25 מאי 2017 כ"ט אייר תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש העשירי

התפתחות שפה ותקשורת

תינוקות בגיל זה נוטים לחקות את הוריהם. תינוקכם בוחן אתכם וחוזר על הפעולות אותן אתם עושים לרבות דיבור בטלפון, צחצוח שיניים והעוויות פנים. התינוק יקשיב לקולכם ויעקוב אחר תגובתכם למצבים שונים. אם תבכו במהלך צפיה בסרט עצוב יתכן שגם פניו של התינוק יעצבו והוא יפרוץ בבכי.
כעת שהוא מבין מספר מילים והוראות פשוטות חשוב לדבר ולשוחח עם התינוק ככל שניתן. הקפידו לנהל את השיחה בלשון בוגרת והמנעו ככל שתוכלו משפת תינוקות. ככל שהתינוק ישמע דיבור נכון כך יכולתו השפתית תהיה עשירה ונכונה כשיתחיל לדבר.
כדאי לברור את השימוש במילים 'לא' ו-'אסור' מאחר שאם תשתמשו בהן לעתים קרובות מדי ילמד התינוק להתעלם וימשיך לעשות כרצונו. קיבעו גבולות ברורים להתנהגות אסורה ומותרת ולמדו את התינוק להתנהג בהתאם.
כשתקראו לו בשמו יגיב תינוקכם באמצעות הטיית ראשו. בדרך דומה אף 'יענה' על שאלות פשוטות. אם תשאלו אותו 'איפה האור?' או 'איפה אמא?' יסובב התינוק את ראשו בכיוון האור או בכיוונה של אמו.
מאחר שהוא שולט היטב בתנועות ראשו מסוגל התינוק אף לעשות 'לא-לא-לא' על ידי סיבוב ראשו מצד אל צד וכך להביע בנחרצות את דעתו. כשתלבישו אותו תיווכחו כי התינוק מושיט את ידיו או רגליו כדי לסייע לכם בתהליך בהתאם ליכולותיו.