01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 16-18 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות התינוק מגיל 16 ועד 18 חודשים. בחלק זה תוכלו למצוא מידע מקיף על כל השלבים ונקודות הציון בהתפתחות הפעוט, כולל התפתחות התנועה (מוטוריקה), השינה, האכילה, השפה והתקשורת. כמו כן תוכלו לקבל כאן טיפים על טיפול בפעוטות בגיל זה, עצות למעבר ממיטת תינוק למיטת נוער, המלצות להתמודדות עם התקפי זעם של פעוטות ועוד. בנוסף, תוכלו למצוא כאן מידע על זכויות חברי מכבי בנושא חיסונים, טיפולים משלימים, טיפולי התפתחות וטיפולי שיניים לפעוטות.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

שנת פעוטות בגיל 16 עד 18 חודשים

נסו להנחיל לפעוט שגרת שינה קבועה על מנת להקל עליו את הכניסה למיטה וההליכה לישון. שגרת שינה תכלול את שעת הרחצה, לבישת הפיג'מה, צחצוח השיניים, קריאת סיפור, חיבוק, נשיקה וכניסה למיטה. חלופות לסיפור יכולות להיות משחק קצר עם בובות במיטה או שירת שירי ערש. נסו להתאים את שגרת השינה להעדפותיכם ולאלו של הפעוט. 
בין החודש ה- 15 ל- 18 לחייו יוותר בדרך כלל הפעוט על תנומת הבוקר ויסתפק בתנומה אחת במהלך היום. הרגילו את הפעוט לישון בשעות שמתאימות גם לכם כדי שתוכלו להנות משנת צהריים. 
עד שגופו יתרגל לשגרת יומו החדשה עשוי הפעוט להזדקק למנוחה קצרה במקום תנומת הבוקר. אפשרו לו פעילות שקטה ורגועה לצורך מנוחה כגון שמיעת מוזיקה, דפדוף בספר או צפייה בקלטת שמתאימה לגילו. 

האם להעביר את הפעוט למיטת נוער?

אין זמן מתאים להעביר את הפעוט ממיטת תינוק למיטת נוער. אצל חלק מהמשפחות מתרחש המעבר מאחר שנוצר צורך במיטת התינוק עבור תינוק שאמור להיוולד. במקרה זה רצוי לבצע את המעבר מספר חודשים לפני לידת התינוק כדי שהפעוט יספיק להתרגל למצב החדש, לא ירגיש דחוי ולא יתעקש לחזור למיטת התינוק. אחרים יעדיפו שהפעוט יישן במיטת התינוק כל עוד הוא מסכים, לעתים אפילו עד גיל 3 שנים. 
אם הפעוט אינו דורש זאת אל תמהרו להעביר אותו למיטת נוער ממנה הוא מסוגל לצאת בקלות ולשוטט ברחבי הבית. עם זאת אם הפעוט מטפס על סורגי מיטת התינוק ומנסה לדלג מעליהם העבירו אותו על מנת למנוע נפילה מסוכנת. 

חפצי מעבר

חפצי מעבר מהווים תחליף להורה או לדמות המטפל. אלו הן בדרך כלל בובות רכות, חיתול או שמיכה בהן בוחר הפעוט בעצמו. במהלך שנת החיים השניה הצורך בחפץ מעבר הולך בדרך כלל וגובר תוך של שעולמו של הפעוט מתפתח והוא נחשף לחוויות חדשות, מראות, צלילים ומילים. 
הקשר בין הפעוט לחפץ המעבר מהווה סימן לבגרות רגשית ולא לתינוקיות. היכולת להרגע תוך כדי חיבוק עם חפץ מוכר ואהוב תורמת רבות ליכולתו של הפעוט להרגע בעצמו ותורמת לבטחונו העצמי. 
אם הפעוט התחבר לחפץ מעבר מסוים וודאו כי יש לכם לפחות שניים זהים מאותו חפץ כדי למנוע מצב בו אחד הולך לאיבוד והפעוט נותר ללא חפצו האהוב. קחו איתכם את חפץ המעבר כשאתם יוצאים מהבית על מנת להקל על הפעוט. אם הפעוט במסגרת כגון מעון או פעוטון הקפידו לשלוח עמו את חפץ המעבר גם לשם. במידת האפשר השאירו אחד מסוגו בפעוטון.