16 ינואר 2017 י"ח טבת תשע"ז

שליש שני – מה עושים כאשר?

יש לי דימום:

החל מהשבוע ה- 15 להריון, דימום, עם או ללא צירים, עלול להצביע על הפלה מאוחרת. הפלה מאוחרת מתרחשת בשבועות ה- 15 ל- 20, ונגרמת עקב אי ספיקה של צואר הרחם, או בעקבות צירים מוקדמים, זיהום, או דימום. בכל מקרה של דימום מהנרתיק, פני בהקדם לרופא הנשים, על מנת לברר את הסיבה לדימום.

יש לי דימום כהה שמלווה בכאב בטן חד:

החל מהשבוע ה- 20 להריון, דימום נרתיקי כהה יופיע בדרך כלל בשל מצב המכונה היפרדות שליה מוקדמת. זהו מצב נדיר יחסית (כ- 1% מהלידות) בו חלה היפרדות של השליה מדופן הרחם טרם התחלת הלידה. בדרך כלל, הדימום ילווה בכאב בטן חד ומתמשך, אולם יתכן גם דימום ללא כאב, במידה ומדובר בהיפרדות קטנה. על אף שמרבית המקרים מתרחשים בשליש השלישי, דווחו מקרים של הפרדות שליה כבר בשבוע ה- 20 להריון.

היפרדות שליה הוא מצב חירום שעלול לגרום למצוקה עוברית קשה, ולכן כל דימום המלווה בכאב מחייב פנייה דחופה לחדר המיון ליולדות.

אני סובלת מצרבת:

צרבת היא תופעה שכיחה בהריון, שעלולה להחמיר ככל שההריון מתקדם, והלחץ על הקיבה גובר. תוכלי להשתמש בכדורים להקלה על צרבת שמותרים לשימוש בהריון (היוועצי עם הרוקח) או בשיטות עממיות כגון אכילת שקדים לא קלויים או שתיית חלב קר.

אני כל הזמן רצה לשרותים:

צורך תכוף למתן שתן הוא מצב שכיח ואופייני בשליש הראשון ובשליש השלישי להריון, עקב לחץ הרחם הגדל על האגן ועל שלפוחית השתן. כאשר הרחם גדל ויוצא אל מחוץ לאגן, לקראת השליש השני להריון, הצורך התכוף במתן שתן נוטה להשתפר. לקראת סוף ההריון, ראש העובר עשוי ללחוץ אף הוא על השלפוחית, ולכן שוב עשוי להתעורר צורך מוגבר במתן שתן. סיבה נוספת לתופעה זו הוא נפח הדם אשר עולה בתקופת ההריון.

במקרים מסוימים, ובעיקר לקראת סוף ההריון, עלולה להיחלש פעולתו של השסתום אשר מונע דליפה של השתן, ולכן עלול להתפתח מצב של חוסר שליטה על מתן השתן. השסתום נחלש בעקבות הפרשת הורמוני ההריון, ולכן בעיה זו תיפתר לאחר הלידה.

על אף אי הנוחות, חשוב להקפיד לשתות הרבה נוזלים כדי למנוע מצב של התייבשות, דלקת בדרכי השתן, או פגיעה בתפקוד הכליות.

 

אני סובלת מצריבה בעת מתן שתן:

יתכן ואת סובלת מדלקת בדרכי השתן. דלקות בדרכי השתן הן מצב שכיח בהריון. מאפיינים של דלקת בדרכי השתן הם צריבה לקראת סוף מתן השתן, צורך דחוף ותכוף במתן שתן, וכן כאב בבטן התחתונה.

פני לברור ואבחון לרופא הנשים. דלקת בדרכי השתן מאובחנת באמצעות בדיקת שתן וניתנת לטיפול אנטיביוטי.

אני סובלת מהפרשה חלבית מהנרתיק:

הפרשה נרתיקית חלבית או צלולה, דלילה, ונטולת ריח חריף, שכיחה מאד בהריון. מלבד בעיה אסתטית, בדרך כלל אין כל צורך בטיפול רפואי. יחד עם זאת, חשוב להמשיך ולעקוב אחר שינויים בהפרשות. אם ההפרשה הפכה סמיכה, לבנה, או צהבהבה-ירוקה, והפכה לבעלת ריח רע, ובעיקר אם התופעה מלווה בגרד או צריבה, חשוב לפנות בהקדם לרופא, מאחר וכנראה מדובר בדלקת המחייבת טיפול.

הסכנה בדלקת בנרתיק היא אם זו תתפתח ותעלה בצואר הרחם, וכך תסכן את העובר. על מנת לאבחן את סוג הזיהום, יקח הרופא תרבית מהנרתיק ומצואר הרחם, ובהתאם לממצאים יתאים את הטיפול התרופתי, שעשוי לכלול טיפול אנטיביוטי, נרות וגינליים, או משחה. אלא אם יורה הרופא אחרת, שטיפות נרתיקיות אסורות במהלך ההריון.

אני סובלת מעצירות:

עצירות היא תופעה שכיחה בהריון, שנגרמת עקב רמות גבוהות של פרוגסטרון, שתורם להרפיית שרירים ולכן לירידה בפעילות המעיים. בקרב חלק מהנשים ההרות, כדורי הברזל שנוטלים במהלך ההריון תורמים אף הם להתפתחות עצירות. במקרה זה, מומלץ לנסות ולהחליף את הכדור, ובמידת הצורך, ניתן אף לצרוך ברזל ממקור טבעי.

כדי להקל על מצב של עצירות הקפידי לשתות הרבה מים, וכן מיצי פירות וירקות, כדי לרכך את הצואה ובכך להקל על יציאתה. ניתן לצרוך מיץ שזיפים, וכן להקפיד על תזונה עתירה בסיבים תזונתיים (כגון דגנים מלאים ופירות יבשים), או הוספת סיבי סובין לתזונה. מומלץ לבצע פעילות גופנית סדירה הכוללת הליכה או שחיה.

בכל מקרה אין לצרוך חומרים משלשלים ללא הוראת רופא, מאחר ואלו עלולים לגרום להתפתחות של תלות.

 

אני סובלת מבצקת ברגליים:

בצקת משמעותה אגירת נוזלים ברקמות הגוף, ובעיקר בכפות הרגליים והידיים, ובקרסוליים. בצקת נוטה להופיע יותר בשעות היום המאוחרות (לקראת סוף היום), או בעקבות עמידה ממושכת על הרגליים.

ניתן להקל על הופעת הבצקת על ידי הימנעות מעמידה ממושכת, לבישת גרביים אלסטיים תומכים, או על ידי הרמת הרגליים למעלה בעת מנוחה ובמהלך הלילה (למשל באמצעות תמיכה של כרית).

בשליש השלישי להריון, בצקת פתאומית, ונפיחות בפנים, סביב העיניים, או בידיים, עלולה להצביע על התפתחות רעלת הריון, ומחייבת פנייה מיידית לרופא המטפל או לחדר לידה.

 

אני סובלת מורידים נפוחים וכואבים ברגליים או במפשעה:

'ורידים ברגליים' מכונים דליות. הנטיה לדליות היא תורשתית, ומחמירה ככל שההריון הולך ומתקדם, והעומס על מערכת הורידים והשסתומים גובר. יתכנו דליות ברגלים ובמפשעה (בשפתי הפות).

על מנת להקל על הכאב מומלץ לגרוב גרביים אלסטיים תומכים החל מרגע היקיצה, תוך כדי שכיבה, ועד לסוף היום. כמו כן, מומלץ להמנע מעמידה ממושכת על הרגליים, ולבצע תרגילים להנעת כפות הרגליים (בעיקר בתקופות של ישיבה ממושכת, כמו למשל במהלך טיסה) כדי להגביר את זרימת הדם לרגליים. פעילות גופנית כמו שחיה או הליכה עשויות אף הן להקל על המצב.

דליות ברגלים ובאבר המין נעלמות בדרך כלל לאחר הלידה. במידת הצורך, לאחר סיום ההריון ניתן לטפל בדליות באמצעות ניתוח או הזרקות.

 

אני סובלת מדליות. האם ניתן להוריד שערות מהרגלים עם שעווה?

הסרת שיער בשעווה אינה מומלצת לנשים שסובלות מדליות מאחר והמשיכה עלולה לגרום להחמרה. רצוי שתבחרי בשיטות אחרות להסרת שיער הרגליים במהלך ההריון, כגון גילוח או תלישה, אך המנעי מהסרת שיער באמצעות תכשירים כימיים, שעלולים להכיל כימיקלים שאינם רצויים לעובר.

אני סובלת מדמם מהחניכיים או מהאף:

דמם בחניכיים או מהאף בתקופת ההריון הן תופעות שכיחות יחסית, שנגרמות עקב גודש בכלי הדם. בדרך כלל מדובר בדמם קל, שאינו מסוכן לאם או לעובר. אולם, אם את נוטה לדימומים (גם כשאינך בהריון), חשוב שתיידעי על כך את רופא הנשים, ותבצעי בדיקה של תפקודי קרישה, כדי למנוע דימומים מסוכנים.

אני סובלת מטחורים:

טחורים הם דליות (כלי דם בולטים) באזור פי הטבעת והחלחולת (רקטום) שגורמים לכאב ולעתים אף לדימום. במהלך ההריון, עצירות, קושי בפעולת מעיים, תזונה דלת סיבים תזונתיים, רמות גבוהות של פרוגסטרון, ואף הלחץ והמשקל של ההריון עצמו, מעודדים היווצרות טחורים. טחורים קיימים עלולים להחמיר בעקבות לחצי הצירים והלידה.

כדי להקל על חומרת התופעה, הקפידי על תזונה עשירה בסיבים תזונתיים כדי לדאוג לפעולת מעיים תקינה ולמנוע עצירות, והניחי קומפרסים קרים כדי להרגיע את המקום. במידת הצורך, השתמשי במשחות ופתילות המיועדות לטיפול בטחורים. היוועצי עם הרופא או הרוקח לגבי תכשירים שמותרים לשימוש בהריון.

מרבית הטחורים נספגים לאחר הלידה, ואף נמצא כי הנקה מסייעת להקלה על מצב של טחורים. במידת הצורך, ניתן לבצע טיפול בטחורים לאחר הלידה.

 

קיים חשש ששברתי את הרגל, ונשלחתי לצילום רנטגן. האם אוכל לבצע את הצילום?

מומלץ להמנע מחשיפה לקרינה דוגמת קרני רנטגן (קרני X) במהלך ההריון. לכן, בדיקות וצילומים שאינם דחופים, מומלץ לדחות לאחר הלידה. יחד עם זאת, יש לשקול כל מקרה לגופו, ובמידה ומתעורר צורך בצילום, למשל במקרה של שבר ברגל או ביד, יש צורך לבצע את הצילום. הדגישי בפני הרופא או הטכנאי כי את בהריון, והקפידי לבצע את הצילום עם סינור הגנה מעופרת באזור הבטן והחזה.

מזה כמה שבועות אני סובלת מחום שמלווה בצינון ובשיעול, ובתחושת חולשה מה לעשות?

סימני המחלה שאת מתארת עלולים להצביע על הדבקה בנגיף הציטו-מגלו (CMV, cytomegalovirus), שגורם לסימנים שמזכירים את מחלת הנשיקה. הדבקה ראשונית בנגיף במהלך ההריון עלולה לגרום לפגיעות חמורות בעובר, ולכן עלייך לבצע בדיקת דם כדי לשלול או לאמת הדבקה בנגיף. מחלת הנשיקה עלולה להגרם עקב הדבקה בנגיף מסוג אפשטיין-בר (EBV, Epstein-barr virus), שאינו מסוכן בהריון.

בין 1% ל- 4% מהנשים ההרות תידבקנה לראשונה בנגיף דווקא במהלך ההריון. מתוכן, כ- 40% יעבירו את הנגיף לעובר. הסיכון להדבקה של העובר גבוה ביותר כאשר האם נדבקת לראשונה במהלך השליש השלישי להריון, אולם הדבקה בתקופה זו מסוכנת פחות לעובר בהשוואה להדבקה שמתרחשת במהלך השליש הראשון להריון. ככל שההדבקה מתרחשת בשלב מוקדם יותר של ההריון, כך עולה הסיכון לפגיעות חמורות בעובר.

כ- 1 מכל 200 יילודים שאימם נדבקה בנגיף במהלך ההריון יחלו במחלת CMV מולדת. רק כ- 10% מתוכם יציגו סימפטומים אופייניים למחלה סמוך למועד הלידה, אך אצל חלקם, הסימפטומים עלולים להיות חמורים ולגרום בהמשך לסיבוכים ארוכי טווח. 10% מהתינוקות שלקו ב- CMV מולד יהיו נטולי כל סימפטומים לאחר הלידה, אולם יסבלו מפגיעה בשמיעה בשלבים מאוחרים יותר בחייהם.

במידה והבדיקה תעלה כי נדבקת בנגיף, תשלחי לבצע דיקור מי שפיר החל מהשבוע ה- 22 להריון. החל משבוע זה, במידה שהעובר נדבק, מופרש הנגיף בשתן שלו. באמצעות הדיקור ניתן לקבוע אם חלה הדבקה של העובר, ובהתאם לתוצאות, להחליט על הצורך בבדיקות וברורים נוספים.

 

בבדיקת העמסת סוכר (50 גרם) שעשיתי נמצאו ערכים חריגים. מה משמעות הדבר?

בדיקה זו, שנקראת (50 gram Glucose challenge test (GCT, היא בדיקת סקר שמטרתה לאתר נשים בסיכון גבוה יותר לפתח סוכרת הריון, ואינה בדיקה אבחנתית לסוכרת הריון. הבדיקה מבוצעת בשבועות 24-28 להריון. במידה ובבדיקת ה- GCT מתקבלים ערכים חריגים, תופני לבצע בדיקה נוספת, הפעם לאחר שתיית 100 גרם גלוקוז, שנקראת Oral glucose challenge test) OGTT). בבדיקה זו, שמבוצעת בצום, נמדדים ערכי הסוכר בדם בארבעה זמנים (אפס, 60 דקות, 120 דקות, ו- 180 דקות לאחר שתיית הסוכר). אם שתיים מתוך ארבע התוצאות חורגות מגבול הערכים התקינים, המצב יוגדר כסוכרת הריון.

סוכרת הריון היא סוג ייחודי של מחלת הסוכרת שמופיעה במהלך ההריון, בדרך כלל בחלקו השני. 2-5% מהנשים ההרות מפתחות רמה גבוהה של גלוקוז בדם מאחר שגופן אינו מייצר מספיק אינסולין כדי לענות על צורכי הגוף המשתנים במהלך ההריון. חלק מהנשים שמאובחנות עם סוכרת הריון היו למעשה חולות סוכרת עוד טרם כניסתן להריון, אולם המחלה לא אובחנה.

סוכרת הריון עלולה להגביר את הסיכון לבעיות בריאות אצל העובר, ולכן חשוב לשמור על רמות גלוקוז מאוזנות בדם האישה ההרה. לפיכך, נשים הרות שפיתחו סוכרת הריון יזדקקו לניטור צמוד הן במסגרת עצמית והן במסגרת המרפאות להריון בסיכון גבוה. חשוב להקפיד על תזונה מתאימה ופעילות גופנית מתונה. במקרים חמורים, עלול להיווצר צורך בזריקות אינסולין.

אצל מרבית הנשים, לאחר סיום ההריון והלידה, רמת הסוכר בדם תשוב לערכים תקינים. יחד עם זאת,
נשים שסבלו מסוכרת הריון נמצאות בסיכון מוגבר ( 30%-50% מהן) לחלות בסוכרת סוג 2 בעתיד.

 

אני סובלת מפיגמנטציה:

במהלך ההריון עולה כמת ההורמון מלנוטונין, האחראי לפיגמנטציה בגוף. לכן, את עשויה להבחין בכתמים כהים של פיגמנטציה על שפתך העליונה, בלחייך, ובמצחך. כתמים אלו אופייניים להריון, ושכיחים בעיקר בקרב נשים בעלות עור ושער כהים (שכיח פחות בקרב נשים בהירות או בלונדיניות). גם הפטמות, נקודות חן או ג'ינג'ים, צלקות, ואזור הערווה עשויים להתכהות במהלך ההריון. בשלב בשל העליה ברמות ההורמון אסטרוגן בדם, כפות ידיהן של חלק מהנשים ההרות מאדימות.

אצל חלק מהנשים עשויה להופיע 'מסכת ההריון', שבה מתפשט אזור של פיגמנטציה כהה מהאף אל הלחיים, ולעתים עד למצח, בצורת כנפי פרפר. תופעה זו שכיחה יותר בקרב נשים הנחשפות לשמש.

את בטנך התופחת עשוי לחצות קו של פיגמנטציה כהה, המכונה 'הפס השחור'. קו זה יתפוגג במהלך השבועות שלאחר הלידה, וכך גם כתמי הפיגמנטציה ומסכת ההריון. כדי להמעיט בהופעת הכתמים, כדאי להימנע מחשיפה ממושכת לשמש, להשתמש בכובע ובמשקפי שמש, ולהקפיד על מריחת קרם הגנה. אם התופעה מפריעה לך מאד, תוכלי לטשטש את כתמי הפיגמנטציה על ידי מייק אפ מתאים.