27 מרץ 2017 כ"ט אדר תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  25.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש השניים עשר

התפתחות שפה ותקשורת

המשיכו לפתח את כישורי השפה של ילדכם גם אם אינו מדבר במילים של ממש. עד מהרה יתחיל הפעוט לאמר מילים כגון 'אמא' (לעתים תחילה כ- 'אה-מה'), 'אבא', 'לא' ו- 'כן'. חלק מתהליך רכישת השפה כרוך בחיקוי הדיבור של מבוגרים בסביבתו ולכן הפעוט עשוי לחזור אחר דבריכם. 
הדגישו בפני ילדכם את שמותיהם של עצמים, חפצים, צעצועים, צבעים ומוצרי מזון. ספרו עימו כדי שיכיר מהם מספרים. הקריאו סיפור ובקשו מהפעוט להצביע על שמות חפצים מוכרים או כאלו שמוזכרים בסיפור. 
באופן דומה יוכל הפעוט לענות על שאלות פשוטות. כשישאל יצביע בכיוונו של חפץ או אדם ויביא כלי או צעצוע עליו נשאל. חלק מהפעוטות אף מסוגלים לנענע את ראשם כדי לאמר כן או לא. למדו את הפעוט את משמעות המילים 'תודה' ו-'בבקשה' גם אם טרם החלו לדבר. בדומה ל-'לא' ו-'אסור' ילמד הפעוט עד מהרה את חשיבות השימוש במילים אלו. 
תוך שכישוריו החברתיים מתפתחים יחל הפעוט להעדיף את חברתם של אנשים מסוימים על פני אחרים שבנוכחותם יתבייש או ינהג בעצבנות. גיל שנה הוא שיא תקופת החרדה מזרים ומנטישה. קבלו בהבנה אם הפעוט 'נדבק' אליכם ומתקשה להיפרד. כשאתם עוזבים אותו הקפידו להיפרד וצאו במהירות כדי להקל עליו את תהליך הפרידה.