23 ינואר 2017 כ"ה טבת תשע"ז

שליש שלישי – מה עושים כאשר?

בבדיקת שתן נמצאו חיידקים מסוג סטרפטוקוקוס B:

סטרפטוקוקוס מסוג B הוא חיידק ממשפחת החיידקים שגורמים גם לדלקת גרון (סטרפ A). כל עוד לא מדובר בהריון, חיידק זה אינו נחשב אלים או מסוכן. הסכנה בהריון היא בשל מעבר של העובר בתעלת לידה של אם הנושאת את החיידק. בילודים, חיידק זה עלול לגרום למחלה קשה ואף קטלנית.

נוכחות החיידק בבדיקת השתן מעלה חשש כי את נשאית של סטרפטוקוקוס מסוג B, ולכן עלייך לבצע
תרבית מאזור הנרתיק ופי הטבעת החל בשבוע ה- 35 להריון. רופא הנשים שלך יקח את המשטח לתרבית.

גם אם יתברר כי את נשאית, הרי שאין כל צורך בטיפול אנטיביוטי במהלך ההריון, מאחר והחיידק נוטה לחזור לאחר הטיפול. יחד עם זאת, תצטרכי ליידע על כך את צוות חדר הלידה, על מנת שתקבלי אנטיביוטיקה במהלך הלידה, כדי למנוע הדבקה של הילוד.

במקרים בהם הלידה מתפתחת במהירות והאם לא הספיקה לקבל את האנטיביוטיקה, יש לתת לילוד טיפול אנטיביוטי במהלך 48 שעות החיים הראשונות.

 

מועד הלידה טרם הגיע, אך אני חשה טפטוף מים במורד הרגליים:

ירידת מים מוקדמת מתרחשת לפני השבוע ה- 37 להריון, ומשמעותה פקיעה של שק מי השפיר. ירידת מים מוקדמת עלולה לגרום לזיהום תוך רחמי ולירידה בקצב תנועות העובר, ולכן מחייבת אשפוז והשגחה לצורך ניטור חום גוף האם, קצב לב העובר, קצב לב האם, ונטילת דגימות דם. אם מתעורר חשד להתפתחות זיהום, יבוצע זירוז להקדמת הלידה.

יש לי דימום:

דימום בשליש השלישי להריון עלול להצביע על הפרדות שליה. בכ- 90% מהמקרים. אם אחוז ההיפרדות נמוך, הדימום לא ילווה בכאב, אך במקרים מסוימים, הדימום עלול להיות מלווה בכאב חד בבטן או בגב, בהתקשות של הבטן, או בצירים.

הפרדות שליה עלול להיות מצב חרום הן לאם והן לעובר, ולכן עליך לפנות לבדיקה בחדר המיון או בחדר לידה. דימום חמור שאינו מטופל עלול לסכן את חיי האם, ולכן מחייב השגחה, מתן נוזלים, ולעתים אף עירוי דם. כמו כן, דימום משמעותו פגיעה באספקת הדם לעובר, ירידה במעבר החמצן דרך השליה, מצוקה עוברית, ועד כדי מוות תוך רחמי. אבחנה נכונה ומתן טיפול תומך מתאים מאפשרים בדרך כלל סיום תקין של מהלך ההריון. יחד עם זאת, מקרים חמורים של היפרדות שליה עלולים לחייב זירוז לידה או ניתוח קיסרי דחוף, בהתאם לשבוע ההריון, ורמת הסיכון לעובר ולאם.

נמצא כי אני סובלת מקרישיות יתר:

קרישיות יתר עלולה לגרום לפגיעה בעובר. במחצית הראשונה של ההריון, קרישיות יתר עלולה לגרום להפלה. במחצית השניה של ההריון, קרישות יתר קשורה בסיכון גבוה למות העובר, פיגור בגדילה, התפתחות רעלת הריון, וכן בהיפרדות שליה.

קיימות דרגות חומרה שונות של קרישיות יתר. לא כל מצב של קרישיות יתר יוביל לסיבוכים בהריון. היוועצי ברופא מומחה על מנת להעריך את חומרת מצבך.

 

אני סובלת מכאב ראש מתמשך, בעוצמה חריגה:

כאב ראש חריג בעוצמתו ובמשכו עלול להצביע על התפתחות רעלת הריון. סימנים נוספים לרעלת הריון כוללים:

  • עליה בלחץ הדם.
  • המצאות חלבון בשתן.
  • בצקות חריגות ונפיחות בפניים, סביב העיניים, או בידיים.
  • עליה פתאומית במשקל עקב אגירת נוזלים.
  • טשטוש ראייה.
  • כאב חד ברום הבטן (בעיקר מתחת לצלעות מצד ימין).

 

הופעת אחד מסימנים אלו מחייבת פנייה מיידית לרופא המטפל או לחדר לידה מאחר ומדובר במצב חרום רפואי, שעלול לגרום לפגיעה בתפקוד השליה, לירידה באספקת הדם לעובר, להתפתחות מצוקה עוברית, ואף לסיבוכים אצל האם, שכוללים פגיעה בספירת הדם, ובתפקודי הכליה והכבד, התפתחות שטפי דם במוח, בצקת בריאות, אי ספיקת לב, והופעת עווית הריון, עד כדי סכנת חיים.

נשים הרות שאובחנו עם רעלת הריון יאושפזו להשגחה כדי למנוע במידת האפשר את הסיבוכים האפשריים.

 

אני סובלת מתחושת נפיחות בבטן וגזים:

תופעה זו אופיינית לשליש השלישי להריון, ככל הנראה עקב הלחץ הגובר ועולה של הרחם הגדל. עצירות אף היא תופעה שכיחה בהריון (עקב העליה ברמת הפרוגסטרון, שתורם להרפיית שרירים ולכן לירידה בפעילות המעיים, ומחמירה לעתים בעקבות נטילת תוספי ברזל), שעלולה להחמיר את תחושת הנפיחות. השתדלי לאכול ארוחות קטנות ותכופות, במקום 2 ארוחות גדולות ביום. כמו כן, תוכלי לשתות חליטות צמחים שמסייעות לפעולת העיכול, כגון חליטת קמומיל (בבונג), ג'ינג'ר (זנגוויל), או שומר.

נשלחתי לבדיקת MRI. האם הבדיקה מותרת בהריון?

ככל הידוע אין בעיה בביצוע בדיקה זו במהלך ההריון.

עלה לי החום ל- 38 מעלות צלזיוס:

חום שאינו עולה על 38 מעלות צלזיוס אינו מסכן את העובר. בשליש הראשון של ההריון, חום אמהי גבוה מעלה את הסיכון להפלה ולהתפתחות מומים עובריים במערכת העצבים ובמוח, ולכן חשוב להוריד את החום. בהמשך ההריון, חום אמהי גבוה עלול לגרום להאצת קצב לב העובר ולירידה בתנועתיות, ולכן חשוב להורידו. תוכלי לנסות להוריד את החום באמצעות מקלחות פושרות, או על ידי נטילת כדור מסוג פראצטאמול (דקסמול, אקמול, פאראמול, טיילנול) במינון של 500 מיליגרם (מ"ג) כל 6-4 שעות.

במידה ועליית החום נמשכת, פני לבדיקת רופא, על מנת לשלול התפתחות מחלה שעלולה לסכן את העובר.

 

אינני מרגישה את תנועות העובר:

אם נדמה לך שלא חשת את עוברך, נסי לאכול או לשתות משהו מתוק. שכבי לנוח על צד שמאל, ונסי לספור 2-3 תנועות עובר בחצי שעה, או 5 תנועות בשעה. במידה ואינך מרגישה תנועות, או אם אינך בטוחה, פני בהקדם למוקד לנשים הרות, או לחדר לידה.

אני סובלת מפריחה וגרד בעור:

פריחה וגרד הן תופעות אופייניות בהריון שנגרמות עקב השינויים ההורמונליים בהריון, ומתיחת העור באזור הבטן. הקפידי על נקיון העור, השתמשי בסבון ללא סבון (רצוי גם ללא חומרי בישום), ויבשי היטב את עורך לאחר כל רחצה. עסי את עורך במעט שמן נבט חיטה, שמן זית, או ויטמין E. במידה ולא חל שיפור, והגרד נמשך, פני לרופא הנשים לברור, מאחר וגרד קשה עלול להצביע על פגיעה בתפקודי הכבד.

אני סובלת מהתכווצויות שרירים, בעיקר במהלך הלילה:

התכווצויות שרירים, בעיקר בכפות הרגליים ובשוקיים, שכיחות מאד בשליש השלישי להריון, ומתרחשות בעיקר בשעות הלילה. יתכן שהתופעה נגרמת עקב ירידה ברמת הסידן בגוף, אך הסיבה המדויקת אינה ידועה. כדי לשחרר את השריר המכווץ, נסי לדרוך עם כל כף הרגל על רצפה קרה ומתחי את כף הרגל כלפי מעלה ('פלקס'). לאחר מכן, עסי את השריר התפוס בתנועה סיבובית, כדי להמריץ את זרימת הדם לאזור.

 

אני מתקשה לישון בלילה:

בתחילת ההריון, הקושי לישון נגרם בעיקר עקב חרדות, חששות, ופחדים לתקינות ההריון, המשכו, ומהלכו, ואילו בחלוף השבועות, הקושי לישון נגרם לרוב עקב הבטן שהולכת וגדלה.

החל מהשבוע ה- 32 להריון, ממדי הבטן מגיעים בדרך כלל לשיאם, ומקשים מאד בשכיבה על הגב. בשבועות מתקדמים, מומלץ לשכב לישון על הצד (על אף הדעה הרווחת, אין משמעות לשכיבה דווקא על צד שמאל). בשכיבה על הצד לא מופעל לחץ על עמוד השדרה, ומשקל הבטן נתמך על ידי המזרון.

כמו כן, ניתן להעזר בכרית בצורת בננה (או בכרית הנקה). תוך כדי השכיבה על הצד, חבקי את הכרית כך שבטנך תמוקם במרכז הבננה, קצה אחד יהיה מתחת לראשך, ואילו את הקצה השני, השעיני בין ברכייך. באופן חליפי, תוכלי להעזר בשלוש כריות קטנות: אחת מתחת לצוואר, שניה מתחת לבטן, ושלישית בין ברכייך.

 

אני אוהבת לישון על הבטן. האם זה מסוכן לעובר?

כל עוד את מסוגלת, אין מניעה לשכב או לישון על הבטן. יחד עם זאת, ככל שההריון מתקדם והבטן גדלה, אין אפשרות מעשית לשכב על הבטן. מבחינת העובר, שכיבה על הבטן אינה מהווה כל סכנה.

אני סובלת מנימול באצבעות הרגליים:

תחושת נימול (דהיינו, עקצוצים, או הרדמות של האיבר) נגרמת עקב האטה בזרימת הדם לאותו איבר, ושכיחה מאד בשבועות ההריון המתקדמים, אך גם בכלל האוכלוסייה. במהלך ההריון, זרימת הדם בגוף עוברת שינויים, שלעתים גורמים לתחושת נימול או עקצוץ.

כדי למנוע נימול, נסי לשנות תנוחה לעתים תכופות והקפידי על תנוחות ישיבה ושכיבה נוחות, כאלה שמאפשרות תמיכה מרבית לבטן (העזרי בכרית בננה או במספר כריות קטנות). אם את חשה נימול באברייך, עסי את האיבר בעדינות, על מנת לעודד את זרימת הדם.

 

אני סובלת מכאב גב:

כאב גב הוא תופעה שכיחה בהריון. הורמוני ההריון מגבירים את גמישות המפרקים, משקל הבטן גורם להגברת הקשת המותנית, והלחץ על המותן והאגן מגבירים את תחושת האי נוחות בגב התחתון, עד כדי כאב שמגביל את הפעילות היומיומית, הרגילה.

חשוב שתקפידי על עמידה בתנוחה נכונה במשך היום. הימנעי מפעילויות הכרוכות בכפיפה יתרה של הגב והימנעי מעמידה ממושכת. במהלך הלילה מומלץ לישון על הצד עם כרית מתחת לבטן (באזור המותן) ועם כרית או שתיים בין הרגליים, כדי להקל מעט מהעומס על הגב. קיימות כריות מיוחדות לתמיכה בהריון, בצורת בננה גדולה, אשר יכולות לסייע לך לישון בתקופה זו. ככל שניתן, השתדלי לנוח.

ניתן לטפל במצבי כאב בגב ובאגן באמצעות חגורות תומכות, שמייצבות את מפרק האגן, אך מומלץ להתייעץ בנושא עם אורתופד מומחה.