23 יולי 2017 כ"ט תמוז תשע"ז

מדרגות ההתפתחות

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
בחרו באחד מהתחומים שברשימה לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק.
מעודכן לתאריך  13.04.2011 

שמיעה

Hearing

מתי וכיצד זה מתחיל?

באמצעות אוזניו סופג התינוק כמויות גדולות של מידע לגבי העולם שסובב אותו. השמיעה מאפשרת לתינוק לרכוש יכולות שפתיות וכישורי תקשורת ומעודדת את התפתחות מוחו. מכאן החשיבות הרבה של אבחון מוקדם של כל ליקוי בשמיעתו של התינוק.

מתי זה מתחיל?

בשבוע העשרים להריון מתפתח מבנה האוזן הפנימית במלואו ולכן כבר במועד הלידה מסוגל התינוק לשמוע היטב. אצל חלק מהילודים תיתכן הצטברות נוזלים באוזן שתקשה על ביצוע בדיקת השמיעה סמוך למועד הלידה. לאחר ספיגתם של נוזלים אלו יוכל התינוק לשמוע היטב ולכן אין הדבר מעיד על בעיית שמיעה.

כיצד זה מתחיל?

שמיעתו של התינוק מושפעת גם מהקולות והצלילים ששמע בזמן שהותו ברחם. החל מהשבוע ה- 24 להריון שמע התינוק את צליל קולם של הוריו וכן צלילים אופייניים אחרים לסביבת מגוריהם ומשפחתם.
לכן קולות וצלילים אלו יהיו מוכרים יותר לתינוק. קולות וצלילים חדשים עלולים להבהיל את התינוק בפעמים הראשונות שישמע אותם ולעתים אף יעוררו תגובה של בכי.
מיד לאחר לידתם מתחילים התינוקות להקשיב לסביבתם ובעיקר לקולות בעלי צליל גבוה. תינוקכם יגיב לקולת מוכרים דוגמת קולה של אמו ויבהל למשמע רעשים חזקים. בהתאם לאופיו יגיב התינוק לקולות שונים ומגוונים. תינוקות רגישים עלולים להבהל מכל רעש פעוט ואילו תינוקות רגועים יותר יסתגלו ביתר קלות לרעשי הסביבה.
בסביבות גיל חודשיים מרבית התינוקות ישתתקו כשישמעו קולות מוכרים ויתחילו להשמיע קולות המיה ('אוו', 'אהה'). חשוב לשים לב אם תינוקכם אינו מגיב כלל למשמע קולכם או אם אינו נבהל בתגובה לרעשים חזקים.
לקראת גיל 3 חודשים לומד התינוק לווסת את תגובתו ולכן בתגובה לרעש או צליל חזק ימצמץ או יסובב את ראשו.
בגיל 4 חודשים יתחיל התינוק להפנות את ראשו בכיוון צליל או רעש ולקראת גיל חצי שנה ינסה לחקות קולות מסוימים (למשל שיעול). בסביבות גיל 4-5 חודשים חלק מהתינוקות מתבוננים בפני הוריהם כשהם מדברים ומנסים לחקות את תנועת שפתיהם.
בגיל 7 חודשים תערך לתינוק בדיקת שמיעה במסגרת טיפת החלב. בגיל 8 חודשים מרבית התינוקות מקשקשים ומגיבים לשינויים בטון ועוצמת קולכם. עד גיל שנה מסוגלים מרבית התינוקות לאמר 'אבא' או 'מא-מא' ומגיבים אם קוראים להם בשמם.

מה הלאה?

תינוקכם ימשיך להקשיב לסביבתו כל העת תוך שהוא לומד לתקשר ולדבר. אף שחוש השמיעה מפותח כבר במועד הלידה חלקי המוח שאחראים על עיבוד קולות וצלילים מורכבים וחיבור אותם קולות לתוכן בעל משמעות ממשיך להתפתח עד גיל 12 שנים לערך.