16 ינואר 2017 י"ח טבת תשע"ז
מעודכן לתאריך  11.12.2011  באדיבות ה 

מילה (ברית מילה)

(Circumcision)

יתרונות וחסרונות של הליך המילה

יתרונות בריאותיים

העורלה היא קפל עור בראש הפין. בקפל זה מופרש חומר דמוי חלב הנקרא סמגמה. הצטברות של חומר זה גורמת למראה וריח לא נעימים ומאפשרת התפתחות זיהומיים
חיידקים
ונגיפיים שונים, כמו גם העברתם בין בני זוג בזמן קיום יחסי מין.
מחקרים שונים העלו כי למילה מספר יתרונות, לרבות:
 1. הפחתת הסיכון ללקות בזיהום של דרכי השתן כגון
  דלקת
  של שלפוחית השתן. אצל תינוקות שנולדו עם מומים בדרכי השתן יש המלצה רפואית לבצע מילה מוקדמת.
 2. הפחתת הסיכון להדבקה בנגיף האיידס (HIV) בקרב גברים. העורלה עשויה מקרום רירי דרכו חודר הנגיף אל זרם הדם. אצל גברים נימולים שעורלתם הוסרה, הנגיף יכול לחדור דרך פתח השתן, הקטן בהשוואה לגודל העורלה.
  בעקבות מידע זה החלו לבצע מבצעי מילה נרחבים באפריקה, שם שכיחות נגיף האיידס גבוהה והשימוש בקונדומים נמוך, כדי להקטין את שיעור התפשטות הנגיף.
 3. הסיכון ללקות בזיהומים המועברים דרך קיום יחסי מין, לרבות זיבה, קלמידיה וקונדילומה (HPV), יורד אצל גברים נימולים.
 4. נשים המקיימות יחסי מין עם גברים נימולים נמצאות בסיכון מופחת באופן משמעותי לחלות בסרטן צוואר
  הרחם
  .
 

ישנם מספר מצבים רפואיים בהם הכרחי לבצע מילה:

 1. פימוזיס (Phimosis). מצב בו לא ניתן להפשיל את העורלה מתחת לראש הפין. במקרה זה עלולים להתפתח זיהומים ויתכן קושי במתן
  שתן
  .
 2. פאראפימוזיס (Paraphimosis). מצב חירום רפואי בו נגרם 'חנק' לראש הפין. העורלה 'נתקעת' מתחת לראש הפין ולא ניתן להחזירה למקומה. מצב זה עלול להתרחש לאחר טיפולים רפואיים כגון בדיקה של הפין, ציסטוסקופיה או החדרת צנתר (קטטר).
  במצב זה יורדת אספקת הדם לפין ועלול להיווצר נמק בראש הפין ולכן נוצר צורך לבצע חיתוך דחוף של העורלה. אם המצב חוזר על עצמו יש לבצע מילה מלאה.
 3. בלאניטיס (Balanoposthitis). מצב של דלקת זיהומית בראש הפין (עטרה). בדרך כלל יש צורך בטיפול אנטיביוטי ושמירה על ניקוי מקומי של ראש הפין. במידה
  שחלה
  הישנות של המצב יהיה צורך לבצע מילה כיוון שחיתוך העורלה מונע את התפתחות
  הדלקת
  .
 

סיבות חברתיות

כמעט כל תינוק יהודי הנולד בישראל עובר מילה. החשש להיות שונה גרם לעולים רבים שהגיעו לישראל בשנות ה- 90 במסגרת העליה הגדולה מברית המועצות לשעבר לעבור הליך מילה אף שכבר היו מבוגרים, וחלקם כלל אינם יהודים.
הורים חילוניים רבים מלים את בנם כדי שלא יהיה שונה מחבריו בגן הילדים, בבית הספר ובצבא. גברים צעירים שלא נימולו חוששים להתגייס לצבא במצב בו הם 'ערלים' ויאלצו להיחשף במקלחות המשותפות.
לאחרונה נוצרה מציאות חדשה בישראל עקב המספר הרב של ילדי עובדים זרים הנולדים בארץ. למרות שהדבר מנוגד לאמונתם של הוריהם, הילדים וההורים מעדיפים לעבור את ההליך כדי להשתייך לחברה הישראלית וכדי למנוע הפרעות רגשיות אצל הילד בהמשך חייו, בחברה בה המילה מבוצעת באופן שיגרתי.

השפעת המילה על התפקוד המיני

המתנגדים לביצוע המילה טוענים כי הסרת העור העוטף את ראש הפין עלולה לפגוע ביכולת התפקוד המיני. נערכו מחקרים רבים בנושא פעילותם המינית של נימולים, ובפרט בנוגע לשאלה האם נגרמת ירידה בתחושה ובהנאה בקצה הפין. המחקרים לא הניבו דעות מוסכמות. אף שפין שלא
נימול
רגיש יותר מפין נימול, ככל הנראה אין לכך השפעה על התפקוד מיני או על מידת ההנאה מקיום יחסי מין.