17 ינואר 2017 י"ט טבת תשע"ז
מעודכן לתאריך  11.12.2011  באדיבות ה 

מילה (ברית מילה)

(Circumcision)

מבוא

מילה אצל זכרים היא הליך לחיתוך והסרת העורלה. העורלה היא קפל עור המכסה את קצה הפין ואשר ניתן להפשלה. מילה מבוצעת מסיבות דתיות, כמו אצל היהודים והמוסלמים, או מסיבות חברתיות ורפואיות.
הדעות חלוקות האם כריתת העורלה מגנה מפני זיהומים או שמא היא עלולה לפגוע בהנאה המינית.
'ברית מילה' היא הטקס היהודי הדתי במהלכו מבוצע חיתוך העורלה.

ההיסטוריה של המילה

מילה בוצעה כבר כ- 3000 שנה לפני הספירה. ביהדות נחשבת מילת גברים למצווה חשובה הנהוגה גם בקרב חילוניים. טקס 'ברית המילה' מתואר בספר בראשית, ובו אלוהים כורת ברית עם אברהם וצאצאיו. מאז, על פי ההלכה, חייב כל אב חייב למול את בנו בגיל 8 ימים. כדי להשלים תהליך של גיור יש לעבור מילה גם כן.
בסוף המאה ה- 19 החלו רופאים רבים באירופה, ובעיקר באנגליה, לבצע מילה מסיבות רפואיות וגם מסיבות מוסריות, מתוך מחשבה שמילה תמנע אוננות שנחשבה אז כמזיקה. המנהג התפשט גם לארצות הברית, שם הוא עדיין נפוץ מאוד. 61% מהבנים שנולדו שם בתחילת שנות ה- 90 נימולו. באירופה ירדה שכיחות המילה בסוף המאה ה- 20 עקב הספקות לגבי יתרונותיה הרפואיים.

הויכוח סביב המילה

אף שהליך המילה הוא ההליך הניתוחי הנפוץ ביותר בעולם, מדובר בפעולה שנויה במחלוקת. זהו נושא לויכוח בין רופאים, קבוצות חברתיות וקבוצות דתיות ועדיין אין הסכמה גורפת לגבי יתרונות הברית, חסרונותיה, מוסריותה או השלכותיה הרפואיות.
דעותיהם של הרופאים ויחס החברה למילה שונים בארצות שונות. כיום מקובל כי למילה יתרונות בריאותיים מסוימים, בעיקר בנושא של העברת מחלות מין והפחתת הסיכון לזיהומים מסוימים. מנגד, מדובר בהליך שאינו נטול סיבוכים כגון דימום משמעותי,
כאב
וזיהום.
ההמלצה המקובלת היא כי מילה הנעשית ליילוד מסיבות דתיות או חברתיות תבוצע אצל מוהל מוסמך או אצל רופא. בכל מקרה יש להשתמש באמצעים להפחתת
הכאב
בזמן הפעולה. אם המילה נעשית מסיבות בריאותיות, כדאי לחכות עד לגיל בו האשפוז וההרדמה בטוחים יותר ולבצע את הפעולה במסגרת בית החולים.
כמו כן, כיום מקובל שכל הליך ניתוחי מצריך הסכמה מדעת. מתנגדי המילה טוענים כי יש להמתין עד לגיל בו הנער או הגבר יכולים להביע את דעתם ולתת את הסכמתם לביצוע הפעולה בגופם.