21 ינואר 2017 כ"ג טבת תשע"ז
מעודכן לתאריך  11.12.2011  באדיבות ה 

מילה (ברית מילה)

(Circumcision)

כיצד מתבצע הליך המילה

המילה כטקס דתי

ברית המילה נערכת כאשר הרך הנולד בן 8 ימים. הטקס נערך גם בשבת או ביום כיפור ויידחה רק אם מצבו הרפואי של
היילוד
אינו מאפשר את הפעולה. במקרה של משקל נמוך,
צהבת
ומחלת
חום
תידחה הברית. במידה שהתינוק הגיע לגיל חצי שנה ורק אז מתאפשרת המילה, היא תבוצע כהליך ניתוחי בבית החולים ולא כברית מילה על ידי מוהל.
אצל תינוקות שנולדים כאשר פתח
השופכה
נמוך מהרגיל (מצב המכונה היפוספדיאס) יש להתייעץ עם
אורולוג
האם לקיים מילה רגילה או רק הקזת דם, כדי שבעתיד ניתן יהיה להשתמש בעור העורלה לתיקון צינור השופכה. אורולוג הוא רופא מומחה בתפקוד מערכת השתן והכליות.
ברית המילה תבוצע בדרך כלל על ידי מוהל אם כי בשנים האחרונות מבוצעות חלקן הגדול על ידי אורולוג או כירורג. לא נמצא הבדל משמעותי בשיעור הסיבוכים לאחר מילה שבוצעה על ידי רופא או מוהל. היתרון בביצוע ברית על ידי רופא הוא האפשרות לבצע
הרדמה
מקומית של הפין, פעולה שאינה מותרת למוהל.
הטקס עצמו כולל מילה, פריעה ומציצה. המילה היא חיתוך של עור העורלה תוך שימוש בדיסקית מתכת המגנה על העטרה (קצה הפין). בשלב הפריעה מפריד המוהל את העור הפנימי של העורלה שעדיין נותר דבוק לעטרה ובשלב המציצה, שואב המוהל דם מהפין, בדרך כלל בעזרת שפופרת זכוכית סטרילית.
חלק מהרופאים המבצעים מילה משתמשים במכשירים שונים (לדוגמה, 'תופסן גומקו') על מנת להרחיק את העורלה מקצה הפין ולמעוך אותה טרם החיתוך במשך כ- 10 דקות. פעולה זו מפחיתה את כמות הדימום אך אינה מקובלת כברית מילה כהלכה.

אילחוש של הפין

בכל מילה, בין אם מבוצעת על ידי רופא או על ידי מוהל, אפשר למרוח על הפין קרם מאלחש שניתן לקנות בבית המרקחת (שמות מסחריים: אמלה, דו-קאין). הקרם גורם לאילחוש יחסי של עור הפין.
יש למרוח את הקרם על הפין כשעה לפני ההליך ולכסות עם ניילון נצמד, על מנת שהמגע עם החיתול לא יסיר את החומר מהפין. יש לנגב היטב את הפין ולהסיר את הקרם לפני ביצוע הברית.
כאשר הברית מבוצעת על ידי רופא, מיד לפני תחילת הפעולה, יזריק הרופא חומר הרדמה (כפי שמשמש את רופאי השיניים) תחת עור הפין, בכל היקף הבסיס. ההזרקה מבוצעת באמצעות מחט דקיקה מאוד ועשויה למנוע לחלוטין כל תחושת
כאב
בזמן ביצוע המילה.

מילה כירורגית

כאשר מלים תינוק בן חצי שונה ומעלה, ילד או מבוגר, תבוצע הפעולה בחדר ניתוח בבית חולים, תחת הרדמה כללית. לרוב ניתן להשתחרר מבית החולים מספר שעות לאחר ההליך.
בניתוח יבוצע חיתוך של העורלה, ובניגוד לברית ההלכתית, יבוצעו תפרים בסוף הפעולה, כדי לחבר את שולי הפצע שנותר. הליך זה כרוך בסיכון מופחת לדימום או לזיהום. התפרים נספגים מאליהם. יש להימנע מאוננות ומקיום יחסי מין במשך כחודש לאחר ביצוע ההליך.