17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 19-21 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות הפעוט מגיל 19 ועד 21 חודשים. כאן תוכלו לקרוא על כל השלבים ונקודות הציון הצפויות בהתפתחות ילדים בגיל זה, כולל התפתחות התנועה, השינה, התזונה, השפה, התקשורת, כישורי המשחק, כישורים חברתיים ועוד. בנוסף, תוכלו לקבל טיפים לטיפול בפעוטות בני גיל זה ומידע על הזכאויות להורים ולפעוטות חברי מכבי.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות תנועתית (מוטוריקה) בגיל 19–21 חודשים

שריריו של הפעוט התחזקו ויציבתו השתפרה ולכן הוא מסוגל לטפס ביעילות. פעוטות הרפתקנים יטפסו על כל חפץ או רהיט בסביבה ואילו אחרים יהססו לטפס על סולם המגלשה בגן המשחקים.
אף שטיפוס היא פעילות מהנה עבור הפעוט היא עלולה להיות מסוכנת ולכן יש לקבוע גבולות ברורים לגבי על מה מותר ועל מה אסור לטפס. חוש הפחד של הפעוט טרם התפתח והוא אינו מודע כלל לסכנה אפשרית. אם ילדכם הרפתקן השגיחו שאינו מטפס על מעקות מיטתו.
טיפוס עלול לגרום לא רק לנפילתו של הפעוט אלא גם לנפילה של חפץ או רהיט כבד על הפעוט. קבעו חפצים שאינם יציבים או הרחיקו אותם באופן זמני מסביבתו של הפעוט. אפשרו לו לטפס על מתקני משחק מתאימים לגילו בגן המשחקים או במשחקייה שקרובה למקום מגוריכם.
פעוטות בגילאים אלו מסוגלים לרוץ, לעלות במדרגות (ולעתים אף לרדת) ולבעוט בכדור אך אם תבקשו שיקפצו תיווכחו שאינם מסוגלים לנתק את רגליהם מהקרקע. תחת זאת יכופפו את ברכיהם וינסו לנתר. הם, אגב, משוכנעים שהם אכן קופצים. עודדו את ילדכם להמשיך להתנסות אם כי רק לקראת גיל שנתיים וחצי-שלוש יוכל לקפוץ לגובה ולנתק את רגליו מהרצפה.
לעתים עלולה פעלתנותו של הפעוט להיות מתועלת לאפיקים רצויים פחות לרבות דחיפה, הרבצה או נשיכה לאו דוקא כאמצעי לביטוי אלים אלא כחלק מהתנסותו בדרכים חדשות לביטוי עצמי.
הפעוט בודק את עצמו ואתכם כל העת. לכן גם אם הרביץ או נשך השתדלו למתן את תגובתכם. לעולם אל תכו את הפעוט כעונש מאחר שתגובה זו משמעותה שמכות הן אמצעי ענישה תגובה מקובל. קחו נשימה, הרגעו והסבירו שאין להרביץ או לנשוך וכי ישנן דרכים אחרות לפתרון בעיות.