28 יולי 2017 ה' אב תשע"ז

מדרגות ההתפתחות

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
בחרו באחד מהתחומים שברשימה לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק.
מעודכן לתאריך  13.04.2011 

שליטה בראש

Head Control

מתי וכיצד זה מתחיל?

במועד הלידה שרירי צווארו של התינוק חלשים ולכן ראשו מידלדל והוא מתקשה לשלוט בתנועתו. במהלך ששת החודשים הראשונים לחייו ילמד התינוק לשלוט בתנועות ראשו. יכולת זו חיוניות עבור כלל התנועות שילמד ויפתח בעתיד לרבות ישיבה, זחילה והליכה. 

מתי זה מתחיל?

כבר בסביבות גיל חודש יתחיל התינוק להרים את ראשו מהמשטח כשהוא שוכב על הבטן ולקראת גיל 4 חודשים יצליח להחזיק את ראשו בצורה יציבה כשהוא בתנוחת ישיבה. בגיל חצי שנה שרירי הצוואר ויכולת השליטה בתנועות הראש צריכים להיות מפותחים וחזקים. 

כיצד זה מתחיל?

ילודים

במהלך החודש הראשון לחייו תצטרכו לתמוך בראשו של תינוקכם בכל העת ולערסל אותו בזרועותיכם.

1-2 חודשים

בתום החודש הראשון יוכל תינוקכם להרים את ראשו למשך פרקי זמן קצרים ולסובב אותו מצד לצד כשהוא שוכב על בטנו. לקראת גיל 6-8 שבועות יצליחו תינוקות חזקים ומפותחים במיוחד לסובב את ראשם מצד לצד גם כשהם שוכבים על גבם. 
כשתישאו את תינוקכם על הכתף הוא יוכל להחזיק את ראשו למשך פרקי זמן קצרים אך לרוב תצטרכו לתמוך את ראשו כדי שלא יטלטל מצד לצד. כשישב בסלקל או בטרמפולינה יוכל התינוק לשאת את ראשו בצורה יציבה מבלי לשמוט אותו (אך ראשו ישמט לאחר שירדם). 

3-4 חודשים

בגילאים אלו תוכלו להבחין בשיפור משמעותי ביכולת השליטה בראש. התינוק יוכל להרים את ראשו לזוית של 45 מעלות כשהוא שוכב על בטנו ולהחזיק את ראשו בצורה יציבה. 

5-6 חודשים

לקראת גיל חצי שנה יוכל התינוק להחזיק את ראשו בצורה יציבה ויפגין שליטה טובה בתנועות הראש. 

מה הלאה?

השליטה בתנועות ראשו מאפשרות לתינוק להתחיל להתהפך, לזחול ולהתיישב. השליטה בראש ובצוואר חיונית גם במעבר מהנקה או משתיית חלב בלבד לאכילת מזונות מוצקים כדי לאפשר בליעה של המזון ללא חנק.