24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  31.03.2011  באדיבות 

ארתרוגרפיה (שיקוף רנטגן לאחר הזרקת חומר ניגוד למפרק) - מידע רפואי

(Arthrography)
עדכון אחרון:  31.03.2011  באדיבות 

תחומים:

בלוטות ורקמות רכות | דלקת, נוזלים | כאב, פציעה וחבלה | שרירים מפרקים ושלד

נושאים:

רנטגן

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במסגרת מכוני הרנטגן של 'מכבי שרותי בריאות' וכן במרפאות חוץ של מרכזים רפואיים גדולים.
בתחילת הבדיקה ימקם הטכנאי את הנבדק ויניח את לוחות הצילום באזור המיועד לבדיקה. תנוחת הצילום תקבע בהתאם לצורך. סינר עופרת ימוקם על גבי אזורי גוף רגישים לקרינה לרבות אזור האגן, החזה והצוואר על מנת למזער את מידת החשיפה לקרינה.
טרם הזרקת חומר הניגוד למפרק תבוצע סדרת צילומים שתשמש לצורך השוואה עם הצילומים שיבוצעו לאחר הזרקת חומר הניגוד. צילום הרנטגן אינו מכאיב אך הזרקת חומר הניגוד עלולה לגרום לאי נוחות. במהלך הצילום יש להמנע מתזוזה כדי לא לפגוע באיכות התמונה או לגרום לטשטושה. לעתים יתבקש הנבדק לעצור את נשימתו במשך מספר שניות.
לפני הזרקת חומר הניגוד יחוטא המפרק ותינתן זריקת אלחוש מקומית. הזרקה זו עלולה לצרוב מעט. לאחר מכן ישאב הרופא את נוזל המפרק באמצעות מזרק (במידת הצורך ישלח הנוזל לבדיקות מעבדה באמצעותן ניתן לזהות נוכחות חיידקים או גורמים מזהמים אחרים).
בשלב הבא יוזרק חומר הניגוד למפרק ולעתים יוזרק גם מעט אויר. הזרקת חומר הניגוד עלולה לגרום לתחושת כובד ונפיחות באזור המפרק. בסיום ההזרקה תוצא המחט על מנת למנוע זליגה של חומר הניגוד או של האויר החוצה והנבדק יתבקש להניע את המפרק על מנת לסייע בפיזור אחיד של החומר.
לאחר פיזור החומר תבוצע סדרת צילומים במהלכה עשוי הנבדק להתבקש לשנות את תנוחת המפרק.
בדיקת ארתרוגרפיה אורכת כשלושים דקות.

לאחר הבדיקה

תיתכן נפיחות ותחושת אי נוחות באזור המפרק לאחר הבדיקה. אם הוזרק גם אויר עלול המפרק להשמיע 'קולות חשודים' במהלך תנועה. ניתן להקל על הנפיחות באמצעות רטיות (קומפרסים) קרות או על ידי נטילת כדור לשיכוך כאב. מרבית התופעות תחלופנה תוך כ- 48 שעות. במידה שהתופעות נמשכות יש לפנות לבדיקת רופא.
בעקבות הזרקת חומר הניגוד תיתכנה תופעות לוואי קלות שכוללות בחילה וכאב מקומי באזור ההזרקה. תופעות אלו תחלופנה תוך זמן קצר. בכל מקרה של תגובה אלרגית חריפה שכוללת קוצר נשימה, גרד בעיניים או כל תופעה אחרת, יש לפנות לרופא המטפל לקבלת טיפול מתאים.
מומלץ להמנע מפעילות גופנית מאומצת במשך 12 שעות לאחר הבדיקה.
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים מיום הבדיקה.