21 אוקטובר 2016 י"ט תשרי תשע"ז

תחילת ההריון - ביוץ והפריה

 מחשבון שבועות ההריון

היום הראשון של הוסת האחרונה:  תאריך לידה משוער:     שבוע הריון משוער:     התאריך שהזנתם אינו סביר
הפריה
 
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
לידה
 

ביוץ
- מה זה?

הביוץ
הוא תהליך שבו משתחררת
ביצית
, ובמקרים מסוימים, יותר מביצית אחת, מהשחלה.
זוהי התקופה הפוריה במהלך
המחזור החודשי
. בכל חודש, לאחר שהביצית מבשילה בשחלה, היא משתחררת ויוצאת, דרך החצוצרה, אל
הרחם
. הביוץ יכול להתרחש באחת משתי השחלות, ולעתים, אך ורק משחלה אחת (למשל אצל נשים בעלות
שחלה
אחת בלבד).

האם מועד הביוץ קובע את תאריך הכניסה להריון?

כדי להרות, רצוי לקיים יחסי מין במשך יום-יומיים לפני הביוץ המשוער, ועד כ-24 שעות לאחריו. הזרעונים מסוגלים לשרוד במשך 48-72 שעות, אולם הביצית שורדת אך ורק במהלך יממה אחת לאחר הביוץ. לכן יש חשיבות לתזמון.
יחסי מין סמוכים למועד הביוץ מגדילים את הסיכוי להרות. במהלך כל מחזור חודשי, הסיכוי להרות בקרב זוגות צעירים ובריאים, עומד על כ-20%. כ-85% מהנשים שינסו להרות, יצליחו בתוך שנה.

כיצד אוכל לדעת את מועד הביוץ?

כדי לחשב את מועד הביוץ, חשוב שתדעי באיזו תדירות מגיע המחזור החודשי שלך. בהנחה שהמחזור נמשך 28 יום, תוכלי להעריך את מועד הוסת הקרובה, ומתאריך זה, לספור אחורנית 12-16 יום. אצל נשים עם מחזור הנמשך 28 יום, הביוץ יחול ביום ה-14.
כמו כן, תוכלי לשים לב לסימנים אופייניים המתרחשים בגופך סמוך למועד הביוץ:
 • שינויים בריר המופרש מהנרתיק – שינויים ברמות
  האסטרוגן
  במהלך המחזור החודשי מתבטאים בשינויים בכמות ובצמיגות ההפרשה הרירית מין הנרתיק. לקראת הביוץ, ההפרשה הופכת צלולה, גמישה, וחלקלקה. יש נשים הטוענות שלקראת הביוץ, ההפרשה מזכירה חלבון של ביצה. השינויים באופי וצמיגות ההפרשה חלים כדי לאפשר לזרע הגבר לשחות בקלות במעלה צוואר הרחם והחצוצרה, ועד למפגש עם הביצית בעת ההפריה.

 • עליה בחום הגוף – בעקבות הביוץ, תחול עליה בחום גופך של כ- 0.4-1.0 מעלות. לא ניתן לחוש בעליה זו, אולם ניתן למדוד אותה בעזרת מד
  חום
  פשוט. עם שחרור הביצית חלה עליה ברמות
  הפרוגסטרון
  , הגורמות לעליית חום גופך. התקופה הפוריה ביותר חלה כיומיים עד שלושה לפני נקודת השיא בחום גופך, ולכן חשוב לעקוב אחר השינויים במהלך כל החודש. רצוי שתמדדי את חום גופך בכל בוקר, במשך מספר חודשים, על מנת שתוכלי להבחין בכל שינוי, קטן ככל שיהיה. במידה ותוכלי לאתר את תקופת הביוץ, הקפידי על קיום יחסי מין במשך יומיים עד שלושה לפני מועד הביוץ המשוער.

 • כאב
  בבטן התחתונה
  – כ- 20% מהנשים מדווחות כי הן מסוגלות לחוש בביוץ. התחושה המדווחת היא כשל כאבי מחזור בבטן התחתונה, ויכולה להמשך בין מספר דקות ועד מספר שעות.
 

ערכות לזיהוי מועד הביוץ

ניתן לרכוש ערכה לזיהוי מועד הביוץ בבתי המרקחת ורשתות הפארם, ללא מרשם רופא. ערכות אלו מזהות את העליה בריכוז
הורמון הגופיף הצהוב
LH
(
Luteinizing hormone
) בשתן האישה מיד לפני הביוץ. ערכות אלו מדויקות מאד, ולכן הן עדיפות ברוב המקרים על פני רישום העליה בחום הגוף. הערכות מסוגלות להעריך את מועד הביוץ כ- 12-36 שעות לפני המועד עצמו, ולכן עשויות לתרום לעליית סיכוייך להרות החל מהפעם הראשונה בה תנסי.
יחד עם זאת, גם הערכות עלולות לתת תוצאה שגויה, מאחר וריכוז ההורמון LH עולה בדמך גם אם לא חל שחרור של ביצית מהשחלה. במקרים מסוימים, ריכוז ההורמון עולה לפני השחרור האמיתי של הביצית, ולכן הערכה תצביע על מועד שגוי.
חשוב להקפיד למלא את ההוראות בקפדנות, אולם לעתים, עדיף לא להשתמש בשתן הראשון של הבוקר (כפי שנדרש במרבית הערכות), אלא דוקא בשתן שלאחריו, כדי למנוע תוצאה שגויה. השתן הראשון של הבוקר מרוכז מאד (לאחר הלילה), ולכן עלול לגרום לתוצאה חיובית, שגויה.
המחזור החודשי שלך מתחיל ביום הראשון של מחזור הוסת. לכן, אם המחזור שלך נמשך 28 יום, כדאי להתחיל להשתמש בערכה ביום ה- 11, למשך ששת הימים הבאים (אלא אם כן הורה היצרן אחרת).
אם המחזור שלך נמשך בין 27 ל- 34 יום, הביוץ יחול בין היום ה- 13 ליום ה- 20. במקרים אלו, כדאי להתחיל למדוד ביום ה- 11, ולהמשיך עד היום ה- 20.

מילון המונחים

הורמון הגופיף הצהוב, LH, Luteinizing Hormone -
הורמון
המופרש על ידי בלוטת יותרת המוח. אצל נשים גורם שחרור LH באמצע המחזור החודשי לביוץ. במשך השבוע שלאחר מכן שומר LH על רקמת
הגופיף הצהוב
(קורפוס לוטאום) המצויה בשחלה ומייצרת את ההורמון
פרוגסטרון
. אם האישה אינה מתעברת, מתפורר הגופיף הצהוב בתוך 10 ימים. אצל גברים מעורר LH את יצירת ההורמון הגברי
טסטוסטרון
באשכים. אצל נשים, ערכים תקינים של ההורמון הם 5-20. באמצע המחזור החודשי עולים הערכים עד פי 3 מרמתם הרגילה.