26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  08.07.2021  באדיבות 

בדיקת 'דקסה' (DXA) לקביעת צפיפות העצם - מידע רפואי

Bone Density Scan, Dual Energy X-ray Absorption - DXA
עדכון אחרון:  08.07.2021  באדיבות 

תחומים:

גפיים | כאב, פציעה וחבלה | שרירים מפרקים ושלד

נושאים:

רנטגן

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במסגרת מכוני הרנטגן של 'מכבי שרותי בריאות' וכן במרפאות חוץ של מרכזים רפואיים גדולים.
לפני תחילת הבדיקה יתבקש הנבדק למלא שאלון שיסייע לרופא לקבוע האם הוא סובל ממצבים רפואיים מסוימים או נוטל תרופות שעלולים להגביר את הסיכון ללקות בשברים או סדקים בעצמות.
בדיקת דקסה תבוצע באמצעות שני סוגי מכשירים: מכשיר לבדיקת עצמות גוף מרוחקות (פריפריאליות) ומכשיר לבדיקת עצמות מרכזיות. במכשיר לבדיקת העצמות המרכזיות יבדקו בעיקר עצמות אגן הירכיים ועמוד השדרה ואילו במכשיר למדידת העצמות המרוחקות ימדדו עצמות פרק כף היד, העקב או האצבעות.
מכשיר הדקסה שולח קרן רנטגן בעוצמה נמוכה דרך העצמות שנבדקות. צפיפות העצם (BMD, Bone Mass Density) תקבע על ידי ההפרש בין עוצמת הקרן שנשלחה לעוצמה שנספגה בעצם.
התנוחה בה תבוצע הבדיקה תקבע בהתאם לעצמות שימדדו. לצורך מדידה בעמוד השדרה או באגן הירכיים יתבקש הנבדק לשכב על גבי מיטת הבדיקה. הסורק יעבור באיטיות מעל האזור שנבדק והמידע יאסף ויעובד על ידי מחשב. בדיקות של עצמות מרוחקות יבוצעו על ידי הנחת האצבע, כף היד, הזרוע או כף הרגל על גבי מכשיר שמודד את צפיפות העצם.
בדיקת דקסה אינה מכאיבה אך עלולה לגרום לאי נוחות לנבדק. במהלך הבדיקה יש להמנע מתזוזה כדי לא לפגוע באיכות התמונה או לגרום לטשטושה. לעתים יתבקש הנבדק לעצור את נשימתו במשך מספר שניות.
בדיקת דקסה של עצמות מרכזיות אורכת 10-30 דקות ואילו בדיקת דקסה של עצמות מרוחקות אורכת דקות ספורות בלבד.

לאחר הבדיקה

אין צורך בהשגחה או שהייה במקום מעבר לזמן הבדיקה ואין מניעה לשוב לשגרה בסיום הבדיקה.
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים מיום הבדיקה.