21 יולי 2017 כ"ז תמוז תשע"ז
מעודכן לתאריך  13.04.2011 

פרידה, עצמאות והתקפי זעם

Separation, Independence and Temper Tantrums

מתי לשים לב?

כל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל, אולם תמיד זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין הוא ודאי יעשה זאת בקרוב כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. 
אף שחרדת הנטישה היא תופעה שכיחה בקרב תינוקות בני 9-18 חודשים פנו להתייעצות אם חרדותיו של התינוק חריגות בעוצמתן עד שאינו מסוגל לתפקד אם אינכם לצדו או אם אי אפשר להרגיע את בכיו לאחר צאתכם. 
אופיים של תינוקות שונים שונה מאד זה מזה ולכן חלקם ירגעו ביתר קלות ואילו אחרים עלולים לבכות במשך תקופה. אם התינוק אינו נרגע וחרדתו מתעצמת עם הזמן יתכן שהוא מסמן לכם כי משהו בכל זאת לא תקין.
  • בדקו שוב את הבייביסיטר או את הפעוטון. יתכן שהם ראויים אך אינם מתאימים לתינוקכם ולאופיו הייחודי (לדוגמה, התינוק אוהב מאד להיות 'על הידיים' ואילו המטפלת אינה דוגלת בשיטה זו).
  • הרגילו את התינוק להשאר בחברת סבתא או דודה מוכרת. האריכו את משך שהותו ללא נוכחותכם בכל פעם.
  • בדקו אם אינכם מפגינים לחץ מיותר כשאתם נפרדים ומשאירים את התינוק. מידת הלחץ שלכם מקרינה על מידת הלחץ של תינוקכם. שפרו את נוהל היציאה שלכם וודאו כי אתם נפרדים בצורה רגועה ומסודרת שתקנה לתינוקכם תחושת בטחון.
 
אם ילדכם חווה התקפי זעם והתופעה נמשכת מעבר לגיל 30 חודשים התייעצו עם רופא הילדים. אם הילד עוד לא בן 30 חודשים אך סובל משלוש או ארבע התפרצויות זעם מדי יום ואינו משתף פעולה בפעולות שגרתיות כגון איסוף צעצועים או לבישת בגדים שוחחו על כך עם רופא הילדים.
יתכן שתופנו לייעוץ עם פסיכולוג ילדים שיסייע בידכם כיצד להתמודד עם התפרצויותיו של הילד. אם הפעוט חווה התקפי חרדה משתקים חשוב גם כן לפנות לבדיקת רופא מאחר שקיימים מחקרים לפיהם התקפי חרדה עלולים להיות קשורים בחסר בברזל.