23 אוקטובר 2017 ג' חשון תשע"ח
תאריך:  12.09.2010 
קנאביס סטיבה הוא צמח ממנו ניתן להפיק תערובת של תרכובות בעלות השפעות רפואיות מיטיבות. בדומה לזרעי הפרג, ענפי הערבה, עלי הקוקה ועוד צמחים שיש להם תכונות רפואיות, ליווה הקנאביס את האנושות עוד מקדמת דנא. הוא מופיע לראשונה בכתבים סיניים בני למעלה מ-4000 שנה ואין ספק שהשתמשו בו בכל ארצות אגן הים התיכון וברפואה המצרית העתיקה. אף רופאה של המלכה הבריטית ויקטוריה הביא לה את הקנאביס כתרופה לכאבי המחזור.
עד שנת 1937 היווה המיצוי של הקנאביס תרופת הבחירה למיגרנה ברפואה האמריקאית. בשנה זו, מסיבות עלומות (ישנן הרבה השערות) נאסרה התרופה לשימוש לקול מחאותיהם של רופאי ארה"ב.
החקיקה האמריקאית אומצה על ידי מרבית ממשלות העולם וגרמה לכך שהקנאביס שימש כתרופה רק בידי אובות וידעונים שיד החוק לא הטרידה את שלוותם, וכתכשיר לרגיעה והנאה בידי נהנתנים 'פורעי חוק' שיד המשטרה לא השיגה. כך נכנס הקנאביס לרשימת החומרים האסורים, דבר שגרם להאמרת מחירו, והפך לנסחר בשוק הסמים העולמי שנשלט על ידי עולם הפשע.
לאחר שהמורפין הוחזר למקומו המכובד בארון התרופות (התגלגל ובא ממאורות האופיום בהודו-סין) ונמצאו האנדורפינים, התחילו לחקור גם את הקנאביס. החוקרים מצאו היכן במוח ובשאר הרקמות בגוף פועלים החומרים הפעילים של הצמח. נמצאו קולטנים (רצפטורים) לקנאביס ונחקרו האנדו-קנאבינואידים, חומרים שנקשרים לקולטני הקנאביס בגוף, ושהגוף עצמו מייצר דומים להם.
מוכרים שני סוגי קולטנים. CB1 במוח ו-CB2 בעיקר במערכת החיסונית. מנגנון הפעולה של הקולטנים מאוד מסובך. הם מיוצרים בתאי הגוף (על פי הצורך) ומשמשים לוויסות הפעילות התאית. למרבה הצער חברות התרופות אינן משקיעות משאבים בחקר הקנאביס ובפיתוח תרופות ממנו ולכן מעט המחקר המתנהל בנושא מתקדם בעצלתיים.

ההשפעה של הקנאביס על הכאב ועל התיאבון

התכונה הבולטת ביותר של הקנאביס היא יכולת ההרגעה המיוחסת לו ואפילו 'הרצון לישון'. שימוש בקנביס מלווה לעתים בדפיקות לב מואצות שיכולות לגרום למטופל מעט חרדה. בנוסף גורם הקנאביס לתחושת רעב, דבר שהופך אותו לתרופה מועדפת במצבים של בחילות, ירידה בתיאבון וירידה קיצונית במשקל, מצבים אשר אופייניים לחולי סרטן שעוברים טיפולי כימותרפיה.
כאשר מדובר בכאבים כרוניים עם מרכיב עצבי, כמו אצל חולים עם כאבי פאנטום או נוירופטיה סוכרתית, עשוי הקנאביס להרגיע את הכאב ולשפר את התפקוד. הוא מרגיע את הכאב בשורה של מחלות ניווניות של מערכת העצבים המרכזית, דוגמת טרשת נפוצה, ALS ופרקינסון.
יש לו השפעה מיטיבה גם על מצבים פסיכיאטריים כמו תסמונת הלם קרב, במחלות של המעיים לרבות מחלת קרוהן ובמצבים של אסטמה קשה. הוא עוזר מאוד בתסמונות כאב דוגמת פיברומיאלגיה ומחלות שהוגדרו בעבר כ'תסמונות פונקציונאליות'.

מי עלול להינזק מקנאביס?

קיימים דיווחים על משתמשי קנאביס בגילאי העשרה שפיתחו תסמונת פסיכיאטרית דמוית סכיזופרניה. כול שימוש שלא למטרות רפואיות, ללא פקוח רופא, עלול לגרום לנזקים בריאותיים רבים, לרבות מנוף להתקפי פסיכוזה, בעיקר אצל צעירים.

איך משתמשים בקנאביס?

הניסיונות לבודד את החומר הפעיל ולתת אותו כטבלייה נכשלו עד כה. התפרחת של הצמח מספקת ככול הנראה מגוון חומרים פעילים שרק משילובם ניתן להפיק את מלוא התועלת. לפיכך, לפי שעה אין ברירה אלא לאייד ולשאוף, לחלוט ולשתות, לבשל ולאכול, לעשן ולשאוף לריאות. לכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות.

היכן ואיך משיגים?

מדינת ישראל מאפשרת לחולה הזקוק לתרופה לקבל אותה במסגרת חוקית. בשלב זה הדבר מתבצע במסגרת מיזמים של עמותות ללא רווח דוגמת עמותת "תיקון עולם".
על החולה לקבל אישור ממשרד הבריאות להשתמש ולהחזיק בקנאביס. האישור ניתן רק לאחר שרופא המוסמך לכך, רופא כאב, אונקולוג או גסטרואנטרולוג, פונה במכתב למשרד הבריאות, בו מסביר את המחלה, התסמונת המטופלת ומדוע בחר דווקא בקנאביס כאמצעי טיפול. על המכתב לכלול את כתובתו המדויקת של החולה ומספר הטלפון שלו, מאחר שהאישור נשלח ישירות לבית החולה ובו נמסר היכן יקבל את התרופה.
למידע נוסף על קבלת אישור לשימוש בקנאביס רפואי >>
במקומות החלוקה פועלים מתנדבים שמסבירים לחולה כיצד להשתמש בתרופה ולעתים קרובות בכך נעוץ המפתח להצלחת הטיפול.