21 אוגוסט 2017 כ"ט אב תשע"ז

מדרגות ההתפתחות

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
בחרו באחד מהתחומים שברשימה לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק.
מעודכן לתאריך  13.04.2011 

זחילה

Crawling

מתי וכיצד זה מתחיל?

זחילה היא אמצעי הניוד היעיל הראשון של תינוקכם. כדי לזחול זחילת שש ילמד תינוקכם תחילה להתייצב על כפות ידיו וברכיו כדי שיוכל לנוע קדימה ואחורה באמצעות דחיפת הרגליים. תוך כדי ימשיך התינוק לפתח את שריריו, כהכנה להזדקפות והליכה. 

מתי זה מתחיל?

מרבית התינוקות לומדים לזחול בגילאי 6-10 חודשים אם כי חלקם מוצאים פתרונות יצירתיים אחרים עוד קודם לכן, דוגמת זחילת גחון ('זחילת פצוע'), ניוד על הישבן בחצי ישיבה או גלגול ברחבי החדר (תוך התהפכויות חוזרות ונשנות). אחרים מדלגים לגמרי על שלב הזחילה ומיד נעמדים ומתחילים להתהלך על שתיים. דרך הניוד של תינוקכם חסרת חשיבות. העיקר שהוא נייד באופן שמאפשר לו חקר עצמאי של סביבתו.
מרבית התינוקות יתחילו לזחול על שש לאחר שילמדו לשבת בצורה יציבה

כיצד זה מתחיל?

מרבית התינוקות יתחילו לזחול על שש לאחר שילמדו לשבת בצורה יציבה, ללא תמיכה, בדרך כלל בסביבות גיל 7 חודשים. בגיל זה שרירי גבו של התינוק חזקים דיים כדי לשאת את משקל גופו כשהוא מתרומם על ברכיו וכפותיו. 
במהלך החודשים הקרובים ילמד התינוק לעבור בבטחה מישיבה לתנוחת זחילה על שש. בתחילה הוא ישאר נייח בתנוחה זו או שלעתים יתנדנד אחורה וקדימה. 
בסביבות גיל 9-10 חודשים יבין התינוק שאם ידחוף את גופו עם ברכיו הוא יוכל להתנועע כשהוא בתנוחת שש, ולמעשה יצא לדרכו בזחילה. ככל שיהפוך מיומן יותר כך יוכל לעבור בין זחילה לתנוחת ישיבה בקלות רבה יותר. לקראת גיל שנה זוחלים מרבית התינוקות ביעילות רבה ובמהירות. חלקם אף מסוגלים לעלות במדרגות תוך כדי זחילה. 

מה הלאה?

בשלב הבא יתחיל התינוק למשוך את גופו כלפי מעלה, תוך שהוא נשען על דופן מיטתו או על כיסא או שולחן, ויעמד. ברגע שיעמוד יציב ואף יוכל לעמוד לבדו ללא תמיכה יתחיל תינוקכם ללכת עד מהרה.