25 מאי 2017 כ"ט אייר תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש העשירי

הורות

גישות שונות להורות

לכל אחד מאיתנו דעה שונה, ערכים שונים וסדרי עדיפויות שונים לגבי
גידול
ילדים. קיימות גישות שונות להורות ומה שנכון ועובד לאחד אינו בהכרח נכון או מתאים לאחר. במרבית המקרים אין דרך אחת 'נכונה' אלא כמה אפשרויות שונות להתמודד ולטפל באותה בעיה או באותו מצב.
לעתים גם בין בני זוג הדרך הטובה ביותר היא להסכים כי אינכם מסכימים בנוגע לנקודה מסוימת. נסו לגבש דעה אחידה ולעולם תציגו חזית אחידה וגישה אחת בפני תינוקכם. המנעו ממצבים בהם הורה אחד אומר 'א' והשני 'ב'. מעבר לבלבול שיגרם ילמד הפעוט עד מהרה (בעיקר בגילאים מאוחרים יותר) כי הוא מסוגל לנצל את אי ההסכמה לטובתו האישית ואף עלול לתמרן אתכם לכדי סכסוך.

הקניית הרגלי אכילה

כיצד ללמד את התינוק להנות ממזונו?

רצוי שזמן הארוחה יהיה נעים ורגוע ובמידת האפשר יערך במסגרת משפחתית רחבה. התחשבו בהעדפותיו של התינוק באשר למזונות מסוימים. אל תדרשו ממנו לאכול דברים שאינו רוצה או לסיים את כל המנה. לחלק מהתינוקות קיבה קטנה והם פשוט אינם מסוגלים. תוך כדי הארוחה הסבירו לתינוק מה הוא אוכל כדי שילמד להבחין בין סוגי המזונות השונים.

האם אפשר לתת לתינוק לאכול את המזון ששאר בני המשפחה אוכלים?

בהחלט, כל עוד המזון חתוך לקוביות קטנות שמתאימות לפיו של התינוק ואינו מכיל מרכיבים מסוכנים (אלרגנים או כאלו שעלולים לגרום לחנק). המנעו מלהגיש לתינוק מזון חם מאד שעלול לגרום לו לכוויה בחלל הפה. תנו לו לטעום מזונות מתובלים כדי לחשוף אותו למגוון טעמים רחב.

מה לגבי ארוחה במסעדה?

אפשר בהחלט לקחת את התינוק לאכול בחוץ אך כדאי לבחור במסעדות ובתי קפה ידידותיים לילדים ולוודא כי יש בנמצא כיסא תינוק מתאים. עם זאת מסעדה עלולה להוות סביבה רועשת ולכן אם תינוקכם רגיש לרעש יתכן שכדאי למנוע ממנו, ומכם, את החוויה.