19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 25-27 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות פעוטות מגיל שנתיים ועד גיל שנתיים ושלושה חודשים. במדריך זה נציג בפניכם מידע על כל תחומי ההתפתחות של פעוטות בגיל 25 ועד 27 חודשים, כולל התפתחות תנועתית, רגשית, חושית, שינויים בהרגלי השינה, האכילה, התפתחות השפה והתקשורת, וכן נציע טיפים לטיפול בפעוטות בגיל זה. בנוסף, כאן תוכלו למצוא מידע על זכויות חברי מכבי בנושא חיסונים, טיפולים משלימים, טיפולי התפתחות וטיפולי שיניים לפעוטות.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות שפה ותקשורת בגיל שנתיים

מרבית הפעוטות מסוגלים להשתמש בכ- 50-75 מילים תוך שהם מתחילים לבנות משפטים קצרים, תחילה בני שתי מילים בלבד (לדוגמה: 'תינוק ישן' או 'רוצה חלב'). ככל שיגדל ישתכלל דיבורו של ילדכם ומשפטיו יהפכו ארוכים ומורכבים יותר. אם ילדכם אינו אומר לפחות 20 מילים פנו עימו לבדיקת שמיעה על מנת לשלול ליקוי שמיעה אפשרי.
משפטיו הראשונים של הפעוט יהיו לרוב קצרים ועניניים מאד. לדוגמה יאמר 'אמא עזרה', אבא לשחק'. לעתים יבנה משפט תוך שהוא משתמש בביטויים ששמע מכם כגון 'הולך ביי ביי'. ילדכם שומע וסופג כל מילה שנאמרת בסביבתו. אפשרו לו להקשיב אך ודאו כי השיחה תואמת את גילו וכי תוכנה נאות עבורו.
חלק מהפעוטות יאמרו מלים ספורות בלבד ויסתייעו בתנועות ובמחוות גוף ואילו אחרים ידברו בניב שמובן אך ורק להוריהם ולבני משפחתם הקרובה. אף שרק מחצית מדבריו מובנים לכם ילדכם נהנה מאד מהשיחה אתכם. הרבו לשוחח עמו ונסו לחשוף אותו למילים חדשות, גם אם אתם אלו שמדברים רוב הזמן. עד מהרה יתחיל לשאול שאלות על מנת לספק את סקרנותו וכאמצעי להמשיך בשיחה.
שאלות שכיחות בגילאים אלו הן 'למה?' ו- 'מה זה?'. ככל שיכולותיו השפתיות יתפתחו כך יעשו שאלותיו מורכבות יותר. עד מהרה יוכל לשאול 'מה משמיע רעש?' או 'למה המטוס לא נופל מהשמיים?'.
ענו על שאלותיו בתשובות מלאות אך פשוטות וברורות. עצם התשובה מצדכם תעודד אותו להמשיך ולשאול ותלמד אותו כיצד מתנהלת שיחה. תוכן תשובותיכם יתרום להרחבת הידע הכללי שלו. אם אינכם יודעים את התשובה לאחת משאלותיו אמרו לו כי אינכם יודעים וכי תנסו לברר את התשובה.
תוך כדי השיחה שאלו גם אתם שאלות ועודדו את ילדכם לענות תשובות. שאלו אותו שאלות תוך שאתם קוראים סיפור. אפשרו לו לענות הן במילים והן בהצבעה על תמונות, חפצים או חלקי גוף.
קיימים מחקרים לפיהם אוצר המילים של פעוטות שהוריהם הרבו לשוחח עימם גדול באופן משמעותי בהשוואה לאלו שלא נחשפו לדיבור ושיחה עם מבוגרים. לפי מחקרים אלו האמהות תורמות בעיקר מילים רכות ומנחמות ואילו האבות תורמים מילים ומושגים טכניים. אילולא שיחות אלו יתכן שהפעוט כלל לא היה נחשף למילים מסוג זה בגילו הרך.
עודדו אותו לבנות משפטים:
  • חזרו על משפטיו הקצרים אך הרחיבו ובנו משפט נכון. אם הוא אומר 'אבא לשחק' אמרו לו בתגובה: 'אבא ישחק עם .... במשחק'.
  • אל תתקנו שגיאות דקדוק. תוכלו לחזור על המשפט בצורה נכונה אולם הימנעו מהדגשת התיקונים.
  • אל תצפו שילדכם ידבר במשפטים שלמים.
  • הרבו לקרוא סיפורים ושירים. תוך כדי הקראה שאלו את הפעוט שאלות על תוכן הסיפור ובקשו ממנו להצביע על תמונות מתוך הסיפור.
 
שיבושי הגייה ושיבוש סדר המילים במשפט שכיחים מאד בגילאים אלו. פעוטות שמדברים בקצב מהיר מאד אף עלולים לגמגם מדי פעם. לעתים מהווה הגמגום חלק משלבי התפתחות הדיבור ובפרט בקרב פעוטות שרכשו את יכולת הדיבור במהירות רבה.
לעתים מרוב התרגשות עשוי מוחו של ילדכם לפעול מהר יותר מיכולתה של לשונו לבטא את המילים. במרבית המקרים יחלוף הגמגום מאליו אך אם ילדכם מגמגם במשך למעלה מחצי שנה או אם הוא מתקשה לבטא מילים ומאמץ את לסתותיו פנו עמו לייעוץ אצל רופא הילדים ואצל קלינאית תקשורת.