17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 19-21 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות הפעוט מגיל 19 ועד 21 חודשים. כאן תוכלו לקרוא על כל השלבים ונקודות הציון הצפויות בהתפתחות ילדים בגיל זה, כולל התפתחות התנועה, השינה, התזונה, השפה, התקשורת, כישורי המשחק, כישורים חברתיים ועוד. בנוסף, תוכלו לקבל טיפים לטיפול בפעוטות בני גיל זה ומידע על הזכאויות להורים ולפעוטות חברי מכבי.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות שפה ותקשורת בגיל 19–21 חודשים

גם אם אתם מסוגלים להבין פחות ממחצית מדבריו של הפעוט יכולותיו השפתיות והתקשורתיות מתפתחות כל העת והוא מסוגל לחבר שתי מילים לכדי משפט קצר דוגמת 'אני ללכת' או 'אבא בוא'. 
פעוטות שמתקשים או מאחרים לדבר עלולים להרביץ, לדחוף או לנשוך כדי להביע את תסכולם מחוסר היכולת לתקשר ולהסביר את עצמם. אף פעוטות שמסוגלים לדבר עלולים לעתים לנקוט באלימות כחלק מתהליך הלמידה ובדיקת הגבולות. המנעו מתגובה מוגזמת. הסבירו לפעוט כי התנהגותו אינה מקובלת וכי קיימות דרכים אחרות לביטוי עצמי. 
התנהגות אלימה שהופכת לדפוס קבוע מחייבת התייחסות טיפולית על מנת למנוע את הישנותה. במידת הצורך התייעצו עם אחות טיפת החלב, רופא הילדים או הגננת (אם ילדכם שוהה במסגרת גן או פעוטון). 

טיפים להתמודדות עם תסכול וכעס אצל פעוטות

ילדכם טרם קלט את משמעות המושג 'לשתף'. בשלב זה בהתפתחותו הוא מסוגל להבין מה שייך לו ומה היה רוצה שיהיה שלו. אם ילדכם משתף ומשחק עם ילדים אחרים שבחו אותו על כך. 
שמשו לו דוגמה גם אתם. שאלו אותו אם תוכלו לשחק עמו במשחק בו הוא משחק באותו רגע כדי ללמדו את משמעות המשחק המשותף. נסו להסביר לו שניתן לשחק 'בתור' אולם הפגינו סבלנות ואל תדחקו בו לשתף ולשחק עם אחרים. כשילדכם משחק עם ילדים נוספים הציעו להם מגוון רחב של צעצועים כדי שיהיה 'מספיק לכולם' וכדי שהפעוט לא ירגיש שרכושו נגזל. 
תוך שהפעוט מתנסה בפעילויות חדשות עלולות חלקן לגרום לו לתסכול ולכעס. כעסו ותסכוליו עלולים להתבטא באופנים שונים שמשמעותם אחת: 'אני מתוסכל וזקוק לתשומת לב ואהבה'. הגיבו לתסכוליו של הפעוט כדי שידע שאתם בקרבתו ושאכפת לכם. בדרך זו ילמד ילדכם שהוא יכול להתנסות ולטעות ובטחונו העצמי יגבר. 
כשהפעוט מתרגז וכועס הגיבו במתינות כדי שידע ששמתם לב אך אינכם מתרגשים. אם הוא בוכה 'ונדבק' אליכם נסו לחבקו ולהסיח את דעתו. אם הוא ממשיך לבכות וליילל הסבירו לו בתקיפות שאינכם מבינים אותו כשהוא בוכה וכי עליו להפסיק ולהסביר את עצמו באופן ברור. ככל שיגדל ילמד ילדכם לשלוט טוב יותר ברגשותיו ובתסכוליו. 
אם אתם חשים צורך לנזוף נזפו בפעוט על דרך התנהגותו ולא בו עצמו. השתמשו במשפטים קצרים וברורים כדי שיוכל להבין על מה ולמה הוא ננזף. דברו בקול רגוע וברור. בסיום הנזיפה חבקו אותו והסבירו לפעוט שמותר לשגות וכי גם כשכועסים תמיד אוהבים.