27 אוקטובר 2016 כ"ה תשרי תשע"ז
עדכון אחרון:  13.07.2011 

אולטרה סאונד (US) לסקירת מערכות

Antenatal Ultrasound Scan

תחומים:

הריון

נושאים:

US

מבוא

בדיקת
אולטרה סאונד
(בעברית, על-קול) היא שיטת
דימות
העושה שימוש בגלי קול בתדר גבוה, שאינם נקלטים על ידי האוזן האנושית. במהלך הבדיקה עוברים עם מתמר (סורק ידני) על האבר הנסרק. המתמר שולח גלי קול אל אבר המטרה וקולט את הגלים המוחזרים ממנו, אלו מתורגמים בעזרת מחשב לתמונה של האבר הנסרק. כדי לשפר את חדות התמונה נמרח ג'ל מימי שקוף על גבי העור באזור שנסרק.
אולטרה סאונד היא שיטה שכיחה לאבחון גידולים, הערכת יעילותו של טיפול, בחינת זרימת הדם והערכת חסימות או היצרויות בכלי דם, הערכת מצבם של אברים פנימיים ולצורך מעקב אחר התפתחותו של עובר ברחם.
בדיקת דופלר אולטרה סאונד היא בדיקה אבחנתית להערכת זרימת הדם בכלי הדם ולמדידת כיוון וקצב זרימת הדם בזמן אמת. באמצעות הבדיקה ניתן להעריך את מצב כלי הדם לרבות עורקי וורידי הגוף והלב וכן את זרימת הדם בעוברים, בשליה, בחבל הטבור ובכלי הדם ברחם.
בדיקת אולטרה סאונד אינה עושה שימוש בקרינה מייננת ולכן בטוחה עבור ילדים ונשים הרות. לעתים, כאשר האבר הנסרק מוסתר על ידי עצם או אוויר, או שהנבדקת בעלת עודף משקל, לא ניתן יהיה לבצע את הבדיקה.
בהתאם לאברים שנסרקים תיקבע הכנה ייעודית עבור כל בדיקה.
במהלך
הריון
תבוצע סריקת האולטרה סאונד בגישה בטנית או נרתיקית (ואגינלית), בהתאם לצורך ולגיל
ההריון
.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו לא נעשה שימוש בחומר ניגוד.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

במהלך ההריון נהוג לבצע מספר סקירות המבוצעות במועדים שונים.

סקירת מערכות מוקדמת

בדיקה זו מבוצעת בין השבועות ה- 14 ל- 16 להריון. ניתן לבצע את הבדיקה בגישה נרתיקית (וגינלית) או בטנית. הבדיקה כוללת סקירה קפדנית של מערכות הגוף השונות של העובר על מנת לשלול מומים עובריים בשלבים המוקדמים של ההריון.
בדיקה זו איננה מחליפה את סקירת המערכות המאוחרת המתבצעת בשלבים מאוחרים יותר של ההריון (שבועות 21-24). כמו כן בדיקה זו אינה מאבחנת מומים בחומר
הגנטי
ולכן אינה מהווה תחליף לסקר הביוכימי (חלבון עוברי) או לדיקור
מי שפיר
. במקרים מסוימים עלולים ממצאי הבדיקה להצביע על חשד למום בחומר הגנטי.
יתרונה הגדול של הבדיקה בכך שאינה פולשנית ולכן אינה מסכנת את ההריון. כיום מניחים כי באמצעות בדיקה זו ניתן לבצע כ- 75% מהמומים המולדים המאובחנים באמצעות סקירת מערכות מאוחרת. בהתאם לממצאי הסקירה תופנה האישה ההרה לייעוץ
גנטי
על מנת לשקול לבצע
דיקור מי שפיר
. במידה שמאובחן מום חמור ניתן להפסיק את ההריון באמצעות
גרידה
, ללא צורך בגרימת
לידה
מוקדמת.
סקירת מערכות מבוצעת אך ורק על ידי רופאים מומחים בנושא.

סקירת מערכות מאוחרת

סקירת מערכות מאוחרת מתבצעת בשבועות 21-24 להריון ומבוצעת בגישה בטנית. מטרת הבדיקה לזהות מומים אצל העובר, לרבות מומים במבנה השלד (מומים אנטומיים). בדיקה זו מומלצת על ידי משרד הבריאות, כלולה בסל הבריאות הציבורי ומבוצעת על ידי רופאים שהוסמכו לבצע בדיקה זו.
במהלך הבדיקה יעריך הרופא את גודלו של העובר ואת כמות מי-השפיר וכן יסרוק איברים בהתאם לרשימה שנקבעה על ידי משרד הבריאות, לרבות
עמוד השדרה
, הגפיים העליונות והתחתונות, ארבעת מדורי הלב, כלי-הדם בחבל הטבור ואחרים.
כמו כן ינוטר קצב גדילת העובר (באמצעות הערכת משקלו של העובר) ויקבע מיקומה של השליה. בהתאם לממצאים, דוגמת שליית פתח או שליה נמוכה, עובר שממדיו חריגים או כל ממצא אחר ימליץ הרופא על המשך המעקב הנדרש במהלך ההריון.

סריקת אולטרה סאונד מכוונת

בדיקה זו תבוצע בהתאם לממצאים או סמנים שנמצאו בבדיקות קודמות. הבדיקה מכוונת לבדוק מערכת מסוימת, איבר או את מצב העובר, בהתאם לשאלה מוגדרת המופנית למבצע הבדיקה (לדוגמה, אם קיים חשד למום בלב או לפגם בכליותיו של העובר). בדיקה זו יכולה להתבצע בגישה בטנית, נרתיקית או במשולב, בהתאם לגיל ההריון ולנסיבות המקרה.