23 מאי 2017 כ"ז אייר תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש התשיעי

הורות

זוגיות

הורים טריים רבים מגלים שלאחר תקופת הסתגלות ראשונית עם תינוקם הם התרחקו זה מזו וזוגיותם נפגעה. תינוק חדש בבית גורם לטלטלה עזה של המערכת הזוגית. זוגות רבים חווים ריחוק וטינה, ובפרט אם עול הטיפול בתינוק נופל על אחד מבני הזוג בלבד). נסו לחלק בין שניכם את עול הטיפול בתינוק בצורה שווה ככל שתוכלו על מנת למנוע טינה ולאפשר שיתוף והנאה. 
הכירו במורכבות המצב ונסו להתמודד עם השינוי יחדיו. נסו לדבר זה עם זו, לדון בבעיה ולמצוא יחד פתרונות לרענון הזוגיות. כדאי להקדיש זמן זה לזו כזוג, ללא התינוק. חלק מהזוגות קובעים פגישה שבועית של ממש כדי לנסות לחזור לשגרה של זוגיות ובילוי זוגי. 

ההתמודדות עם חרדת הנטישה

לקראת גיל שנה תגיע לשיאה חרדת הנטישה של תינוקכם. זהו שלב התפתחותי חשוב ואף שאין נחמה בצרת רבים, כולם עוברים את זה. על אף הקושי הקפידו להיפרד מתינוקכם לשלום כשאתם יוצאים. לעולם אל תברחו או תעלמו. בדרך זו ילמד תינוקכם שלאחר הפרידה והבכי תשובו אליו מאוחר יותר. 
מרגע שנפרדתם מהתינוק אל תחזרו או תיכנסו שנית לטווח ראיתו כדי למנוע השנות של תהליך על אף הצורך שלכם לבדוק שהכל בסדר נסו לסמוך על המטפלת, הגננת או הבייביסיטר. תוכלו להתקשר מאוחר יותר כדי לוודא זאת אם אינכם רגועים. במרבית המקרים ירגע התינוק עד מהרה לאחר לכתכם ויחזור לשגרת יומו. 
אם לתינוקכם קשה במיוחד להיפרד מאחד מכם דאגו שבן הזוג שישאיר אותו יהיה זה שממנו קל יותר לתינוק להיפרד. המשיכו כך עד שהתינוק יתרגל ותהליך הפרידה יהפוך קצר ורגוע יותר. 

קושי בטיפול בתינוק

מרגע שתינוקכם מתחיל להתנועע וצריך 'לרוץ' אחריו אתם עשויים להיווכח כי הטיפול בו והשהות במחיצתו נעשים מתישים. הערכו בהתאם עוד לפני שאתם ממוטטים לגמרי. נסו להעזר בפתרונות לרבות בייבי-סיטר, סבתא או בן הזוג. השתדלו לנוח כשהתינוק נח. מפעם לפעם הרשו לעצמכם לקחת פסק זמן מהטיפול השוטף בתינוק כדי לאגור כוחות. 
כדאי לבחור מטפלת או בייביסיטר תוכל להתמודד עם הקושי הגופני והרגשי פיזי שכרוכים כבטיפול בתינוק הגדל.