22 יולי 2017 כ"ח תמוז תשע"ז

מדרגות ההתפתחות

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
בחרו באחד מהתחומים שברשימה לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק.
מעודכן לתאריך  13.04.2011 

התהפכות

Rolling Over

מתי וכיצד זה מתחיל?

לאחר שהתינוק ישלוט בראשו הוא ילמד להתהפך מצד לצד, מהבטן לגב ולהפך. עם הזמן, ולפני שילמד לזחול, ישתמש התינוק בהתהפכות כאמצעי לשוטט ברחבי הבית. 

מתי זה מתחיל?

כבר בגיל חודשיים-שלושה עשוי תינוקכם לטלטל את גופו ולהתהפך מהבטן לגב כשראשו מוביל את התנועה. היפוך מהגב לבטן עשוי להתרחש רק בסביבות גיל 5-6 חודשים מאחר שפעולה זו מצריכה שליטה טובה בראש ובצוואר ושרירי זרועות מפותחים יחסית. יחד עם זאת חלק מהתינוקות מתחילים להתהפך דוקא מהגב לבטן, כבר בגיל 4 חודשים. 

כיצד זה מתחיל?

בסביבות גיל 3 חודשים, בשכיבה על הבטן, ירים התינוק את ראשו ואת בית החזה ויתמך על זרועותיו כאילו הוא עומד לבצע מעין שכיבת שמיכה. פעולה זו מחזקת את שרירי זרועותיו לקראת ההתהפכות. בפעמים הראשונות שיצליח להתהפך, שימו לב שלא רק אתם עשויים להיות מופתעים, אלא גם הוא! 
בגיל 5 חודשים לערך כבר מסוגל התינוק להרים את ראשו, להתרומם על זרועותיו ולהקשית את גבו כדי לנתק את בית החזה מהרצפה. ככלל, ככל שהתינוק יתרגל לשהות על הבטן הוא יוכל לבלות כך זמן ממושך יותר, להושיט יד לצעצוע או 'לשחות' באויר כשהוא על גחונו. בדרך כלל לקראת גיל חצי שנה מסוגלים מרבית התינוקות להתהפך בשני הכיוונים. 
כאמור, חלק מהתינוקות לומדים עד מהרה להשתמש ביכולתם להתהפך בשני הכיוונים כאמצעי להתגלגל ולהתקדם ברחבי הבית עד שילמדו לזחול. אחרים יעדיפו לזחול על גחונם לקראת זחילת שש ויוותרו על שלב הגלגולים. כל עוד תינוקכם מפתח יכולות חדשות, מגלה ענין בסביבתו ומנסה לחקור ולהתקדם, אין מקום לדאגה. 

מה הלאה?

תוך כדי שהתינוק למד להתהפך שרירי רגליו, צווארו, גבו, וזרועותיו התפתחו והתחזקו. בשלב הבא ישתמש התינוק בשרירים אלו כדי להתיישב בעצמו ולזחול, בדרך כלל בסביבות גיל 7 חודשים.