23 ינואר 2017 כ"ה טבת תשע"ז
מעודכן לתאריך  05.05.2013  באדיבות ה 

הרפס באברי המין

Genital Herpes

הרפס באברי המין והריון

בחלק מהמקרים עלול נגיף ההרפס להוות בעיה במהלך
ההריון
ואף עלול לעבור לתינוק סביב מועד
הלידה
.

הדבקה בהרפס באברי המין טרם ההריון

אצל נשים שסבלו מהרפס באברי המין טרם הכניסה להריון, הסיכון לתינוק נמוך מאוד. הדבר נובע מכך שבחודשי ההריון האחרונים, האם מעבירה לעובר נוגדנים מגנים (חלבונים שנלחמים בזיהומים) אשר יגנו עליו במהלך הלידה ובמהלך חודשי חייו הראשונים.
גם במקרה של זיהומים חוזרים של
הרפס
באברי המין בזמן ההריון העובר אינו בסיכון מוגבר. עם זאת, על האם ליטול אציקלוביר (acyclovir) באופן קבוע החל מהשבוע ה- 36 להריון ועד הלידה, על מנת להפחית את חומרת הסימפטומים.
אצל נשים שסובלות משלפוחיות ומכיבים בזמן הלידה קיים סיכון של כ- 3% להעברת הזיהום לתינוק תוך כדי הלידה. במקרה זה יש לשקול ניתוח קיסרי.

הדבקה במהלך השליש הראשון והשני

נשים שמפתחות זיהום ראשוני של הרפס באיברי המין במהלך השליש הראשון או השני להריון, היינו עד לשבוע 26 להריון, נמצאות בסיכון מוגבר להפלה טבעית. בנוסף, קיים סיכון מוגבר להעברת הזיהום לעובר.
על מנת להפחית את הסיכון להדבקת העובר יהיה על האישה ליטול אציקלוביר במהלך ההריון.

הדבקה במהלך השליש השלישי

אצל נשים שמפתחות הרפס באברי המין לראשונה במהלך השליש השלישי להריון (כלומר, החל משבוע 27 להריון ועד למועד הלידה), ובפרט בששת השבועות האחרונים של ההריון, הסיכון להעביר את הנגיף לעובר גבוה במיוחד. זאת מאחר שאין די זמן לייצור נוגדנים על ידי מערכת
החיסון
של האם והעברתם לעובר, ולכן תיתכן הדבקה של העובר בנגיף לפני או במהלך הלידה.
כדי למנוע תרחיש זה מקובל לבצע ניתוח קיסרי ולהימנע מלידה נרתיקית. במקרה זה, הסיכון להעברת הנגיף לתינוק במהלך
לידה
נרתיקית הוא כ- 40%.
על נשים שמפתחות הרפס באברי המין בשלבים האחרונים של ההריון ליטול אציקלוביר באופן קבוע במשך ארבעת השבועות האחרונים להריונן. עם זאת, נטילת הטיפול התרופתי לא בהכרח ימנע את הצורך בניתוח קיסרי.

הרפס של
היילוד
(הרפס נאונטלי)

הרפס של היילוד הוא זיהום בנגיף ההרפס אותו רוכש התינוק סמוך למועד הלידה או במהלכה. זיהום זה עלול להיות חמור ואף קטלני. עם זאת, הרפס של היילוד הוא נדיר. על פי מחקרים, בישראל מספר היילודים שיפתחו הרפס של היילוד הוא 33 ל- 100,000 לידות חי.
קיימים שלושה סוגים של הרפס של היילוד המשפיעים על חלקים שונים בגוף. הרפס של היילוד עלול להשפיע על האיברים הבאים:
  • עיניים, פה ועור.
  • מערכת העצבים המרכזית, היינו מוח, עצבים וחוט השדרה.
  • זיהום של איברים רבים במקביל.
 
תינוקות הסובלים מסימפטומים שמופיעים רק בעיניים, בפה ובעור יחלימו על פי רוב החלמה מלאה בעזרת טיפול נוגד נגיפים. מנגד, אם קיימת מעורבות של איברים רבים, המצב חמור הרבה יותר. כשליש מהתינוקות המפתחים זיהום נרחב ימותו כתוצאה מהזיהום.