21 אוקטובר 2017 א' חשון תשע"ח
עדכון אחרון:  21.07.2010 

פאפ (משטח צוואר הרחם)

Papanicolaou smear (PAP smear) , Cervical Smear (קוד בדיקה: 8146,8149)

תחומים:

נשים | מחלות גידוליות

נושאים:

פתולוגיה

מבט כללי

מטרת הבדיקה

אבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם.

סקירה

הבדיקה מסייעת באבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם. היא מאפשרת לגלות בתנאי מעבדה תהליך של שינוי במבנה התאים בפתח הרחם, שינוי שלרוב אי אפשר להבחין בו בעין בלתי מזוינת.
סרטן צוואר הרחם הוא אחד מסוגי הסרטן הניתנים לאבחון מוקדם ולמניעה. השאת (הגידול) מתפתחת בדרך כלל לאורך כמה שנים, משינויים טרום-סרטניים לשאת סרטנית. חשיבות הבדיקה נעוצה באפשרות לאבחן בַזמן נגע טרום-סרטני, בטרם ייהפך לסרטני. אף אם מדובר בנגע סרטני הרי ככל שהוא מאובחן מוקדם יותר, כך גדלים הסיכויים להחלים ממנו.
הבדיקה היא בדיקת סקר הנערכת בקרב כלל אוכלוסיית הנשים.
בבדיקה זו ניתן לאבחן גם זיהומים בנרתיק או בצוואר הרחם. לדוגמה, ניתן לאתר את נגיף הפפילומה האנושי (HPV), זיהום שכיח המועבר במגע מיני שזנים מסוימים שלו מעידים על סיכון מוגבר להתפתחות סרטן צוואר הרחם.

בדיקה שגרתית לכל אישה

הבדיקה מומלצת כבדיקת סקר מגיל 25, אחת לשלוש שנים.
עבור נשים בגילאים 54-35 הבדיקה כלולה בסל הבריאות ואינה כרוכה בתשלום. בגילאים אחרים הבדיקה מומלצת, אך אינה ממומנת. מבוטחות מכבי בתכניות מכבי כסף ומכבי זהב זכאיות לביצוע הבדיקה בתשלום השתתפות עצמית.
בגיל 60, במידה ששתי הבדיקות האחרונות היו תקינות, ניתן להפסיק את בדיקות הסקר.

אודות הבדיקה

לצורך דגימת תאים מצוואר הרחם תתבקש הנבדקת לחשוף את פלג גופה התחתון, לשכב על מיטת רופא הנשים כשרגליה מפושקות. הרופא ייקח דגימות מִשְטח מתאי צוואר הרחם של הנבדקת.
דגימות המשטח נשלחות למעבדה והתוצאות מגיעות לרופא בתוך שלושה שבועות עד חודש.