27 אוקטובר 2016 כ"ה תשרי תשע"ז
מעודכן לתאריך  21.04.2010  באדיבות ה 

טוקסופלזמה

(Toxoplasmosis)

סימפטומים של טוקסופלזמה

במרבית המקרים, 80-85% ממקרי ההדבקה, אין באים לידי ביטוי סימפטומים הנובעים מההדבקה בטוקסופלזמה. יחד עם זאת, בעקבות ההדבקה יישארו בגוף החולה ציסטות מדבקות. השגת עדות להדבקה בטפיל היא באמצעות בדיקה לנוכחות נוגדנים נגדו בדמו של החולה.
באותם מקרים מועטים בהם יבואו לידי ביטוי סימפטומים רפואיים, הם יהיו דמויי שפעת (
כאב
שרירים, כאב ראש, צמרמורת) ויכללו
חום
,
חולשה
,
עייפות
כללית והגדלה של
בלוטות
הלימפה. במקרים נדירים יחסית (כ- 2%) תתפתח
דלקת
של
רשתית העין
אשר עלולה לגרום לעיוורון.

הדבקה בטוקסופלזמה במהלך
ההריון

עובר עלול להידבק בעקבות חציית הטפיל את השליה וחדירה למחזור דמו. במרבית המקרים מדובר באמהות שנדבקות בפעם הראשונה. בכ- 90% מהמקרים ההדבקה של האם תהיה ללא ביטוי סימפטומטי וכך גם לגבי העובר. אמהות שנדבקו בטפיל טרם ההריון, בדרך כלל לא תעברנה את הטפיל אל העובר. העברה אל העובר מתרחשת במקרים נדירים המאופיינים בבעיות חיסוניות אצל האם, אשר גורמות להתעוררות הטפיל הרדום בתאי גוף האם.
ככל שגיל ההריון צעיר יותר, כך סיכוייו של העובר להידבק קטנים יותר. בשליש הראשון להריון הסיכון להדבקת העובר הוא כ- 15%, בשליש השני כ- 30% ואילו בשליש האחרון 60%. יחד עם זאת, הדבקה בשליש הראשון, עלולה לגרום לנזקים חמורים יותר לעובר בהשוואה להדבקה בשלב מתקדם יותר.
במקרה של הדבקה בשלב מוקדם של ההריון עלולה להתרחש הפלה ספונטנית ומוות תוך רחמי של העובר. הדבקה במהלך השליש הראשון עלולה לגרום למחלה מולדת קשה של העובר המתבטאת כצהבת מולדת, פריחה, הגדלה של הטחול והכבד.
הדבקה תוך רחמית בטוקסופלזמה מאופיינת אצל העובר בשלושה סימנים:
  1. הסתיידויות תוך מוחיות המלוות בשינויים בהיקף הראש. יתכן היקף ראש קטן עקב בעיית התפתחות, או היקף ראש גדול עקב מצב של הידרוצפלוס (צבירת נוזלים תוך גולגולתית).
  2. דלקת בקרקעית העין.
  3. פרכוסים המלווים בהפרעות התפתחותיות קשות, מוטוריות (תנועתיות) וקוגניטיביות (שכליות).
 
כ- 10% מהתינוקות שנדבקו ולא טופלו כיאות ימותו. כמחצית מהתינוקות שנדבקו יסבלו מבעיות ראיה, וכ -80% יסבלו בשנת החיים הראשונה מדלקת
ברשתית העין
. כאשר יתבגרו, במהלך העשור השני והשלישי לחייהם, הם עלולים לפתח מחלת עיניים על רקע טפיל הטוקסופלזמה, שמקורה בזיהום המולד.