21 יולי 2017 כ"ז תמוז תשע"ז

מדרגות ההתפתחות

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
בחרו באחד מהתחומים שברשימה לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק.
מעודכן לתאריך  13.04.2011 

קשר חברתי

Socialization

מתי וכיצד זה מתחיל?

כיצד לומד התינוק על קשריו עם אנשים בסביבתו? מתי נוצרים קשרים חברתיים? 
הקשר החברתי הראשון של תינוקכם הוא איתכם, הוריו. אתם חבריו הראשונים למשחק והדמויות האהובות עליו ביותר. תינוקכם עולץ למשמע קולכם, מתמוגג למראה פניכם ונהנה ממגע ידיכם. בעזרתכם יכיר התינוק אנשים נוספים בסביבתו וילמד להנות מחברתם של זרים. זהו תחילתו של הקשר החברתי שילך ויתבסס ככל שילדכם יתבגר. 

מתי זה מתחיל?

החל מרגע לידתו לומד התינוק להגיב לסביבתו ולאנשים בסביבתו. במהלך שנת החיים הראשונה מסתגל התינוק לסביבתו ומפתח את יכולותיו, כישוריו וקשריו החברתיים (אם כי תחילה בעיקר עם בני משפחתו). 
בסביבות גיל שנתיים יתחיל הפעוט לגלות ענין והנאה במשחק חברתי עם ילדים אחרים. בדומה ליכולות אחרות הפעוט ידרש ללימוד והתנסות בחוויה זו. בתחילה הוא עלול להתקל בקושי לשתף אחרים ולשחק עם אחרים אולם עם הזמן ילמד את היתרונות שבמשחק המשותף ויהיה חבר טוב יותר. בגיל 3 מרבית הפעוטות מסוגלים ליצור קשרים חברתיים עצמאיים, בהתאם לבחירתם ורצונם. 

כיצד זה מתחיל?

גיל חודש

תינוקכם הוא ייצור חברתי. הוא נהנה ממגע, אוהב כשמחזיקים אותו על הידיים, מחייכים ומדברים אליו. כבר בחודש הראשון לחייו יתבונן התינוק בפניכם וינסה לחקות את העוויות פניכם. נסו להוציא את לשונכם מולו וראו האם הוא חוזר על פעולה זו. 

3 חודשים

כשהוא ער יבלה תינוקכם זמן רב בהתבוננות בסביבתו ועד מהרה ילמד לחייך חיוך רצוני, שמכונה 'חיוך חברתי'. חיוכיו הם דרכו הבסיסית והראשונית ביותר לתקשר עמכם ועם אחרים בסביבתו ולהפגין את שביעות רצונו. 

4 חודשים

בגיל זה תינוקכם שמח לפגוש ולהתבונן בפרצופים חדשים אך קיימת העדפה ברורה לכם, הוריו. 

7 חודשים

בגיל 7 חודשים תינוקכם עדיין אינו זקוק לקשר חברתי עם תינוקות אחרים. אם תשכיבו שני תינוקות מתחת לגיל שנה על גבי משטח פעילות אחד תיווכחו כי הם משחקים זה לצד זה אולם לא זה עם זה. 
ככל שתינוקכם יהפוך נייד יותר ויוכל לשוטט או להתגלגל ברחבי החדר הוא יתחיל לגלות ענין בילדים בוגרים בסביבתו, ובעיקר בצעצועיהם ומשחקיהם. הוא יבלה זמן רב בהתבוננות בהם בשעת משחק ועשוי לנסות לתפוס ולסחוב את אחד מצעצועיהם. תוך כדי הוא יחייך וינסה ליצור עימם קשר עין. 
זהו הגיל בו עלולות להתחיל תופעות כגון חרדת נטישה ופחד מזרים ולכן עלול תינוקכם להפגין פחד או חשש בנוכחות אנשים שאינו מכיר. 

12 חודשים

בסביבות גיל שנה חרדת הנטישה בשיאה ולכן תינוקכם עלול להתנהג בצורה אנטי-חברתית: הוא יבכה אם תעזבו אותו ויביע מחאה עמוקה אם זר יש אליו וינסה להרימו. העדפתו של תינוקכם כלפיכם ברורה וחד משמעית ובמקרים מסוימים, הוא ירגע אך ורק בנוכחותכם. 

13-23 חודשים

תינוקכם מגלה ענין ברור בעולמו ובסביבתו ובעיקר בקשר בינו לבין סביבתו. תוך שכישוריו השפתיים ויכולתו לדבר ילכו וישתכללו כך ישתפרו יכולותיו החברתיות. לקראת גיל שנתיים מפגין הפעוט הנאה ברורה מחברתם של ילדים ובעיקר מחברתם של ילדים בוגרים יותר. בגילאי שנה-שנתיים מפגינים מרבית הפעוטות רכושנות רבה כלפי צעצועיהם אולם עד מהרה ילמדו לשתף ולשחק בצוותא. 
פעוט יתבונן בילדים אחרים ועשוי לחקות את אופן דיבורם ודרך התנהגותם. עצמאותו הולכת ומתעצמת והוא ינסה להפגין אותה בכל זמן אפשרי. אם תסרבו לאפשר לו להתבטא בדרכו הוא עלול לפרוץ בהתקף זעם. 

24-36 חודשים

בגילאי שנתיים-שלוש מרבית הפעוטות מרוכזים מאד בעצמם ומעוניינים פחות בחוויות משותפות עם אחרים בסביבתם. אל דאגה. עד מהרה יגלה הפעוט את היתרונות שבמשחק משותף עם חברים ולקראת גיל 3 אף יבחר לעצמו חבר או חברה קרובים במיוחד. 

מה הלאה?

ככל שילדכם יגדל ויתבגר כך יכולותיו החברתיות ילכו ויתפסו מקום משמעותי יותר ויותר בחייו. חבריו הקרובים ואופי הקשר עימם יעצבו את אישיותו ויתרמו למהלך חייו כבוגר.