16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  31.03.2011  באדיבות 

פיאלוגרפיה תוך ורידית - מידע רפואי

(Intravenous Pyelography, IVP)
עדכון אחרון:  31.03.2011  באדיבות 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | בלוטות ורקמות רכות | דלקת, נוזלים | כאב, פציעה וחבלה | כליות ושתן

נושאים:

רנטגן

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במסגרת מכוני הרנטגן של 'מכבי שרותי בריאות' וכן במרפאות חוץ של מרכזים רפואיים גדולים.
בדיקה זו כוללת הכנת מעיים ערב לפני הבדיקה, הזרקה תוך ורידית של חומר ניגוד וביצוע סדרת צילומים.
בתחילת הבדיקה ימקם הטכנאי את הנבדק על גבי מיטת הבדיקה ויניח את לוחות הצילום באזור המיועד לבדיקה. סינר עופרת ימוקם על גבי אזורי גוף רגישים לקרינה לרבות אזור האגן, החזה והצוואר על מנת למזער את מידת החשיפה לקרינה.
טרם הזרקת חומר הניגוד תבוצע סדרת צילומי רנטגן ללא חומר ניגוד. בשלב הבא יוזרק חומר הניגוד לזרוע ותבוצע סדרת צילומים נוספת. פיזור חומר הניגוד בכליות ובמערכת השתן ינוטר תחת שיקוף רנטגן שמטרתו להעריך את גודל הכליות ולקבוע את כושר ניקוז השתן על ידי מערכת השתן. במידת הצורך יחגור טכנאי הרנטגן חגורת לחץ מיוחדת על בטנו של הנבדק על מנת לשפר את איכות ההדגמה של דרכי השתן שמובילים מהכליות.
שיקוף הרנטגן אינו מכאיב אך הזרקת חומר הניגוד עלולה להיות כרוכה באי נוחות. חלק מהמטופלים חשים תחושת חום לאחר ההזרקה, וחלקם אף חשים בטעם מתכתי תוך כדי פיזור חומר הניגוד בגוף. תופעות אלו אינן מסוכנות וחולפות תוך דקות ספורות.
במהלך הצילום יש להמנע מתזוזה כדי לא לפגוע באיכות התמונה או לגרום לטשטושה. לעתים יתבקש הנבדק לעצור את נשימתו במשך מספר שניות.
בהתאם לצורך יתבקש הנבדק לשנות את תנוחת גופו במהלך השיקוף. בסיום הבדיקה ירוקן הנבדקת את שלפוחית השתן ותבוצע סדרת צילומים נוספת לצורך הדגמת כושר הריקון של השלפוחית.
פיאלוגרפיה תוך ורידית אורכת כשעה. אם קצב ניקוז הכליות איטי במיוחד עלולה הבדיקה להתארך.

לאחר הבדיקה

אין צורך בהשגחה או שהייה במקום מעבר לזמן הבדיקה ואין מניעה לשוב לשגרה בסיום הבדיקה. ניתן לשוב לתזונה רגילה ולחדש את נטילת תרופות המרשם כרגיל.
מומלץ לשתות הרבה נוזלים לאחר הבדיקה על מנת לשטוף את חומר הניגוד מהגוף.
בעקבות הזרקת חומר הניגוד תיתכנה תופעות לוואי קלות שכוללות בחילה וכאב מקומי במקום ההזרקה. תופעות אלו תחלופנה תוך זמן קצר. בכל מקרה של תגובה אלרגית חריפה שכוללת קוצר נשימה, גרד בעיניים או כל תופעה אחרת, יש לפנות לרופא המטפל לקבלת טיפול מתאים.
הזרקת חומר הניגוד אינה משפיעה על צבע השתן או גורמת לכל אי נוחות במתן שתן. נבדק שמתקשה להטיל שתן לאחר בדיקה זו יפנה בהקדם לקבלת טיפול רפואי.
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים מיום הבדיקה.