27 אוקטובר 2016 כ"ה תשרי תשע"ז

מה עושים כאשר?

גיליתי כי אני בהריון לא מתוכנן ולא לקחתי חומצה פולית:

בכל הריון, קיים סיכוי של כ- 3-5% למומים עובריים. נטילת חומצה פולית מקטינה את הסיכוי ללקות במומים הקשורים במערכת העצבים המרכזית, שהם רק חלק מכלל המומים שיתכנו. משרד הבריאות ממליץ לנשים המעוניינות להיכנס להריון ליטול תוספת של 40 מיקרוגרם חומצה פולית לפחות שלושה חודשים לפני ההיריון, וכן במהלך שלושת החודשים הראשונים של ההריון.

מאחר ולא ניתן לשנות את העובדה כי לא לקחת חומצה פולית טרם ההריון, חשוב שתבצעי סקירת מערכות מוקדמת מדוקדקת (הדגישי בפני הבודק כי לא נטלת חומצה פולית, על מנת שיוכל להתמקד באיתור מוקדם של מומים שקשורים למערכת העצבים המרכזית), וכן בדיקת חלבון עוברי, שמאתרת אף היא הריונות בסיכון למומים פתוחים במערכת העצבים המרכזית.

לפני ההריון נטלתי מולטי ויטמין. האם להמשיך עם אותו מוצר, או שעלי להחליף למוצר ייחודי להריון?

רצוי ליטול מולטי ויטמין שמתאים לשימוש בהריון, מאחר וחלק מהתכשירים שקיימים בשוק מכילים כמויות גדולות יחסית של ויטמין A . ויטמין זה הוא חומר טרטוגני, שעלול לגרום למגוון מומים מולדים בעובר.

מעבר למולטי ויטמין, כדאי לשקול מתן נוסף של ויטמין D, מאחר ומחקרים שפורסמו לאחרונה מצביעים על חשיבותו של ויטמין זה במהלך ההריון. חסר בויטמין D במהלך הריון עלול להעלות לא רק את הסיכון לרעלת הריון, אלא גם להגדיל את הסיכון לרככת עצמות בתקופת הינקות והילדות. יתר על כן, מחקרים אלו ממליצים על נטילת ויטמין D לא רק במהלך ההריון, אלא גם במהלך תקופת ההנקה על מנת להעלות את רמותיו בחלב האם.

חליתי, והרופא רשם לי תרופה. כיצד אדע האם היא בטוחה לשימוש בהריון?

מרבית התרופות חודרות את השליה ומגיעות אל העובר, וחלקן אף עוברות דרך חלב האם, במהלך ההנקה. בטיחות התרופה לשימוש בהריון נקבעת בהתאם למנגנון הפעולה של התרופה, לשבוע ההריון בו היא נלקחת, והאם נמצא קשר להופעת מומים מולדים או בעיות התפתחותיות בעוברים.
אם עלייך ליטול תרופה מסוימת, תוכלי להתייעץ עם מרכז המידע הארצי לייעוץ טרטולוגי של משרד הבריאות, שמפעיל שרות טלפוני, ללא תשלום. המרכז מספק מידע בנוגע לחשיפות סביבתיות במהלך ההריון, לא רק בנושא של תרופות, אלא גם בנושא של זיהומים, קרינה, חשיפה לכימיקלים, וכן מחלות אימהיות. המידע אותו מספק המרכז ניתן על סמך נתונים עולמיים לגבי הבטיחות או הסיכון לעובר.
ניתן לפנות אל מרכז המידע לייעוץ טרטולוגי בימים א' עד ה', בין השעות 9:00-15:00, בטלפונים 02-6243669, 02-6243663, או בפקס: 02-6241328.