26 אוקטובר 2016 כ"ד תשרי תשע"ז

מה עושים כאשר?

אני מאד אוהבת לאכול בשר בקר, אך הבנתי שזה עלול להיות בעייתי בהריון. מדוע?

ראשית, אין כל בעיה לאכול בשר בקר במהלך ההריון. נהפוך הוא. בשר בקר הוא מקור מצוין לברזל זמין, ולכן רצוי מאד לשלב אותו בתזונת האישה ההרה.

חשוב להקפיד לאכול אך ורק בשר בקר שבושל או נצלה היטב (לפחות לדרגת מדיום-וול), ולהמנע לחלוטין מאכילת בשר בקר נא (דוגמת קרפצ'יו או סטייק בדרגת עשייה 'רייר'), מאחר ובשר בקר עלול להיות נגוע בטפיל הטוקסופלזמה גונדי (טפיל זה נמצא גם בצואת חתולים). הדבקה בעת הריון עלולה לגרום לנזקים קשים לעובר ולכן על נשים הרות להיות ערות לסיכון שבהדבקה. תינוקות שידבקו מאימם בטוקסופלזמה עלולים לפתח צהבת ולסבול מפרכוסים ומפגיעה מוחית.

מומלץ לבצע בדיקת דם לנוכחות נוגדנים לטוקסופלזמה טרם כניסה להריון, או סמוך ככל האפשר למועד הכניסה להריון. במידה שקיימים בדם האישה נוגדנים נגד הטפיל, הרי שהסיכון לעובר קטן מאוד. אם האם לא חלתה בעבר, יש לבצע בדיקה נוספת בשבוע ה- 12 להריון, ואצל נשים ללא נוכחות נוגדנים, שוב בשבוע ה- 22 להריון.

אם את חוששת שנדבקת, בצעי בדיקת נוגדנים, ופעלי בהתאם לתוצאות. כאשר נרשמת עליה בכמות הנוגדנים מסוג IgM של פי 4 בשתי בדיקות עוקבות, במרווח של 12 שבועות, או אם מופיעים בדמה של אישה הרה נוגדנים מסוג IgM, הדבר מצביע על הידבקות בטפיל.

במידה שנמצא כי אירעה הדבקה בטוקסופלזמה אצל אישה בהריון, יש צורך בהערכת מצבו של העובר, ובפרט אם מדובר בהדבקה בשבועות הראשונים להריון. במקרה זה מומלץ לבצע דיקור מי שפיר על מנת לזהות אם הטפיל עבר את השליה וחדר למי השפיר. כמו כן מומלץ לבצע בדיקת אולטרא סאונד כדי לאתר שינויים בעובר אשר יכולים להצביע על הדבקה בטפיל, דוגמת שינוי בהיקף הראש או הופעת הסתיידויות מוחיות.

לאחר הלידה ניתן לבצע ליילוד בדיקת דם לנוכחות הטפיל או נוגדנים נגדו. ניתן גם לערוך ליילוד בדיקת עיניים להערכת נזק אפשרי ברשתית העין.

ילודים שאובחנו עם הדבקה תוך רחמית בטוקסופלזמה, בין אם קיימים אצלם סימנים מולדים ובין אם לאו, זקוקים לטיפול כדי למנוע סיבוכים במועד מאוחר יותר.

אכלתי דג נא, ואני סובלת מסימני מחלה דמויי שפעת, חום, כאב שרירים, ומשלשול. מה לעשות?

סימנים אלו עלולים לאפיין מחלה שנקראת ליסטריוזיס, שנגרמת בעקבות אכילת מזון מזוהם בחיידק ליסטריה מונוציטוגנאז, המוכר בשם המקוצר ליסטריה. חיידק זה עלול להימצא במגוון רחב של מזונות מצוננים, מוכנים לאכילה, כגון:

 • כריכים ארוזים.
 • סלטים מוכנים (למשל סלטי ירקות או סלט חומוס).
 • ממרחי כבד.
 • מוצרי חלב שלא עברו פסטור.
 • חמאה.
 • גבינות רכות כגון ברי או קממבר.
 • גבינות כחולות (גבינות שמכילות עובש).
 • נקניקים ובשרים מעושנים (בכלל זה פסטרמה ונקניקיות).
 • סלמון מעושן.
 • ירקות שאינם רחוצים, ובכלל זה עלי חסה וכרוב.
 • סושי שמכיל דג נא וכן סושי צמחוני, או מוצרים שמכילים דגים שאינם מבושלים. הסכנה בסושי טמונה בדג הנא שעלול להיות מזוהם בליסטריה. מאחר ובמרבית המסעדות סושי צמחוני יוכן על גבי אותם משטחי עבודה עליהם הוכן הסושי עם הדג, עלול החיידק לזהם גם את המנה הצמחונית.


נשים הרות נמצאות בסיכון גבוה, פי 20 ללקות בליסטריוזיס, בהשוואה לכלל האוכלוסייה.

ליסטריוזיס במהלך ההריון עלול לגרום להפלה, לידת עובר מת, או מוות של היילוד לאחר הלידה.

כ- 20-30% ממקרי הליסטריוזיס בעת הריון יסתיימו במות העובר או היילוד, ולכן חשוב שתפני לבצע תרבית דם לאיתור חיידק הליסטריה. אם יתברר שנדבקת ינתן לך טיפול אנטיביוטי, על מנת למנוע את התפשטות הזיהום לעובר, ויבוצעו סריקות אולטרה סאונד תכופות על מנת לנטר את מצבו של העובר.

כששבוע ההריון מאפשר זאת, תבוצע לידה מוקדמת על מנת לאפשר מתן טיפול מתאים הן ליילוד והן לאם.