25 מרץ 2017 כ"ז אדר תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש האחד עשרה

התפתחות שפה ותקשורת

נדמה כאילו התינוק 'מדבר' ללא הפסקה וחלק מההברות והצלילים שהוא משמיע דומים מעט למילים של ממש. אלו הם השלבים הראשונים של הדיבור המכוון. ככל שמוחו של התינוק מתפתח כך הוא מסוגל לבטא את עצמו טוב יותר באמצעות ביטוי שפתי. 
הקשיבו היטב לדבריו והגיבו בצורה ענינית. אם נדמה לכם כי הוא מתכוון לאמר משהו אך משבש את המילה חיזרו בפניו על המילה הנכונה. למשל, אם הוא אומר 'פוח' ומתכוון לתפוח שאלו אותו בתגובה: 'האם אתה רוצה תפוח'? כשאתם מדגישים בפניו את המילה הנכונה. 
סייעו לתינוק לקשר בין שמות עצמים לחפצים עצמם. כשאתם מטיילים עמו הצביעו על עץ או פרח והדגישו בפניו כי אלו הם אכן עצים ופרחים. כשאתם עולים הביתה ספרו בקול רם את המדרגות כדי לחשוף אותו למספרים. בשעת הארוחה הציעו לו, למשל, תפוח או בננה. הציגו בפניו את שתי האפשרויות תוך הדגשת שמם של הפירות כדי שילמד לשייך בין הפרי לשמו. 
כדי לחזק את זכרונו שחקו עמו במשחקי 'מחבואים' במהלכם תסתירו חפץ מאחורי חיתול או שמיכה והניחו לו לגלות את החפץ. משחקים אהובים נוספים כוללים זריקת ודחיפת חפצים ופירוק מגדלים. הציעו לתינוק משחקים שכוללים קוביות או מיכלים קטנים שניתן להכניס למיכלים גדולים יותר.
הציעו לו לדפדף בספרים בעלי תמונות גדולות וברורות של חפצים מוכרים וצבעים בסיסיים (העדיפו ספרים בעלי דפי קרטון שאינם נקרעים בקלות) והרגילו אותו לשמוע סיפור או שיר קצר (יכולת הריכוז של התינוק בגיל זה היא 2-5 דקות בלבד).
בסיום שעת המשחק שתפו את התינוק בסידור אזור המשחקים או החדר. הדגישו בפניו כי איסוף וסידור המשחקים הוא חלק מהמשחק עצמו כחלק מתהליך הקניית ההרגלים והגבולות.