19 אוקטובר 2017 כ"ט תשרי תשע"ח
מעודכן לתאריך  14.02.2010 

הריון מרובה עוברים (תאומים, שלישיות ועוד)

Multiple Pregnancy

הריון תאומים: מבט כללי

הריון מרובה עוברים הוא הריון של יותר מעובר יחיד. כ- 1% מכלל הלידות הן לידות תאומים.
בתהליך הביוץ החודשי אשר מתרחש אצל נשים בגיל הפריון, מבשילה בדרך כלל ביצית אחת בשחלה, משתחררת ומגיעה לחצוצרה. שם מתרחשת הפריה על ידי תא זרע אחד שמקורו בגבר. במקרים מסוימים, יתכן מצב שביצית אחת תתחלק לאחר ההפריה לשני תאים, דבר שיביא ליצירת תאומים זהים. לעתים, תבשלנה ותשתחררנה בו זמנית שתי ביציות או יותר, שכול אחת מהן תופרה על ידי תא זרע שונה.
לאור האמור, מבחינים בין שני סוגי תאומים, על פי מספר הביציות שהופרו:
  1. ביצית מופרית אחת, שהתחלקה לשניים לאחר ההפריה, תביא להריון של תאומים זהים. הם מכונים מונו-זיגוטים, מונו = יחיד, זיגוט = תא. שני העוברים שנוצרו זהים לחלוטין ‏מבחינה גנטית. כשליש מהתאומים הם תאומים זהים.
  2. שתי ביציות, שכול אחת מהן הופרתה על ידי תא זרע שונה, תנבנה הריון של תאומים לא זהים. הם מכונים די-זיגוטים, די = שניים, זיגוט = תא. כשני שליש מכלל התאומים הם תאומים לא זהים.
 

הריון של תאומים זהים (מונו-זיגוטים)

התופעה של יצירת תאומים זהים היא מקרית. שכיחותה זהה ברחבי העולם ועומדת על כ- 1 מתוך 250 הריונות. אם חלוקת הביצית לשניים תתרחש עד היום השלישי שלאחר ההפריה, ייווצרו שני ‏עוברים ושתי שליות נפרדות. חלוקה שתתרחש לאחר היום השלישי ועד ליום ה- 13, תביא להיווצרות שני עוברים זהים, הנמצאים בתוך שק מי שפיר יחיד.
כיוון שתאומים זהים הם בעלי מבנה גנטי זהה הם יהיו בני אותו מין.
חלוקה שתתרחש לאחר היום ה- 13, תגרום להיווצרות "תאומים סיאמים", או בעגה הרפואית, conjoined twins. עוברים אלו חולקים אברי גוף משותפים. כיום ניתן לזהות "תאומים סיאמים" באמצעות אולטרא סאונד עוד במהלך ההריון. במידה שלכל אחד מהתאומים יש את אברי הגוף החיוניים, ניתן ליילדם בניתוח קיסרי ולהפרידם לאחר הלידה זה מזה, באמצעות שיטות כירורגיות.

תאומים לא זהים

תאומים לא זהים יכולים להיות מאותו המין, או ממינים שונים. הם יכולים להיות דומים זה לזה, או שונים.
תרשים: הריון תאומים לא זהים (2 ביציות, 2 זרעונים)
כשני שליש מכלל התאומים הם תאומים לא זהים.

גורמים המעלים את ההסתברות להריון עם תאומים לא זהים

שכיחות התופעה של תאומים לא זהים תלויה בגורמים הבאים:
  • תורשה של האם – אם לאם יש קרובי משפחה מדרגה ראשונה עם תאומים, סיכוייה להריון של תאומים עולה. תאומים במשפחה מצד האב אינם משפיעים על הסיכוי להריון של תאומים. לאישה שילדה תאומים בהריון קודם, סיכוי גדול פי שניים לחוות הריון נוסף של תאומים.
  • מוצא האם - השכיחות ‏הגבוהה ביותר של לידת תאומים היא בקרב נשים ממוצא אפריקאי (כ- 10-40 מכל 1000 לידות), ונמוכה ביותר בקרב נשים ממוצא אסיאתי (כ- 3 מכל 1000 לידות). בקרב נשים ממוצא "לבן" עומדת השכיחות על כ- 7-10 לידות מכל 1000.
  • גיל האם - השכיחות להריון של תאומים עולה בקרב נשים לאחר גיל 35.
  • משקל האם – נשים בעלות משקל עודף הן בעלות סיכוי גבוה יותר להריון של תאומים, בהשוואה לנשים רזות.
  • טיפולי פריון – תרופות להגברת ביוץ, כגון איקקלומין או פרגונל, מגבירות את הסיכוי להרות תאומים, כדי 10-30% בהתאמה. בשנים האחרונות, עם העלייה בשכיחות טיפולי הפריון, חלה עליה מתמדת בשכיחות ההריונות מרובי העוברים. השכיחות של הריונות ספונטניים (לא באמצעות הפריה חוץ גופית) בני שלושה עוברים היא כ- 1 מכל עשרת אלפים הריונות.
 

תחזית

הריונות מרובי עוברים נחשבים להריונות בסיכון גבוה, ‏בהשוואה להריונות של עובר יחיד. הם מחייבים מעקב והתייחסות ‏מיוחדים במהלך ההריון והלידה. יחד עם זאת, חשוב לציין שמרבית ההריונות הללו מסתיימים בהצלחה, היינו, בלידת ילדים בריאים.
כיוון שריבוי עוברים עלול לסכן את הצלחת ההריון, ולאחר הלידה להגביר את הסיכון לפגות ולתחלואה, מקובל כיום להגביל את מספר העוברים המוחזרים לרחם אימם בתהליכי הפריה חוץ גופית. ‏במקרים בהם מאובחן הריון מרובה עוברים, תבוצע בדרך כלל הפחתת עוברים (דילול) בתחילת ההריון.