18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 22-24 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות פעוטות בגיל 22 ועד 24 חודשים. במדריך זה נציג בפניכם את כל שלבי ההתפתחות, נקודות הציון והשינויים הצפויים בתנועת הפעוט, הרגלי השינה והאכילה, יכולות הדיבור והתקשורת וההתנהגות לקראת גיל שנתיים. בנוסף, תוכלו למצוא כאן מידע על זכויות חברי מכבי בנושא חיסונים, טיפולים משלימים, טיפולי התפתחות וטיפולי שיניים לפעוטות עד גיל שלוש.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות שפה ותקשורת לקראת גיל שנתיים

אוצר המילים של הפעוט מכיל כ- 50-75 מילים והוא מסוגל לדבר ולשיר במשפטים בני 2-3 מילים ('רוצה חלב', 'תינוק ישן'). עודדו את ילדכם לדבר ולהרכיב משפטים והמנעו מלתקן שגיאות. חזרו על דבריו בצורה נכונה כדי שישמע את דרך הדיבור הנכונה. כשאתם מספרים לפעוט סיפור שאלו אותו שאלות ועודדו אותו לענות במשפטים קצרים. אפשרו לו לספר את המשך הסיפור או להמציא סוף חדש. 
הפעוט מתחיל להבין כעת את משמעותם של מושגי גודל, כמות ויחס לרבות 'שם', 'היכן', 'בתוך', 'בחוץ', 'קרוב', 'מעל' או 'מתחת'. הבנה זו מאפשרת לו להבין ולמלא אחר הוראות מורכבות יותר כגון 'שים את הנעליים מתחת למיטה' או 'הבא את הכדור מפינת החדר'. כדי לפתח יכולות אלו:
  • תנו לו סדרה של הוראות שכוללות כיוונים שונים. לדוגמה: 'שים תחילה את הצעצוע על המדף, הורד את הספר מהמיטה והבא לאימא'.
  • שאלו אותו שאלות שקשורות למיקום חפצים במרחב: 'איפה טס מטוס'? 'איפה הדלת?'. צפו לתשובות כגון 'למעלה' או 'שם'.
  • הסבירו לו מושגים מופשטים כגון מרחק באמצעות שיחה. אמרו לו 'אבא בעבודה, רחוק מהבית' כדי שיבין שאביו אינו לידו אך נמצא במקום מוגדר (היינו, בעבודה).
  • למדו את ילדכם מהם הפכים: גבוה-נמוך, שמן-רזה, שחור-לבן.
 
מצב רוחו של הפעוט ברור ומשתקף בפניו, בקולו ובשפת גופו. מצבי רוחו המשתנים הם חלק מתהליך התבגרותו הרגשית של ילדכם. הסבירו לו שאי נעימויות ומצבי רוח הם חלק בלתי נפרד מחייו הבוגרים, שזה בסדר להיות עצוב או כעוס אך שיש ללמוד לשלוט ולווסת את עוצמת הרגשות. כשהפעוט במצוקה ודורש תשומת לב מיוחדת היו קשובים והענו לצרכיו.
עצמאות מתעצמת ומרדנות אופייניים לגילאי שנתיים ועלולים לבוא לידי ביטוי ביכולתו של הפעוט להפריע להוריו ולהפסיק את מעשיהם. הפעוט עלול להפריע כשהוא חש שההורה אינו מתעניין בו או עסוק בדברים אחרים (כגון שיחת טלפון).
אל תחדלו מענינכם גם אם ילדכם מפריע כל הזמן כדי שיבין שהפרעותיו אינן יעילות. עם זאת התפנו אליו והקדישו לו את תשומת ליבכם כדי שלא יחוש כעס ותסכול. מאחר שלפעוט עדיין אין מושג ברור של זמן אין כל טעם לאמר לו 'חכה רגע'. רגע מבחינתו הוא נצח.