22 יולי 2017 כ"ח תמוז תשע"ז

מדרגות ההתפתחות

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
בחרו באחד מהתחומים שברשימה לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק.
מעודכן לתאריך  13.04.2011 

הליכה

Walking

מתי וכיצד זה מתחיל?

במהלך שנת החיים הראשונה, יכולותיו של התינוק הולכות ומתפתחות, כמו גם שרירי גופו והקשר בין עיניו לידיו (קואורדינציה בין עין ויד). תינוקכם ילמד להתגלגל, לשבת ולזחול ובהמשך, בסביבות גיל 8 חודשים יעמד ויתחיל להתהלך. מרבית התינוקות מתחילים ללכת בגילאי 9-12 חודשים ולקראת גיל 14-15 חודשים הליכתם מבוססת ויציבה. אחרים יאחרו ללכת ויתחילו רק לקראת גיל 16-17 חודש.
המעבר מזחילה להליכה הוא אחד מאבני הדרך המשמעותיות ביותר בהתפתחותו של התינוק, בדרכו להפוך לילד עצמאי.

מתי זה מתחיל?

רגליו של היילוד אינן חזקות דיין כדי לשאת את משקל גופו אולם אם תחזיקו אותו תחת זרועותיו, רגליו ישתלשלו וידחפו כנגד משטח קשיח, כאילו הוא עומד. אצל ילודים מדובר בתנועה רפלקסיבית שתעלם תוך מספר חודשים לאחר הלידה.

כיצד זה מתחיל?

לקראת גיל 5 חודשים יוכל תינוקכם לקפץ על רגליו אם תתמכו אותו תחת זרועותיו. בחודשים הקרובים, ככל ששרירי רגליו ילכו ויתחזקו, הקפידו לאפשר לו לדחוף עם רגליו כלפי משטח קשיח כאילו הוא הולך או קופץ, כדי לסייע לו לתרגל ולחזק את רגליו.
חלק מהתינוקות יעמדו בעצמם כבר בגיל 8 חודשים, בעיקר תוך שהם נתמכים על דופן מיטתם או על כיסא או שולחן. אם תסייעו לתינוקכם להעמד כשהוא נשען על הספה, לדוגמה, תראו שהוא יאחז בה בחוזקה כדי להמשיך לעמוד במשך מספר שניות.
כעבור שבועות מעטים ילמד התינוק להתהלך תוך שהוא נשען על רהיטים בחדר או בעזרתכם. בהמשך, לקראת גיל 11 חודשים וכשיתגבר על הפחד, אף ינסה לצעוד מספר צעדים בעצמו ללא תמיכה. שימו לב שמרבית הילדים מתחילים ללכת על קצות האצבעות, כשכפות רגליהם פונות חוצה.
בגיל 9-10 חודשים לומדים מרבית התינוקות כיצד לקפל את ברכיהם כדי שיוכלו לעבור ממצב של עמידה לישיבה.
בגיל 13 חודשים כ- 75% מהתינוקות מסוגלים ללכת בעצמם אם כי חלקם עדיין אינם יציבים ועשויים להתנודד מעט.

מה הלאה?

לאחר שיצעד את צעדיו הראשונים תנועותיו של התינוק יתעדנו והליכתו תלך ותשתכלל:
  • בגיל 14 חודשים אמור התינוק לעמוד בעצמו ללא תמיכה. הוא מסוגל לכופף את ברכיו ולעבור מעמידה לישיבה, ולהפך. חלק מהתינוקות בגיל זה אף מתחילים לצעוד לאחור.
  • בגיל 15 חודשים הליכתו של התינוק מבוססת ובטוחה והוא יהנה ממשחק עם צעצועים שניתן לדחוף או לגרור.
  • לקראת גיל 16 חודשים עשוי התינוק לגלות ענין במדרגות וינסה בכל עת לעלות ולרדת.
  • בגיל 18 חודשים מסוגל התינוק לטפס על רהיטים ולעלות ולרדת במדרגות (עם עזרה, כמובן). יתכן שינסה לבעוט בכדור ואף יהנה לרקוד לצלילי מוזיקה.
  • בגיל 25-26 חודשים הליכתו של הפעוט בטוחה והוא מסוגל לצעוד עקב בצד אגודל. הוא אף מתחיל לקפוץ תוך שהוא מנתק את רגליו מהקרקע.
  • בסביבות גיל 3 שנים ההליכה הופכת לטבע שני עבור הפעוט. יחד עם זאת, הליכה על קצות האצבעות או עמידה על רגל אחת עדיין יצריכו ממנו ריכוז מיוחד ותשומת לב.