23 ינואר 2017 כ"ה טבת תשע"ז

היחידה למחקרים קליניים

מחקרים שפורסמו

בשנת 2011 קיבלה היחידה למחקרים קליניים של מכבי כ- 135 בקשות למחקר בתחומי הרפואה בקהילה. ב-2013 הוגשו עד חודש מאי 66 מחקרים. מחקרים רבים שבוצעו במכבי זכו הוצגו בכנסים, בעיתונות המדעית ובכלי התקשורת.

דוגמאות למחקרים קליניים שנערכו במסגרת היחידה:

 • מחקר בנושא צאצאים של חולי אלצהיימר - במחקר נבדקים צאצאים של חולי אלצהיימר, בניסיון לאפיין מי עשויים להתדרדר ולפתח את המחלה ולכן עשויים ליהנות בעתיד מטיפול שימנע את התפתחות האלצהיימר במוחם.

 • ירידה במספר התקפי הלב בישראל - במחקר התגלה כי על אף העלייה במספר חולי הלב בישראל, שיטות מעקב וגילוי מוקדם הובילו לירידה משמעותית במספר הלוקים בהתקפי לב.

 • שכיחות האוטיזם באוכלוסייה בישראל - המחקר חישב את שכיחות האוטיזם ומספר האבחונים החדשים של מקרי
  אוטיזם
  מדי שנה בישראל. המחקר מצא כי בשנת 2009 שכיחות האוטיזם בילדים מתחת לגיל 12 הייתה 4.5 אבחונים ל- 1000 ילדים בקבוצת הגיל. 83% מהילדים המאובחנים היו זכרים.

 • בדיקת פאפ כבדיקת סקר בקרב נשים ישראליות בשנים 2005-2010 -
  המעבדה הפתולוגית המרכזית במכבי שירותי בריאות ערכה בדיקה של כל תוצאות בדיקות הפאפ שנערכו בין ינואר 2005 לדצמבר 2010 (למעלה מ- 710,000 בדיקות). בכ- 5% מהבדיקות נמצאו תוצאות חריגות. בפרט חלה עליה משמעותית בשיעור הנשים הצעירות שלקו בנגעים סרטניים מסוג Atypical Squamous Cell Carcinoma. ממצאי המחקר מעלים כי יש מקום לשנות את גיל הנשים הנבדקות ולהרחיב את טווח הגילים מ- 35-54 ל- 25-65.
  לקריאה נוספת >>

 • בדיקות סקר לגילוי ממאירויות
  בצוואר הרחם
  - מטרת מחקר זה היתה להעריך את יעילותה של בדיקה חדשה כאמצעי סקר לגילוי מוקדם של ממאירות בצוואר הרחם, בהשוואה לאמצעים הקיימים כיום, שרגישותם ודיוקם מוגבל. ממצאי המחקר מעלים כי יש מקום להמשך הערכת יעילותה של הבדיקה החדשה.
  לקריאה נוספת >>

 • שימוש בסטטינים והסיכון לניוון מקולרי תלוי גיל (נמ"ג) - המחקר כלל אוכלוסייה רחבת היקף שטופלה בסטטינים בין השנים 1998 ל-2006 בישראל. ממצאיו מעלים כי לא נמצא ששימוש ממושך בסטטינים מפחית את הסיכון להתפתחות
  ניוון מקולרי
  גילי, כפי שנטען בעבודות אחרות.
  לקריאה נוספת >>
 • הערכת מספר הנשים הנבדקות בבדיקת פאפ בישראל - מטרת המחקר היתה להעריך את אחוז הנשים המבצעות בדיקת פאפ כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של
  סרטן צוואר הרחם
  בישראל. כמו כן ניסו החוקרים לעמוד על גורמים בלתי תלויים המשפיעים על אחוז הנשים הנענות לביצוע הבדיקה. ממצאי המחקרים מצביעים על כך שנשים הנמצאות בסיכון גבוה ללקות בסרטן צוואר
  הרחם
  אינן נבדקות.
  לקריאה נוספת >>
 • דיקור כאמצעי טיפולי נוסף בפצעים כרוניים - במסגרת מחקר זה נבדק האם לדיקור יכולת לשיכוך
  כאב
  אצל מטופלים הסובלים מפצעים כרוניים. הממצאים מצביעים על כך שהדיקור הפחית את רמת
  הכאב
  . כיום נמשך המחקר על מנת לברר האם לדיקור יכולת להקטין את ממדי הפצע ולשפר את איכות חיי המטופלים.
  לקריאה נוספת >>
 • האם יש צורך להסיר פוליפים שאינם גורמים לסימפטומים מצוואר הרחם? - במסגרת מחקר זה נערכו בדיקות
  רקמה
  היסטולוגיות של פוליפים שהוצאו מצוואר הרחם של נשים יהודיות שלא סבלו מכל סימפטום, על מנת להעריך את תדירות הממצאים הבלתי תקינים. המחקר מצא כי בקרב נשים שאינן סובלות מסימפטומים, שיעור הממאירות נמוך מאד ולכן אין צורך חד משמעי לכרות את הפוליפ.
  לקריאה נוספת >>
 • הערכת שיעור התחלואה והתמותה הקשורה בנגיף
  הפפילומה
  האנושי בישראל
  - מטרת המחקר היתה להעריך את שיעור התחלואה והתמותה בישראל עקב הדבקה בנגיף הפפילומה האנושי, לרבות
  סרטן
  , נגעים טרום סרטניים ויבלות באברי המין. מהממצאים עולה כי מדובר בשיעורים נרחבים וכי יש מקום לשקול בדיקות סקר קבועות וחיסון של האוכלוסייה על מנת להפחיתם.
  לקריאה נוספת >>
 • התייחסות לטיפול ביתר לחץ דם בקרב מטופלים עם וללא
  סוכרת
  -
  ממצאי המחקר מעלים כי מטופלים רבים אינם נענים לטיפול ביתר לחץ דם ואינם מבינים את חומרת המצב ואת הסיכונים הגלומים בו. יש צורך לשנות את הדרך בה המטופלים מתייחסים ליתר לחץ דם הן ברמת המחלה והן ברמת הטיפול וההיענות לו.
  לקריאה נוספת >>
 • גישה חדשה לקביעת כושר העבודה של נפגעי כף יד - במחקר זה מודגם יישומו של דגם חדש להערכת כושר העבודה של נפגעי כף יד על ידי הרופא התעסוקתי ומובאים סיפורי מקרה מתאימים.
  לקריאה נוספת >>
 • השוואה בין שלוש שיטות לבדיקות רפואיות טרם קבלה לעבודה - במחקר זה נבדק האם מילוי שאלון רפואי במסגרת הערכה טרם קבלה לעבודה היה יעיל יותר בהשוואה לביצוע בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה עבור כל מועמד. נמצא כי מילוי שאלון רפואי שנבדק על ידי רופא מומחה ברפואה תעסוקתית היה האמצעי הטוב ביותר במקרה של עבודות שאינן כרוכות בסיכון.
  לקריאה נוספת >>
 • ממצאים קליניים של סרטן מסוג SCC בצוואר הרחם בקרב נשים יהודיות בישראל - ממצאי המחקר מעלים כי אחוזי השרידות של נשים יהודיות ילידות ישראל טובים יותר מאשר אלו של קבוצות מוצא אחרות. עם זאת, נתונים כגון גיל החולות, סוג התלונות השכיחות ואחוז השרידות לאחר 5 שנים דומים לנתונים במדינות אחרות.
  לקריאה נוספת >>
 • הפרעת קצב
  מסוג ER בקרב ילדים צעירים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז
  - במסגרת מחקר זה נבדקו שכיחותן של הפרעות קצב שונות בקרב ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז בהשוואה לאוכלוסיית ילדים שאינה סובלת מהפרעה זו. נמצא כי הפרעת קצב מסוג (ER (Early Repolarization שכיחה מאד בקרב אוכלוסיית הילדים הלוקים ב-
  ADHD
  בהשוואה לאוכלוסיית הילדים שאינה סובלת מהפרעת קשב וריכוז. נדרשים מחקרים נוספים על מנת לעמוד על משמעות התופעה.
  לקריאה נוספת >>
 • מחקרים בשיתוף 'נבט' מקבוצת מכבי אחזקות, בהובלת מנכ"ל נבט, ד"ר הדס לוי:
  • רובוט שמסייע לחולים במחלות כרוניות ולקשישים בניהול המחלה.
  • מחקר בייצור תותבת המתלבשת על השיניים ומשחררת תרופה לאלצהיימר באופן רציף, על מנת לשמור על רמה קבועה של תרופה בדם.
 
 • מחקר לטיפול בחולים הסובלים מטרום
  יתר לחץ דם
  באמצעות
  ליקופן
  (חומר פעיל הנמצא בעגבנייה).

 • מחקר לטיפול ברמה גבוהה של טריגליצרידים (יתר שומנים בדם), באמצעות תוסף תזונה מסוג אומגה.

 • מחקר על המנגנון הפיזיולוגי שבדיקור הסיני המסייע בהפחתת כאבים מפצעים כרוניים.
  לקריאה נוספת >>