17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 13-15 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות התינוק מגיל שנה ועד גיל שנה ושלושה חודשים. בחלק זה נציג בפניכם מידע על כל שלבי ההתפתחות של התינוק בגיל 13–15 חודשים, כולל התפתחות התנועה, השינה, התזונה, השפה והתקשורת, וכן נקודות ציון התפתחויות הצפויות בגיל זה, טיפים להורים ותשובות לשאלות נפוצות בנושא התפתחות פעוטות. בנוסף, תוכלו למצוא כאן מידע על זכויות חברי מכבי בנושא חיסונים, טיפולים משלימים, טיפולי התפתחות וטיפולי שיניים לפעוטות.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

המומחה משיב – שאלות ותשובות

בני בן 13 חודשים. הוא החל להתהלך בגיל 9 חודשים אך עדיין אינו מסוגל ללכת בעצמו, ללא תמיכה או עזרה. כיצד נוכל לעודד אותו ללכת?

הליכה עצמאית משמעותה הליכה קדימה, בנגוד להתהלכות סביב רהיטים  שאופיינית לתינוקות טרם שלב ההליכה העצמאית (זוהי הליכה צידית). הליכה קדמית דורשת שיווי משקל, יכולת הפרדה בין פעולת הרגליים והעברת משקל מרגל לרגל, איזון של פלג הגוף העליון ומנח יציב של כפות הרגליים על הקרקע. 

במקרים מסוימים תינוק שמתקשה לשמור על שיווי משקל קדמי יתקשה בהליכה עצמאית קדימה אך יוכל להתהלך הצידה, סביב שולחן. מאחר שהגיל הממוצע לתחילת הליכה עצמאית הוא 15 חודשים עשוי בנכם להתחיל ללכת בתקופה הקרובה. במידה שהוא ממשיך להתמהמה פנו עמו לייעוץ פיזיותרפי על מנת לברר את הסיבה לחוסר יכולתו להתהלך באופן עצמאי.

בתי החלה ללכת לא מזמן אך הולכת אך ורק על קצות האצבעות. האם התופעה ידועה וחולפת מאליה או דורשת טיפול והתייחסות?

תינוקות רבים הולכים על קצות האצבעות בתקופה הראשונה לאחר שרק החלו ללכת באופן עצמאי. ככל שההליכה מתבססת והתינוק מתייצב הוא לומד לדרוך על כל כף הרגל ומפסיק ללכת על קצות האצבעות.

במקרים מסוימים הליכה על קצות האצבעות עלולה להגרם עקב גיד אכילס מקוצר. גיד אכילס הוא הגיד שמחבר בין הקרסול לשרירי השוק האחוריים ברגל. במידה שבתך ממשיכה ללכת אך ורק על קצות האצבעות פני עימה לבדיקת אורתופד מומחה לפעוטות על מנת לשלול מצב זה.

במידת הצורך יותאמו עבורה תרגילים שיסייעו לה ללמוד ללכת תוך כדי דריכה מלאה על כל כף הרגל.

 

כיצד להערך לטיסה עם תינוקות בני שנה לערך?

אין כל קושי לטוס עם תינוקות ופעוטות כל עוד נערכים ומצטיידים בהתאם:

  • עגלה או טיולון. גם אם הפעוט מסוגל ללכת כדאי לקחת עגלה או טיולון. במרבית שדות התעופה יש ללכת מרחקים ארוכים וההיסחבות עם הילד על הידיים תקשה גם על הפעוט וגם עליכם. הגיעו עם העגלה עד לשער העליה למטוס ומסרו אותה שם כדי שתוכלו לקבלה חזרה לאחר הנחיתה.
  • מזון. אל תניחו שהפעוט יאכל את המזון שמוגש במטוס והצטיידו במזונות שהפעוט אוהב ובתרכובת מזון תינוקות.
  • ביגוד וחיתולים. הטמפרטורה במרבית המטוסים קרירה ולכן רצוי להצטייד בבגד חם גם אם אתם טסים בקיץ. ארזו מלאי של חיתולים ומגבונים ומספר החלפות של בגדים (למקרה של הקאה או לכלוך אחר).
  • צעצוע או חפץ מעבר. אם הפעוט קשור לבובה או חפץ מעבר זכרו לקחת גם אותו עמכם על המטוס. כמו כן כדאי לקחת כמה ספרים וצעצועים כדי להעביר את הזמן.
  • מוצץ או בקבוק. בזמן ההמראה והנחיתה תנו לפעוט למצוץ מוצץ, לינוק או לשתות מבקבוק על מנת למנוע היווצרות לחץ באוזניים.