04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
עדכון אחרון:  31.03.2011  באדיבות 

צילום בריום של מערכת העיכול העליונה - מידע רפואי

(Upper Gastrointestinal Tract Barium X-ray)
עדכון אחרון:  31.03.2011  באדיבות 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | בטן ומערכת העיכול | דלקת, נוזלים

נושאים:

רנטגן

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במסגרת מכוני הרנטגן של 'מכבי שרותי בריאות' וכן במרפאות חוץ של מרכזים רפואיים גדולים.
לפני תחילת הבדיקה יתבקש הנבדק לשתות את תמיסת הבריום. לאחר מכן ימקם הטכנאי את הנבדק על גבי מיטת הבדיקה ויניח את לוחות הצילום תחת האזור המיועד לבדיקה. סינר עופרת ימוקם על גבי אזורי גוף רגישים לקרינה לרבות אזור האגן, החזה והצוואר על מנת למזער את מידת החשיפה לקרינה.
כדי לוודא פיזור אחיד של תמיסת הבריום באברי מערכת העיכול ישנה הטכנאי את זווית מיטת הבדיקה ובמידת הצורך אף יפעיל לחץ על הבטן. צילום בריום אינו מכאיב אך טלטולי מיטת הבדיקה עלולים לגרום לתחושת נפיחות בבטן ושתיית הבריום עלולה לגרום לבחילה.
אם ידרש גם צילום עם ניגוד אויר יתבקש הנבדק לשתות תמיסה של סודה לשתיה ולאחר מכן תבוצע סדרת צילומים נוספת.
במהלך הצילום יש להמנע מתזוזה כדי לא לפגוע באיכות התמונה או לגרום לטשטושה. לעתים יתבקש הנבדק לעצור את נשימתו במשך מספר שניות. שתיית תמיסת הסודה עלולה לגרום לצורך לשהק. מומלץ לבלוע את הרוק על מנת להמנע משיהוק שעלול לפגום בחדות הצילום.
צילום בריום אורך כעשרים דקות.

לאחר הבדיקה

אין צורך בהשגחה או שהייה במקום מעבר לזמן הבדיקה ואין מניעה לשוב לשגרה בסיום הבדיקה. ניתן לשוב לתזונה רגילה ולחדש את נטילת תרופות המרשם כרגיל.
מומלץ לשתות הרבה נוזלים לאחר הבדיקה על מנת לשטוף את תמיסת הבריום מהגוף.
בריום צובע את הצואה בלבן ולכן תיתכן צואה לבנה במשך מספר ימים.
שתיית הבריום עלולה לגרום לעצירות במשך מספר ימים לאחר הבדיקה. ניתן להקל על המצב על ידי נטילת חומר משלשל. נבדק שסובל מעצירות במשך למעלה מיומיים לאחר הבדיקה ואף אינו מסוגל לשחרר אויר ('גזים', 'נפיחות') ממערכת העיכול התחתונה יידע על כך את הרופא המטפל. במקרים נדירים תיתכן חסימה של בריום במערכת העיכול שדורשת טיפול באמצעות חוקן (תופעה שמכונה Barium Impaction).
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים מיום הבדיקה.