26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  08.07.2021  באדיבות 

בדיקת 'דקסה' (DXA) לקביעת צפיפות העצם - מידע רפואי

Bone Density Scan, Dual Energy X-ray Absorption - DXA
עדכון אחרון:  08.07.2021  באדיבות 

תחומים:

גפיים | כאב, פציעה וחבלה | שרירים מפרקים ושלד

נושאים:

רנטגן

תוצאות

תוצאות הבדיקה

הממצאים יבדקו על ידי צוות מומחים שיכלול רדיולוג, אנדוקרינולוג וראומטולוג (מומחה באבחון וטיפול מחלות מפרקים שרירים ושלד). התוצאה המפוענחת תימסר לנבדק תוך מספר ימים.
פענוח תוצאות הבדיקה ישלח ישירות לרופא המפנה ב- 'מכבי שרותי בריאות'.

משמעות התוצאות

בדיקת דקסה היא הבדיקה האמינה והמדויקת ביותר לאבחון אוסטאופורוזיס ומנבאת באופן מדויק את מידת הסיכון לשברים בעצמות. בשל מגבלות השיטה היא אינה מתאימה לסובלים מעיוותים מבניים בעמוד השדרה או לאנשים שעברו ניתוחי גב. עבורם עדיפה בדיקת CT.
תוצאות הבדיקה מורכבות משני מדדים:
מדד T score) T)– זהו מדד לחוזק העצם שמשווה את צפיפות העצם שנמדדה עם צפיפות העצם של מבוגר צעיר (בן אותו מין כמו הנבדק) באמצעותו ניתן להעריך את הסיכון לשברים בעצמות.
תוצאה מעל (-1) נחשבת תקינה.
תוצאה בין (-1 ) ו – (-2.5) מוגדרת 'אוסטאופניה' (צפיפות עצם נמוכה).
תוצאה קטנה מ- (-2.5) מוגדרת כאוסטאופורוזיס.
מדד Z Score) Z) – מדד זה מציין את כמות מסת העצם שנמדדה בהשוואה לאנשים אחרים בקבוצת גילו של הנבדק, בעלי מבנה גוף דומה ובני אותו מין. במידה שמדד זה גבוה או נמוך באופן חריג יש צורך בבדיקות נוספות.
יתכנו שינויים קלים בין מדידות שונות מאחר שתנוחת הגוף במהלך המדידה עשויה להשתנות אם כי שינויים אלו אינם משמעותיים בדרך כלל.
על מנת להבחין בשינויים משמעותיים בצפיפות העצם יש צורך לחזור על הבדיקה מדי שנתיים. מטופלים בסטרואידים ידרשו לבדיקה חוזרת מדי חצי שנה.