושתי הרגליים כמובן!) תוך אחיזת צעצוע ביד השניה. תינוקות שגדלים בבתים עם מדרגות לומדים עד מהרה לזחול ביעילות גם במעלה ובמורד המדרגות. 
גם אם תינוקכם מסוגל לעמוד ואולי אף לצעוד מספר צעדים סביב השולחן אין צורך אמיתי לנעול לו נעליים. עמידה והליכה יחף הן הטובות ביותר לתינוק בשלב זה ומסייעות להתפתחות השרירים והגידים ברגליו. חכו עם הנעליים עד שההליכה תתבסס היטב. אם קר תוכלו לגרוב לתינוק גרביים עבות עם סוליה שאינה מחליקה או נעלי בד רכות. 
בשעת משחק יושיט התינוק את ידיו לעבר חפץ שמעניין אותו ויהנה מאד לזרוק חפצים ולצפות בהם נופלים. אם תבקשו יושיט התינוק לעברכם חפץ אך עדיין אינו מסוגל לתת לכם אותו בצורה מסודרת. תחת זאת פשוט ישמוט את החפץ בכיוונכם. התינוק אף מסוגל לנופף לשלום, למחוא כפיים ולחקות מגוון תנועות אליהן יחשף (דוגמת החזקת הטלפון צמוד לאוזן כדי 'לשוחח'). 
הציעו לתינוק דלי מלא קוביות או חפצים אחרים כדי שיוכל לרוקן אותו מתוכן ואז להכניס חזרה. וודאו שהחפצים אינם קטנים מדי ועלולים לגרום לחנק. ידיות, דלתות ואביזרים שנפתחים ונסגרים חביבים מאד על תינוקות בגיל זה ולכן רצוי לבחור צעצועים שמכילים אביזרים מסוג זה לרבות מכונית צעצוע או הגה. 
אם תיקחו מהתינוק צעצוע תוך כדי משחק הוא יביע את מחאתו בקול רם ויתנגד. אם ברצונכם לקחת ממנו חפץ בו הוא מתעניין הציעו לו צעצוע חלופי.