20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  31.03.2011  באדיבות 

מיאלוגרפיה - מידע רפואי

(Myelography)
עדכון אחרון:  31.03.2011  באדיבות 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | בלוטות ורקמות רכות | דלקת, נוזלים | כאב, פציעה וחבלה | שרירים מפרקים ושלד

נושאים:

רנטגן

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במסגרת מכוני הרנטגן של 'מכבי שרותי בריאות' וכן במרפאות חוץ של מרכזים רפואיים גדולים.
בתחילת הבדיקה ימקם הטכנאי את הנבדק על בטנו על גבי מיטת הבדיקה ויניח את לוחות הצילום באזור המיועד לבדיקה. סינר עופרת ימוקם על גבי אזורי גוף רגישים לקרינה לרבות אזור האגן, החזה והצוואר על מנת למזער את מידת החשיפה לקרינה.
לפני ההזרקה יבוצע צילום רנטגן על מנת לקבוע את מיקום הזרקת חומר הניגוד. צילום הרנטגן אינו מכאיב אך הזרקת חומר הניגוד עלולה לגרום לאי נוחות. בדרך כלל יוזרק חומר הניגוד לחלקו התחתון של עמוד השדרה מאחר שאזור זה נחשב בטוח ונוח יותר להזרקה אך תיתכן הזרקה גם באזור הצווארי של עמוד השדרה.
כשהנבדק שוכב על צדו או יושב כשברכיו כפופות לכיוון החזה יחוטא אזור ההזרקה ותינתן זריקת אלחוש מקומית שעלולה לצרוב מעט. בשלב הבא תוחדר המחט דרכה יוזרק חומר הנגוד למקומה תחת שיקוף רנטגן. החדרת המחט עלולה לגרום לתחושת לחץ ולכאב חד. לאחר מיקום המחט יוזרק חומר הניגוד.
בהתאם לצורך ניתן לשאוב דרך המחט דגימה מנוזל חוט השדרה שתשלח לבדיקות מעבדה. בסיום תהליך ההזרקה תוצא המחט והאזור יחוטא שנית.
בשלב זה יתבקש הנבדק לשכב על בטנו לצורך שיקוף הרנטגן. על מנת לסייע בפיזור חומר הניגוד ולוודא כי הוא מתרכז באזור הדרוש לבדיקה ישנה טכנאי הרנטגן את זווית מיטת הבדיקה. לאחר פיזור החומר תבוצע סדרת צילומים. במהלך הצילום יש להמנע מתזוזה כדי לא לפגוע באיכות התמונה או לגרום לטשטושה. לעתים יתבקש הנבדק לעצור את נשימתו במשך מספר שניות.
במידת הצורך תבוצע סריקת ה- CT בסיום סדרת צילומי הרנטגן. סריקת ה- CT תבוצע עם אותו חומר נגוד שכבר הוזרק והתפזר בחלל התת-עכבישי.
מיאלוגרפיה אורכת 30-60 דקות. במידה ותבוצע גם סריקת CT תארך הבדיקה 15-30 דקות נוספות.

לאחר הבדיקה

לאחר הבדיקה יש להישאר להשגחה במשך כשעתיים. במקרים מסוימים יומלץ על הגבהת ראשו של הנבדק לזוית של 30-45 מעלות למשך כארבע שעות לאחר הבדיקה.
רצוי לא להתכופף לאחר בדיקה זו. יש להמנע מפעילות גופנית מאומצת במשך כיומיים לאחר הבדיקה.
הזרקת חומר הנגוד עלולה לגרום לכאב ראש שמתגבר בעיקר בישיבה או בעמידה אך משתפר בשכיבה על הגב. כאב הראש עלול להופיע כיומיים-שלושה לאחר הבדיקה. ניתן להקל על הכאב באמצעות כדור לשיכוך כאב.
בעקבות הזרקת חומר הניגוד תיתכנה תופעות לוואי קלות שכוללות בחילה וכאב מקומי במקום ההזרקה. תופעות אלו תחלופנה תוך זמן קצר. בכל מקרה של תגובה אלרגית חריפה שכוללת קוצר נשימה, גרד בעיניים או כל תופעה אחרת, יש לפנות לרופא המטפל לקבלת טיפול מתאים.
בכל מקרה של חום גבוה (מעל 38 מעלות), פרכוסים, בחילה חמורה או הקאה, כאב ראש שאינו חולף במשך למעלה מ- 24 שעות, קשיון עורף (חוסר יכולת לכופף את העורף), חוסר תחושה ברגליים, קושי במתן שתן או עצירות יש לפנות בדחיפות לרופא המטפל או לחדר המיון הקרוב.
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים מיום הבדיקה.