26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  31.03.2011  באדיבות 

צילום בריום של מערכת העיכול התחתונה - מידע רפואי

(Lower Gastrointestinal Tract Barium (Enema) X-ray)
עדכון אחרון:  31.03.2011  באדיבות 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | בטן ומערכת העיכול | דלקת, נוזלים

נושאים:

רנטגן

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במסגרת מכוני הרנטגן של 'מכבי שרותי בריאות' וכן במרפאות חוץ של מרכזים רפואיים גדולים.
לפני תחילת הבדיקה ימקם הטכנאי את הנבדק על גבי מיטת הבדיקה ויניח את לוחות הצילום תחת האזור המיועד לבדיקה. סינר עופרת ימוקם על גבי אזורי גוף רגישים לקרינה לרבות אזור האגן, החזה והצוואר על מנת למזער את מידת החשיפה לקרינה.
הטכנאי יבצע צילום של מערכת העיכול כדי לוודא שהמעי נקי ומרוקן לקראת הבדיקה. במהלך הצילום יש להמנע מתזוזה כדי לא לפגוע באיכות התמונה או לגרום לטשטושה. לעתים יתבקש הנבדק לעצור את נשימתו במשך מספר שניות.
לאחר מכן יחדיר הטכנאי את מתקן החוקן לפי הטבעת ויזרים דרכו תערובת של תמיסת בריום ומים. באמצעות מתקן זה יוחדר גם אויר למעי להשגת ניגודיות כפולה. בדיקה זו אינה מכאיבה אך כרוכה באי נוחות. במהלך הזרמת הבריום תיתכן תחושת מלאות במעי, לחץ והתכווצויות בבטן התחתונה. נבדק שחש צורך דחוף לרוקן את מעיו יידע על כך את הטכנאי.
לאחר החדרת תמיסת הבריום למערכת העיכול יבוצע שיקוף הרנטגן.
בסיום הבדיקה תרוקן מרבית תמיסת הבריום דרך צינור החוקן ואת שאר החומר יתבקש הנבדק לרוקן בשירותים סמוכים. במידת הצורך יוצע לנבדק חומר משלשל או חוקן על מנת לסייע בריקון המעי משאריות הבריום.
במקרים מסוימים תידרש סדרת צילומים נוספת לאחר ריקון המעי.
בדיקת חוקן בריום אורכת כ- 30-60 דקות.

לאחר הבדיקה

אין צורך בהשגחה או שהייה במקום מעבר לזמן הבדיקה ואין מניעה לשוב לשגרה בסיום הבדיקה. ניתן לשוב לתזונה רגילה ולחדש את נטילת תרופות המרשם כרגיל.
מומלץ לשתות הרבה נוזלים לאחר הבדיקה על מנת לשטוף את תמיסת הבריום מהגוף.
בריום צובע את הצואה בלבן ולכן תיתכן צואה לבנה במשך מספר ימים.
שתיית הבריום עלולה לגרום לעצירות במשך מספר ימים לאחר הבדיקה. ניתן להקל על המצב על ידי נטילת חומר משלשל. נבדק שסובל מעצירות במשך למעלה מיומיים לאחר הבדיקה ואף אינו מסוגל לשחרר אויר ('גזים', 'נפיחות') ממערכת העיכול התחתונה יידע על כך את הרופא המטפל. במקרים נדירים תיתכן חסימה של בריום במערכת העיכול שדורשת טיפול באמצעות חוקן (תופעה שמכונה Barium Impaction).
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים מיום הבדיקה.