22 ינואר 2017 כ"ד טבת תשע"ז
מעודכן לתאריך  11.12.2011  באדיבות ה 

מילה (ברית מילה)

(Circumcision)

החלמה מהליך המילה

בשעות הראשונות לאחר הברית יש לשים לב שלא מתפתח דימום מהפצע. עלולות להופיע מספר טיפות דם על החיתול. מצב זה תקין לחלוטין.
  • אם הדימום גורם לכתמים גדולים של דם על החיתול או אם מבחינים בזליגת דם מהפין, יש להגיע עם התינוק לרופא הילדים או לחדר המיון.
 
חשוב לשים לב שהתינוק נותן
שתן
ושהחיתול רטוב משתן. אם הוא אינו נותן שתן והפין חבוש בתחבושת, יש לנסות לשחרר בעדינות את התחבושת כדי לוודא שהיא אינה לוחצת מידי על צינור השתן.
  • אם עדיין אין שתן בחיתול או שקצה הפין נראה תפוח או שצבעו כהה מהרגיל, יש לפנות לחדר המיון.
 
כאב
עלול להופיע בשעות שלאחר הפעולה. ניתן לתת משככי כאבים מסוג ומינון המתאימים לגיל ומשקל התינוק. ניתן להתייעץ עם רופא הילדים או עם הרוקח בבית המרקחת.
  • אם התינוק נראה סובל מאוד ואינו נרגע, או שהוא חיוור או ישנוני מהרגיל ואינו רוצה לאכול, יש להגיע לחדר המיון.
 
אפשר למרוח משחת וזלין או משחה מחטאת (כגון ויטה-מרפן) על הפין כדי למנוע הידבקות של הפין לחיתול או לתחתון. אם הסביבה חמימה, אפשר להשאיר את איזור הפין חשוף לגמרי.
אצל תינוקות ריפוי המילה מהיר בדרך כלל ונטול סיבוכים. כבר לאחר שבועיים נוצר עור חדש המחבר את שולי הפצע. צמיחת העור מלווה לעיתים בהצטברות חומר לבן-צהבהב בין שולי הפצע. חומר זה נקרא פיברין והוא חיוני לריפוי. חלק מההורים טועים, חושבים שמדובר במוגלה ומנסים לנקות ולהסיר את הפיברין מהפין. אין להסיר את הפיברין מאיזור הפצע.
על ילדים פעילים להימנע ממשחקים הכוללים ריצה או רכיבה על אופניים במשך שבועיים, כדי למנוע חבלה באזור הפצע. ילד בגן או בבית הספר יוכל לחזור לשגרה כבר אחרי שבוע, אך יש לידע את הגננת או המורה שאסור לילד לבצע פעילות גופנית מאומצת.
גברים שעברו מילה צריכים להימנע בשבועות הראשונים ממצבים העלולים להביא לזקפה. מצב של זקפה לאחר הליך המילה עלול לגרום לכאב ולעיתים נדירות גם לדימום. ניתן ליטול משככי כאב לפני השינה כדי למנוע כאב בזמן זקפת לילה. חודש לאחר ההליך אפשר ברוב המקרים לחזור לפעילות מינית מתונה.